Rozmiar buta dziecka – jak ma się numer do długości stopy i jak wybierać buty?

2021-07-01 10:49

Rozmiar butów dziecka ma ogromne znaczenie. Odpowiada za prawidłowe poruszanie się oraz postawę. Źle dobrany, może przyczynić się do powstawania wad stopy. Nie można tego tematu bagatelizować, dlatego podpowiadamy, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka.

Rozmiar buta dziecka –
Autor: Getty images Jak ma się numer do długości stopy i jak wybierać buty dla dziecka?

Rozmiar buta dziecka i wybór - na jego podstawie - odpowiedniego obuwia to bardzo ważna sprawa. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że źle dobrany rozmiar oraz fason buta nie tylko wpływa na komfort chodzenia, ale przede wszystkim może negatywnie wpłynąć na rozwój układu kostnego dziecka.

Zanim więc pójdziesz na zakupy i wybierzesz obuwie, kierując się jedynie estetyką, dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo wybierać buty dla dziecka, a zwłaszcza ich rozmiar. To on ma kluczowe znaczenie, choć nie mniej liczy się fason obuwia.

Spis treści

  1. Jak zmierzyć stopę dziecka?
  2. Jak wybierać buty według rozmiarów?
  3. Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?
  4. Jak wybierać buty dla dziecka?
  5. Konsekwencje źle dobranego rozmiaru butów dla dziecka

Jak zmierzyć stopę dziecka?

Nie wszyscy rodzice mają świadomość, jak ważny jest rozmiar dziecięcych butów. Przez to dzieci często chodzą w obuwiu, które było używane już przez starsze rodzeństwo, a buty tym samym są za małe lub za duże.

Rodzice często też kupują za duże buty swoim dzieciom z myślą, by nie wyrosły z nich przez dłuższy czas. To ogromny błąd. Każde dziecko powinno mieć buty odpowiednio dopasowane do rozmiarem do swojej stopy. Wpłynie to zarówno na komfort chodzenia, jak i zdrowie stóp oraz całego układu kostnego.

Wybierając odpowiedni rozmiar butów dla dziecka, wcześniej należy zmierzyć jego stopy. To oczywiście pierwszy i podstawowy krok.

  • Dziecko powinno stanąć prosto na kartkach papieru, równomiernie obciążając obie stopy, w czym pomaga lekki rozkrok.
  • Należy wtedy dokładnie odrysować kontur stóp, trzymając ołówek lub długopis blisko stopy
  • Następne trzeba zmierzyć odległość od czubka pięty do czubka najdalej wysuniętego palca stopy (nie zawsze jest to wielki paluch). Zmierzyć należy obie stopy, a rozmiar buta dopasować do tej dłuższej.

Dobrze wiedzieć, by pomiary wykonywać po południu lub wieczorem. Wtedy stopy są odrobinę opuchnięte, a tym samym większe. Dzięki temu nie wybierze się zbyt ciasnych butów. Stopę dziecka należy mierzyć co dwa-trzy miesiące, ponieważ rozmiar bardzo szybko się zmienia. Przed zakupem kolejnych butów zawsze trzeba każdorazowo mierzyć stopę dziecka.

Czytaj również: Wkładki ortopedyczne: kiedy dziecko powinno je nosić i jak je dobierać?

Prawdy i mity na temat BUTÓW DLA DZIECKA

Grzybica stóp - czy są na nią narażone również dzieci?

Jak przygotować dziecko do przedszkola

Jak wybierać buty według rozmiarów?

Przede wszystkim należy pamiętać, że prawidłowo dobrane buty powinny być dłuższe od stopy dziecka o 5-12 mm. Zależy to od kształtu czubka, układu palców, a także przesuwania się stopy w bucie. Istotny jest też fakt, czy w czasie jakiej pory roku kupowane są buty, a także do czego będą służyć.

Przyjmuje się, że buty uniwersalne powinny mieć o 1 cm dłuższe wkładki niż długość stopy. W przypadku butów zimowych wkładka powinna być dłuższa o ok. 1-1,5 cm niż stopa dziecka. W przypadku butów letnich wystarczy 1 cm dłuższa wkładka niż stopa.

Gdy już zmierzymy stopę i dodamy kilka milimetrów zapasu, to wtedy należy wybrać odpowiedni rozmiar butów. Zadanie znów wcale nie takie proste, ponieważ różne marki obuwnicze mają różne tabletki, a tym samym przeliczniki.

W niektórych tabelkach, które mają ułatwić wybór odpowiedniego rozmiaru, automatycznie doliczony jest zapas w wielkości 15 mm. Przykładowo, sklepy już wskazują, że dziecko o stopie w wymiarze 15,5 cm powinno kupić but w rozmiarze 25, czyli z wkładką, która ma 17 cm.

W praktyce bywa oczywiście różnie, dlatego dziecko zawsze powinno przymierzyć obuwie. Po dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru i fasonu, założeniu butów w prawidłowy sposób (z zasznurowaniem lub zapięciem rzepów), dziecko powinno chwilę pochodzić w butach po pomieszczeniu.

Jeśli na tym etapie cokolwiek nie pasuje dziecku, czuje dyskomfort, ma problemy z prawidłowym poruszaniem się, rozmiar butów należy wymienić na inny.

Co jednak z popularnymi zakupami przez internet? W takim wypadku pozostaje jedynie kierowanie się zamieszczonymi na stronie sklepu tabelkami i sugestiami. Po zakupie trzeba jednak przeprowadzić wyżej opisany proces i w razie czego dokonać zwrotu zakupionego towaru.

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Już od dawna panuje moda na kupowanie uroczych małych bucików dla noworodków. To ogromny błąd! Mimo że widok miniaturowego obuwia rozczula, to jednak pierwszą podstawową zasadą jest to, by nie zakładać butów dziecku, które spędza większość czasu leżąc.

Stopy niemowlaka powinny mieć swobodę. Nie można ściskać paluszków i zaburzać przepływu krwi. Jest to pierwszy krok do zaburzeń w rozwoju układu kostnego. Pierwsze buty kupujemy dziecku, gdy zaczyna już chodzić. W tym wypadku buty mają ogromne znaczenie i pomagają w prawidłowym rozwoju stóp, a także w stawianiu pierwszych kroków.

Kupując je, absolutnie nie kierujemy się ich wyglądem. Buty mają być wygodne, chronić stopy, a przede wszystkim pomagać w nauce chodzenia.

Jak wybierać buty dla dziecka?

Zakup butów dla dziecka nie jest tak prosty, jak może się wydawać. Można ten proces ułatwić. Przede wszystkim należy kierować się kilkoma zasadami.

  • but dla dziecka powinien mieć cholewkę, która sięga ponad kostkę, a także usztywnioną piętę,
  • ważny jest wysoki czubek buta, dzięki któremu palce będą miały prawidłowe ułożenie i nie będą ściśnięte,
  • czubek powinien być nie tylko wysoki, ale także szeroki. To także zapewnia prawidłowe ułożenie palców,
  • but powinien mieć zapięcie, które sięga daleko w kierunku czubka. Dzięki temu można dopasować buty do stopy,
  • podeszwa buta powinna być elastyczna, sprężysta i antypoślizgowa.

To oczywiście nie wszystko, bo gdy but spełnia powyższe warunki, to jednak zostaje jeszcze najważniejszy, a mianowicie rozmiar. To właśnie on ma ogromne znaczenie. W jaki sposób można go dobrać do stopy dziecka?

Czytaj również: Sandały dla dziecka na lato 2021 – mamy 10 modeli, które pokochają najmłodsi

Kalosze dla dziecka – niezbędnik na każdą porę roku, również lato [przegląd 2021]

Konsekwencje źle dobranego rozmiaru butów dla dziecka

Może się wydawać, że kilka milimetrów więcej w bucie nie stanowi dużego problemu. To jednak nieprawda. Trzeba mieć na uwadze, że źle dobrany rozmiar butów wpływa na rozwój układu kostnego dziecka, może powodować wady rozwojowe stopy, nieprawidłową postawę czy ostatecznie może powodować nieprawidłowy sposób poruszania się.

To wszystko w przyszłości może skończyć się wieloletnią rehabilitacją lub zmianami w układzie kostnym, których nie da się już w żaden sposób wyleczyć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza