Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

2021-02-04 13:59

Wybór pierwszych butów dla dziecka nadal jest powodem wielu sporów. Jedni specjaliści zalecają naukę chodzenia w tradycyjnych kapciach z zapiętkiem i gumową podeszwą, inni namawiają do nakładania dziecku skarpetek z antypoślizgową podeszwą. Przeczytaj, jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka.

Pierwsze buty dla dziecka
Autor: Getty images W butach dla małych dzieci lepsze będą sznurówki niż rzepy.

Czas na pierwsze buty dla dziecka, a ty nie wiesz jak je kupić? Oto praktyczna ściągawka, która pomoże ci je wybrać. Jeśli chcesz, by nie były jedynie ciepłą ochroną dla stóp, ale również wygodne podczas nauki chodzenia, kup model stworzony specjalnie dla dziecka i, najważniejsze, w dobrym rozmiarze!

Spis treści

  1. Jak zmierzyć dziecku stopę, by kupić buty?
  2. Jakie powinny być dobre buty dla dziecka?
  3. Gdzie kupić buty dla dziecka?
  4. Jak sprawdzić czy buty dla dziecka nie są za małe?
M jak mama: Nauka chodzenia

Jak zmierzyć dziecku stopę, by kupić buty?

Czasy, kiedy mamy mierzyły rozmiar stópki dziecka za pomocą patyczka lub kawałka sznurka, pewnie już wkrótce miną, bo wiele sklepów z obuwiem dziecięcym dysponuje specjalnymi skanerami, miarkami wskazującymi wielkość stopy oraz odpowiedni rozmiar (a nawet i model) albo po prostu narysowanymi na podłodze śladami, na których staje dziecko.

Jeśli sklep, w którym zamierzasz kupić niemowlakowi buty, nie ma takich nowoczesnych miarek, pozostaje ci babciny sposób. Spokojnie, on wcale nie jest zawodny!

Najłatwiej jest przyłożyć do stópki dziecka patyczek i oznaczyć na nim jej długość, a następnie uciąć - taką miarkę wkłada się do buta. Ważne, żebyś w sklepie dysponowała takim "domowym pomiarem", bo po założeniu dziecku przypadkowego obuwia nie dowiesz się, czy jest dla niego dobre.

Roczne dziecko na pewno nie powie ci, że coś je na przykład uwiera. Dziecko może sprawnie śmigać między fascynującymi półkami sklepowymi w za dużych butach, zanim je po prostu zgubi.

Czytaj również: Rozmiar buta dziecka – jak ma się numer do długości stopy i jak wybierać buty?

Czy dziecko powinno się uczyć chodzić w butach czy boso?

Jakie powinny być dobre buty dla dziecka?

  1. Stabilne, tzn. dobrze trzymać stópkę, nie ograniczając przy tym jej ruchów oraz nie usztywniając za bardzo pięty (zapiętek powinien być elastyczny, bo inaczej buty będą dla stópek jak imadło). Z reguły lepiej stabilizują stopę buty wiązane i takie są najlepsze dla małych dzieci. Buty na rzepy są przede wszystkim wygodne w zakładaniu dla starszych malców, którzy już samodzielnie się ubierają. Zbyt sztywna cholewka utrudnia chodzenie;
  2. Giętkie, tzn. mieć sprężystą podeszwę, która "łamie się" przy wyginaniu mniej więcej w jednej trzeciej długości od przodu (tam gdzie zginają się paluszki dziecka), zaś w okolicy śródstopia podeszwa może być twarda;
  3. Dłuższe o centymetr od stópki dziecka;
  4. Z zaokrąglonym noskiem, który pozwala na swobodne poruszanie paluszkami;
  5. Wyściełane w środku skórą lub innym naturalnym bądź "oddychającym" materiałem, który chroni stopę przed nadmiernym poceniem, a więc i przed rozwijaniem się wewnątrz buta drobnoustrojów chorobotwórczych.
  6. Lekkie, by chodzenie w nim nie sprawiało trudności i nie męczyło dziecka. "Zważ" więc kilka par butów w dłoniach i szybko zorientujesz się, jaka jest optymalna waga dobrych butów dla dziecka;
  7. Przewiewne - dobre buty wykonane są ze skóry albo nowoczesnych materiałów "oddychających" tj. goretex czy sympatex;
  8. Estetycznie wykonane. Tu duży plus dla elementów odblaskowych, które przydają się zwłaszcza zimą, gdy szybko robi się ciemno;
  9. Ciepłe - wybierając obuwie na jesień lub zimę, zwracaj uwagę na grubość podeszwy, która będzie chroniła stopę przed chłodem. Pamiętaj, że zbyt głęboki protektor na podeszwie będzie szybko łapał błoto lub śnieg, co utrudni dziecku chodzenie. Sprawdź również, czy wewnątrz buta nie ma sztywnej twardej wkładki - ona może utrudniać chodzenie i sprzyjać deformacji stopy.

Gdzie kupić buty dla dziecka?

Na początek warto upewnić się, czy sklep przyjmie od ciebie buty, jeśli po ponownym zmierzeniu w domu, okaże się, że jednak dziecku nie pasują. Zrób to podczas samodzielnej, jeszcze bez dziecka!, wyprawy po buty. Takie wstępne rozeznanie się w asortymencie sklepów z butami dla dzieci ułatwi ci zakupy z dzieckiem.

Gdy wybierzesz konkretny model oraz upewnisz się (np. wkładając do buta patyczek-miarkę), że jest w dobrym rozmiarze, możesz przyjść do sklepu z dzieckiem. Wtedy zakupy ograniczą się do odwiedzin może nawet tylko w jednym sklepie i zmierzenia tylko kilku (a nie kilkunastu) par butów, co w przypadku małego dziecka jest niezwykle istotne.

Albo kup w sklepie internetowym z darmowym zwrotem:

Dobrze wiedzieć

Pierwsze buty dla dziecka: czym jest obcas Thomasa?

Ten specjalnie wyprofilowany obcas powinny nosić wyłącznie dzieci cierpiące na koślawość stóp lub kolan. Buty z obcasem Tomasa zaleca dziecku ortopeda. Ich zadaniem jest profilaktyka przed pogłębieniem wady.

Czytaj również: Trampki dla dziecka – sportowe buty na lato, które przydadzą się każdemu maluchowi

Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka

Jak sprawdzić czy buty dla dziecka nie są za małe?

Dziecko ma na nóżkach nowe buty? Sprawdź, czy są dobrze zapięte i zachęć dziecko do małej gimnastyki. Poproś dziecko, by pobiegało, przykucnęło, usiadło i wstało. Obserwuj, czy nie pojawiają się jakieś problemy, np. dziecko dziwnie stawia stopy lub ma problem z ich podnoszeniem.

Wszystko gra? Buty kupione? To teraz średnio raz w miesiącu sprawdzaj, czy nie są za małe. To nie mit, że dziecko z dnia na dzień może zmienić rozmiar stopy. Zaledwie w ciągu roku w pierwszych latach życia dziecka jego noga rośnie o dwa, trzy numery.

Skąd będziesz wiedziała, że obuwie jest za ciasne? Przyzwyczajone do bucików dziecko, może pewnego dnia kategorycznie odmawiać jego założenia i sygnalizować, że noszenie go sprawia mu ból. Obejrzyj także rajstopki i skarpetki, czy nie mają dziur w miejscu dużego palca od stóp, co mogłoby sugerować, że buty są za małe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza