Muzyka dla niemowląt: czego powinny słuchać najmłodsze dzieci?

2016-02-01 15:30

Dziecko już w łonie mamy słyszy dźwięki - docierają one do niego wygłuszone, jednak nie ulega wątpliwości, że jeszcze przed urodzeniem potrafimy wychwycić uchem otaczające nas odgłosy. Natomiast muzyka dla niemowląt może być lekiem na nerwy najmłodszych dzieci i kształtować ich przyszłe muzyczne preferencje - przeczytajcie, jaką muzykę dla niemowląt warto wybrać i jakie ma ona działanie na nasze pociechy.

muzyka dla niemowląt
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Muzykę dla niemowląt można odtwarzać dziecku już od pierwszych dni życia.

Spis treści

  1. Muzyka dla niemowląt: co daje małym dzieciom słuchanie muzyki?
  2. Muzyka dla niemowląt: a co z popularnymi mitami?
  3. Muzyka dla niemowląt: o czym jeszcze warto pamiętać?

Wokół muzyki dla niemowląt narosło wiele mitów: mówi się, że wskazane jest, by tak małe dzieci słuchały muzyki poważnej, ze szczególnym wskazaniem na Mozarta. Tego rodzaju dźwięki poleca się również do wybierania przyszłym mamom - mają świetnie działać na dziecko jeszcze przed jego pojawieniem się na świecie. Inni polecają tzw. biały szum, czyli spokojne i jednostajne dźwięki, np. suszarki do włosów lub specjalne kompozycje, które znaleźć można w różnych serwisach internetowych. Z drugiej strony - sklepy oferują specjalne składanki z muzyką dla niemowląt - żywą i melodyjną. I co tu wybrać? Przeczytajcie, czego potrzebują, w zakresie dostarczanych dźwięków, najmłodsze dzieci i ile prawdy tkwi w najpopularniejszych mitach.

Zobacz także:

Muzyka dla dzieci - 7 hitów dla dzieci z YouTube

Muzyka w ciąży - dlaczego warto jej słuchać?

Dlaczego warto umuzykalniać dziecko?

Muzyka dla niemowląt: co daje małym dzieciom słuchanie muzyki?

Noworodek, gdy przyjdzie na świat, musi poradzić sobie z wieloma czynnikami, z którymi wcześniej nie miał do czynienia. docierają do niego wyraźne barwy, zapachy i dźwięki. Dlatego tak ważne jest, by mama i tata, których głosy dziecko zna już przecież z życia płodowego, nie tylko przytulili je możliwie jak najszybciej, ale i jak najwięcej, troskliwym i cichym tonem do niego mówić. Dzięki temu noworodek od razu poczuje się na świecie bezpieczniej.

Podobnie z innymi dźwiękami - najlepiej zapoznawać małe dziecko z tymi, które zna już z życia płodowego. Jeśli mama puszczała swojej przyszłej pociesze konkretny rodzaj muzyki, właśnie od niego najlepiej zacząć muzyczną edukację już po drugiej stronie brzucha. Oczywiście, lepiej zrezygnować z mocnych dźwięków, jeśli takie rodzice niemowlęcia preferują. Muzyka dla niemowląt działa na nie kojąco, uspokaja je, jeśli tylko jest łagodna, a dźwięki pojawiają się w powtarzalnej kolejności i łatwym do zapamiętania rytmie, nawet przez nieświadome tego, że zapamiętuje, niemowlę. Tempo takiego utworu powinno być powolne. Najlepiej wybrac tonacje durowe, czyli radosne.

Muzyka dla niemowląt: a co z popularnymi mitami?

Czy w takim razie muzyka Mozarta, tak często proponowana jako odpowiednia muzyka dla niemowląt, rzeczywiście sprawdzi się w ich przypadku? Badania naukowców potwierdzają, że jak najbardziej. Zaczęło się już w latach 50. XX wieku, gdy dr Alfred Tomatis, zauważył, że muzyka klasyczna uspokaja dzieci i poprawia ich koncentrację. Don Campbell udowodnił natomiast, że muzyka klasyczna wpływa na polepszenie działania serca i mózgu - sharmonizowanie ich rytmu. Tak wpływają na niemowlęta Strauss, Vivaldi i Beethoven. Mityczny Mozart działa ponoć jeszcze lepiej - poprawia pamięć i koncentrację małych dzieci oraz ich aktywność sensoryczną. Dlaczego akurat Mozart stanowi najlepszy pomysł na muzykę dla niemowląt? Być może dlatego, że w twórczości kompozytora można znaleźć wiele radosnych, melodyjnych i rytmicznych utworów.

Urządzenia wytwarzające tzw. biały szum oraz płyty skomponowane specjalnie dla najmłodszych dzieci to również dobry pomysł. Te ostatnie są najczęściej specjalnie dla niemowląt opracowane (choć przed wyborem konkretnej warto zrobić rozpoznanie), a biały szum przypomina niemowlęciu to, co słyszało w łonie matki, więc stanowi dla niego najbardziej rozpoznawalny i dający poczucie bezpieczeństwa dźwięk. Warto też dodać, że dzięki białemu szumowi dziecku łatwiej zasnąć, co stanowi nieocenioną pomoc dla każdego młodego rodzica.

Muzyka dla niemowląt: o czym jeszcze warto pamiętać?

Muzyka dla niemowląt ma na dzieci dobroczynny wpływ. Stawiając na muzyczną edukację dziecka w tak młodym wieku, warto jednak pamiętać, że:

1. Nie powinno się "serwować" niemowlętom muzyki dłużej niż przez godzinę dziennie. Najlepiej wybrać dwa muzyczne seanse po pół godziny. Muzyka powinna być cicha i kojąca. Nie należy wybierać utworów zespołów o "mocniejszych brzmieniach", nawet jeśli rodzice je lubią - na to przyjdzie jeszcze czas, a niemowlę nie zdążyło jeszcze przyzwyczaić się do mnogości i intensywności dźwięków po drugiej stronie brzucha mamy.

2. Nie należy zakładać niemowlętom słuchawek. Nie dość, że mogą one uszkodzić słuch dziecka, to jeszcze muzyka, którą za ich pośrednictwem usłyszą, będzie zbyt intensywna i odczuwana zbyt "blisko".

3. Warto, aby muzyki dla niemowląt słuchała razem cała rodzina. Działa ona uspokajająco nie tylko na dzieci, ale wprowadza spokojną i harmonijną atmosferę w całym domu. Ponadto, dziecko zawsze będzie się czuło lepiej, słuchając swoich pierwszych dźwięków w życiu w objęciach mamy czy taty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza