Pakowanie z głową, czyli co włożyć dziecku do plecaka na wyjazd

2022-06-20 15:55

Wielkie przygotowania do wyjazdu na obóz lub kolonie zacznij na tydzień, dwa wcześniej. Przejrzyj z dzieckiem ubrania i sprawdźcie, w jakim stanie są buty i torba. Napisz, co trzeba dokupić, ewentualnie naprawić, by podczas pakowania nie było niespodzianek. To wszystko powinniście robić razem!

Pakowanie z głową, czyli co włożyć dziecku do plecaka na wyjazd
Autor: Getty Images Pakowanie z głową, czyli co włożyć dziecku do plecaka na wyjazd

Wyjazd dziecka na kolonie to nie tylko emocje związane z podróżą bez rodziców i poznaniem nowych osób. Wcześniej trzeba zaplanować, co na taki pobyt zabrać.

Podczas pakowania pozwól dziecku wybrać z szafy ulubione spodenki czy czapeczkę, ale dyskretnie kontroluj, co bierze. Jeżeli z przygotowanych przez niego rzeczy coś odkładasz, koniecznie mu o tym powiedz, by potem nie było niespodzianki przy rozpakowywaniu.

Czytaj także: Czy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd na kolonie? Zrób szybki test

Spis treści

  1. W co spakować rzeczy dziecka?
  2. Pakowanie dziecka: co powinno znaleźć się w bagażu?
  3. Czy dawać dziecku na wyjazd telefon komórkowy?
  4. Zapakuj aparat fotograficzny, jeśli nie jest drogi
  5. Tego nie dawaj dziecku na wyjazd!
  6. Ile dać dziecku pieniędzy na wakacje?
Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

W co spakować rzeczy dziecka?

To zależy dokąd jedzie. Jeżeli kolonia będzie w kurorcie, praktyczniejsza okaże się walizka. Dziecko nie będzie jej dźwigało, a i łatwiej wepchnie ją pod łóżko (tam najczęściej koloniści trzymają swoją garderobę).

Gdy natomiast dzieciaki jadą np. pociągiem w góry i od stacji będzie spory kawałek do przejścia, lepszym rozwiązaniem będzie plecak (doskonale sprawdzają się na wszelkich obozach).

Z kolei torba na ramię będzie w porządku, jeśli kolonie są np. w lesie, a do ośrodka prowadzi piaszczysta droga. O to wszystko zapytaj przed wyjazdem organizatora.

Czytaj także: Wakacje z dzieckiem nad morzem: Bezpieczeństwo na plaży

Pakowanie dziecka: co powinno znaleźć się w bagażu?

  • Ubrania i obuwie: T-shirty (po jednym na każdy dzień pobytu), skarpetki i majtki na każdy dzień pobytu plus 3 sztuki zapasowe (małym kolonistom ułatwią życie przygotowane wcześniej przez ciebie kompleciki: majteczki ze skarpetkami), 2 pary długich spodni, 2 pary krótkich spodni, 3 ciepłe bluzy (jedna rozpinana z przodu), nieprzemakalna kurtka, nakrycie głowy (np. czapka z daszkiem lub chustka bandamka), spodnie dresowe, piżama, klapki pod prysznic, 2 stroje kąpielowe, sandały, buty sportowe, kapcie.
  • Kosmetyki i środki higieny osobistej: pasta i szczoteczka do zębów, mydło lub żel pod prysznic, szampon (najlepiej w saszetkach), duży ręcznik kąpielowy na plażę (jeśli Karolek jedzie nad wodę), grzebień, chusteczki higieniczne, krem z filtrem UV, środek przeciw komarom i kleszczom. Zapytaj o ręczniki. Jeżeli w ośrodku ich nie ma, daj dziecku dwa.

W torbie nie powinno też zabraknąć: długopisu, notesu z adresami, saszetki na pieniądze do zawieszania na szyi, małego plecaka na wycieczki, ulubionej maskotki, książki lub gry (kieszonkowej, planszowej, kart).

Pamiętaj o jakimś dokumencie dziecka. Maluchowi koniecznie daj kartkę z imieniem i nazwiskiem, adresem zamieszkania, informacją o miejscu kolonii i jej terminie oraz telefonach kontaktowych do rodziców.

Czytaj też: Wyjeżdzacie na wakacje z dzieckiem? Oto lista rzeczy i dokumentów potrzebnych na drogę i na pobyt

    Czy dawać dziecku na wyjazd telefon komórkowy?

    Każde niemal dziecko ma dziś komórkę. Nosi ją do szkoły, dlaczego więc nie miałoby jej zabrać na wyjazd wakacyjny? Dzięki niej i ty poczujesz się bezpieczniej, będziesz miała wszystkie informacje na bieżąco.

    Ale nie zapominaj, że dziecko pojechało na kolonie m.in. po to, by nauczyć się samodzielności, radzenia sobie z podstawowymi problemami, a ciągłe telefony od ciebie zaburzą jego nowy rytm. Nie dzwoń więc co parę godzin, żeby zapytać, czy wszystko OK.

    Umów się na telefon np. raz dziennie lub nawet co parę dni. Bądź pewna, że jeśli będzie coś nie w porządku, dzieciak sam do ciebie zadzwoni.

    Czytaj również: Kiedy kupić i jak wybrać smartfon dla dziecka? Ranking modeli do 400 zł

    Zapakuj aparat fotograficzny, jeśli nie jest drogi

    Jeżeli dziecko umie robić zdjęcia, możesz dać mu aparat. Pod warunkiem, że nie jest on zbyt kosztowny i w razie zgubienia lub zepsucia nie będzie wielkiej rozpaczy.

    Musisz też wiedzieć, że twojego dziecka na tych zdjęciach zwykle nie będzie (ono je będzie robiło).

    Tego nie dawaj dziecku na wyjazd!

    • Żadnych lekarstw! W przypadku, gdy Karolek bierze je stale, daj je opiekunowi i on będzie wydzielał dawki. W każdym ośrodku jest apteczka, z której pod kontrolą wychowawców dziecko w razie potrzeby może skorzystać. Co najwyżej daj mu plastry, ale tabletek od bólu głowy już nie.
    • Żadnych ostrych przedmiotów (nożyczek, scyzoryka). Możesz je dać tylko wówczas, gdy organizator zezwoli (np. Karol wyjeżdża na obóz wędrowny).

    Czytaj także: Te kosmetyki na lato musisz mieć w swojej kosmetyczce! Zobacz co warto kupić i dlaczego

    Ile dać dziecku pieniędzy na wakacje?

    Pamiętaj, dziecko ma zabezpieczone wszystkie podstawowe potrzeby. Kieszonkowe pójdzie głównie na pamiątki, słodycze i napoje.

    Niektórzy organizatorzy podają sugerowaną kwotę kieszonkowego (ważne zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych), ale rodzicom zawsze się wydaje, że suma jest zbyt niska. Nie zapominaj, oni wiedzą co mówią. Co więc zrobić? Daj dziecku do ręki tyle, ile radzi organizator, a dodatkową kwotę powierz na przechowanie opiekunowi (w razie potrzeby wyda ją dziecku).

    Zawsze też możesz przesłać pieniądze bezpośrednio na adres obiektu i nazwisko jednego z opiekunów z adnotacją dla kogo.

    Zobacz także: Weekend na rowerze? Oto 5 nie za trudnych dla dzieci tras w okolicach Warszawy

    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza