JĘZYKI OBCE a dziecko. Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych?

Nauka języków obcych
Autor: thinkstockphotos.com Najwcześniej dziecko powinno zacząć się uczyć języka po osiągnięciu 3. roku życia.

Angielski w przedszkolu, chiński wieczorami, w weekendy francuski - świat zwariował na punkcie języków obcych. Rodzice, chcąc ułatwić dziecku funkcjonowanie w kosmopolitycznym świecie, wysyłają je na kolejne kursy językowe, często nie zastanawiając się, czy to faktycznie ma sens. Kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę języków obcych?

Nauka języków obcych jest dziś czymś oczywistym. Już nikogo nie dziwi, że dziecko w przedszkolu uczęszcza na angielski czy na... chiński. Świat pędzi, a my próbujemy za nim nadążyć. Chcemy też zapewnić jak najlepszą przyszłość swoim dzieciom, dlatego zapisujemy je w coraz młodszym wieku na coraz większą liczbę zajęć językowych. Czy to ma sens?

>> Angielski dla dzieci: jak powinna wyglądać nauka w domu? >>

Nauka języków obcych: kiedy zacząć

Nauczyciele są zgodni: naukę języka obcego warto rozpocząć przed 3. rokiem życia dziecka. Wcześniej stracimy tylko czas i pieniądze - dopóki dziecko nie będzie potrafiło swobodnie porozumiewać się w języku ojczystym, nie zrozumie nic z nauki języka obcego.

Nie można jednak stwierdzić, że 3. rok życia jest odgórną granicą, po przekroczeniu której każde dziecko zacznie płynnie mówić po angielsku, w dodatku z brytyjskim akcentem. Jedne dzieci są bardziej zainteresowane nauką języków, inne mniej - i rodzice powinni to uszanować. Jeśli wasz maluch z uporem maniaka odmawia zabawy w angielski, daj mu odetchnąć. Nie oznacza to, że nigdy nie opanuje języka, po prostu to nie jest jeszcze jego czas. Być może za pół roku okaże większe zainteresowanie nauką.

Nauka języków obcych: jak uczyć dziecko?

3- czy 4-letnie dziecko powinno się uczyć poprzez zabawę. Wkuwanie słówek czy zasad gramatycznych może tylko na stałe zniechęcić je do nauki języka (pomijając już to, że z gramatyki i tak nic nie zrozumie). Aby rozsądnie podejść do nauki, trzeba się zastanowić w jaki sposób dziecko uczy się języka ojczystego. Czy spędza czas na rozwiązywaniu zasad gramatycznych? Nie, przyswaja język intuicyjnie, obserwując otoczenie i wielokrotnie powtarzając dane słowa. Ich sens rozumie poprzez kontekst sytuacyjny, a nie wyuczenie się na pamięć definicji.

Cierpliwość jest właśnie kluczem do sukcesu. Dziecko powinno powtarzać dane słowa po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy. Jeśli mama lub nauczyciel je nauczą, że po otrzymaniu prezentu lub podaniu obiadu powinno się powiedzieć "thank you", maluch w naturalny sposób zrozumie, co oznaczają takie słowa. Zacznie je powtarzać, ofiarowując nam różne przedmioty i w ten sposób je sobie przyswoi.

>> Bajki uczą dzieci życia? Przygotowują je do stresujących sytuacji >>

Nauka języków obcych: czy nauka kilku języków równocześnie ma sens?

To zależy, co kryje się pod słowem "kilku". Jeśli są to np. 3 czy 4 języki, dla dziecka będzie to zbyt wiele. Nad dwoma można się już zastanowić, ale decyzja powinna być uzależniona od stosunku dziecka do danych języków (czy mu się podobają czy nie) i od jego zapału.

Jeśli czytacie książeczki po angielsku albo bawicie się w proste gry w tym języku, nic się nie stanie, jeśli dołożycie do tych zajęć np. oglądanie bajek po francusku. Dziecko osłucha się z nowym językiem i jeśli mu się spodoba, łatwiej i szybciej zacznie go przyswajać. Aby się go nauczyło powinno jednak aktywnie uczestniczyć w nauce - najlepiej poprzez zabawę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Marcin Wolski
|

My z żoną uczymy się z synem przez zabawę. Tutaj widziałem świetne przykłady https://forumnauka.pl/forum...
Sam wykorzystuje je w praktyce i muszę przyznać, że nauka sprawia nam naprawdę dużo radości i nie przypomina ona w żadnym stopniu szkolnej nauki. Miło i aktywnie spędzamy czas.

Diana Mazurek
|

można dzieci uczyć przez zabawę np. z kursami Disney English - dzieci się uczą angielskiego ze swoimi ulubionymi postaciami z bajek, fajnie bo można zapisać dziecko już od 4 roku życia <3 https://disneyenglishkursy....

Aleksandra Lajewska
|

Polecam ciekawy tekst na temat językowej edukacji dzieci w polskich przedszkolach i szkołach: https://lingroom.pl/blog/na...

Bartosz Rybitwa
|

ciężko zaciekawić dziecko jakąś książką do nauki w takim wieku. Możesz zdradzić co to za książka?

karolciia
|

Ja swoje zaczęłam uczyć w przedszkolu, kupiłam specjalna ksiązkę dla przedszkolaków i tak się zaczęła nasza przygoda