Zerówka – w szkole czy w przedszkolu?

2017-01-11 17:30

Czy posłać swoje dziecko do zerówki w szkole czy może wybrać zerówkową grupę przedszkolną. Rodzice starszych przedszkolaków stają przed tym wyborem co rok. Trudność polega na tym, że rodzic zawsze chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Nie chce przysporzyć mu niepotrzebnego stresu, zmartwienia, chce aby maluch rozwijał się w atmosferze spokoju i równowagi.

Zerówka
Autor: thinkstockphotos.com Podstawa programowa zerówki jest taka sama w szkole i w przedszkolu.

Spis treści

  1. Co dzieci robią w przedszkolu? Wideo
  2. Zerówka w szkole czy w przedszkolu?
  3. Zerówka w przedszkolu
  4. Zerówka w szkole
  5. Zerówka w szkole i w przedzkolu bazuje na tej samej podstawie programowej

Jednocześnie pragnie również, aby jego dziecko kształciło się od zerówki w godnych polecenia placówkach oświatowych, gdzie odpowiednio wykwalifikowana kadra będzie podchodzić do każdego dziecka w sposób holistyczny, z poszanowaniem jego odrębności, zachowując w miarę możliwości jak najbardziej indywidualne podejście do każdego dziecka.

Co dzieci robią w przedszkolu? Wideo

Zerówka w szkole czy w przedszkolu?

Słysząc słowo szkoła wielu rodziców niesłusznie jest przerażonych. Tłumaczą, że to jeszcze za wcześnie, dziecko na tym etapie nie jest przygotowane do nauki w systemie lekcyjnym. Używają argumentów, że do szkoły jeszcze zdąży się nachodzić, że za szybko tym sposobem wkroczy w świat dorosłych.

Z drugiej zaś strony przedszkole wielu rodziców również niesłusznie traktuje, trochę po macoszemu, jako miejsce, w którym dziecko tylko bawi się, niczego rozsądnego się nie uczy, więc z pewnością będzie mieć słabszy start w pierwszej klasie, bo rozpocznie ją z zaległościami.

Trzeba przyznać, iż obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Najlepiej jednak wsłuchać się na spokojnie w potrzeby i możliwości swojego dziecka. Na pewno nie kierować się tym, że trzy czwarte z grupy przedszkolnej dokonało tego czy innego wyboru. Czyli nie iść za tłumem, tylko spokojnie rozważyć co będzie najlepsze dla dziecka, ale i dla całej rodziny, bo przecież, np. malec nie będzie się sam odwozić do zerówki.

>> Kalendarz rozwoju dziecka

Zerówka w przedszkolu

Przedszkole jest z pewnością miejscem, w którym podstawową metodą nauczania jest nauka poprzez zabawę, co wcale nie oznacza, że dziecko nie uczy się niczego. Wręcz odwrotnie to właśnie dzięki zabawie dzieci chętniej i w bardziej przystępny dla siebie sposób przyswajają nowe wiadomości, a co najważniejsze robią to z wielką radością bo czasami nawet nie wiedzą ile dzięki danej mądrej  zabawie nauczyły się. Kontynuowanie zerówki w warunkach przedszkolnych to niezmienianie dziecku przyjaznego otoczenia. Pociecha ma poczucie, że stoi przed nią bardzo ważny czas zerówki, ale nie zmienia swojego środowiska naturalnego, w którym dobrze się czuje, bo wspaniale zadomowiła się tu przez te kilka lat. Grupa jest zawsze razem i wszystko wspólnie robią w atmosferze wzajemnego spokoju, bo np. jedzą posiłki w swojej sali, bawią się na placu zabaw wyraźnie dla nich wydzielonym, a nawet wizyta w toalecie wydaje się bardziej komfortowa, bo też jest w tej samej sali, a sedesy i umywalki są dostosowane dla młodszych, niższych dzieci. Po za tym, teoretycznie dziecko może spędzić w przedszkolu cały dzień, bo zazwyczaj zaprasza przedszkolaków od 6.30 lub 7.00, a żegna o 17.00, a nawet 17.30.

>> Kalendarz szkolny - dni wolne w roku szkolnym 2016/2017

Zerówka w szkole

Szkoła podstawowa natomiast jako społeczność liczy znacznie więcej dzieci niż przedszkole i to w różnym wieku, przy założeniu, że uczeń zerówki jest tym najmłodszym rocznikiem, dlatego też nie można się dziwić, kiedy początkowo pociecha może czuć się zagubiona. Przejście z przedszkola do szkoły to z pewnością zmiana środowiska i to dość radykalna. Są dzieci, które fantastycznie znoszą zmiany i szybko asymilują się w nowej rzeczywistości. Przygotowane przez rodziców są uskrzydlone do działania. Nagle czują się bardziej dorosłe i zmotywowane do pracy. Po zakończeniu zajęć, które trwają średnio od 8.00 do 13.00, dzieci zazwyczaj trafiają na świetlicę szkolną, która może być, lecz nie musi tylko zwykłą przechowalnią.

Patrząc na aspekt ekonomiczny zerówka realizowana w warunkach szkolnych wysuwa się na prowadzenie, gdyż jest raczej bezpłatna, zaś za przedszkolną trzeba płacić. Argumentem natomiast przemawiającym za przedszkolem jest aspekt logistyczny, ponieważ jeżeli młodsze rodzeństwo realizuje jeszcze edukację przedszkolną, łatwiej i wygodniej jest pozostawić starszaka w przedszkolu, niż rozwozić dzieci do dwóch różnych placówek.

Jeżeli dziecko czuje się na siłach i bardzo pragnie być już uczniem to zerówka szkolna jest najlepszym rozwiązaniem, natomiast jeżeli zerówka, to pierwszy rok z przygodą edukacyjną w tle, wówczas rodzice powinni rozważyć przedszkole, aby można było wdrożyć się na spokojnie.

>> Gotowość szkolna: kiedy dziecko osiąga dojrzałość szkolną?

Zerówka w szkole i w przedzkolu bazuje na tej samej podstawie programowej

Jedno jest pewne: czy to w przedszkolu, czy w szkole podstawa programowa jest taka sama. Wymagania i oczekiwania uczących pań są zbieżne. Dzieci mają tyle samo czasu na naukę, zabawę i odpoczynek. Nauka w obydwu rodzajach placówek jest tak samo realizowana, czyli poprzez zabawę. Mogą obowiązywać te same podręczniki. A w dużej mierze o tym jak się będzie czuć dziecko w zerówce decyduje sam rodzic, bo myślenie pozytywne opiekuna dobrze wpływa i jednocześnie odpowiednio nastraja dziecko. Dobrze byłoby również, aby sam zainteresowany szkrab miał możliwość opowiedzenia się za opcją bardziej mu pasującą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza