Nocnik dla dziecka: jaki nocnik dla dziecka? Nocnik zwykły, grający, typu sedes [GALERIA]

2015-10-01 13:50 Karolina Szajkowska

Przyjmuje się, że naukę nocnikowania można rozpocząć, kiedy dziecko skończy dwa lata. Jednak każdy rodzic wie, jakie jest to wyzwanie, aby nakłonić pociechę do siadania na nocniku. Aby sobie to ułatwić, warto kupić odpowiedni nocnik. Taki, który spodoba się dziecku! Zobacz, jaki nocnik dla dziecka wybrać: zwykły, grający czy typu sedes?

Nauka korzystania z nocnika to jeden z najtrudniejszych etapów w życiu dziecka. Musimy pamiętać, aby nie zrobić z tego wydarzenia czegoś nieprzyjemnego, a wręcz przeciwnie zachęcać do niego pociechę. Nie zmuszaj dziecka do siadania na nocniku ani na toalecie, ponieważ utrudni to tylko całą naukę i dziecko się zrazi. Najlepiej poczekaj do momentu aż samo zacznie się nim interesować i wtedy podejmij próbę.

>> Czytaj także: Nocnikowanie: jak nauczyć dziecko nocnikowania? [10 SKUTECZNYCH PORAD] >>

Nocnik dla dziecka: od kiedy sadzać dziecko na nocnik?

W którym momencie zacząć sadzać dziecko na nocnik? To sprawa indywidualna. Najczęściej zdarza się to między 2.-3. rokiem życia. Istnieje kilka wyznaczników, które pokazują, że dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki nocnikowania. Po pierwsze, umie samodzielnie się ubierać i rozbierać. Po drugie, poprzez wydawanie dźwięków potrafi zwrócić uwagę na to, że się załatwiło. Ponadto umie bawić się przez kilka minut, siedząc spokojnie. Jeśli twoje dziecko wykazuje powyższe cechy, możesz spróbować zacząć naukę nocnikowania. W przypadku gdy okaże się, że pociecha jednak nie chce siedzieć na nocniku, spróbuj ponownie za jakiś czas. Daj mu kilka lub kilkanaście dni na oswojenie sytuacji.

>> Czytaj także: Odzwyczajanie od pieluch. Jak przyzwyczaić dziecko do NOCNIKA? >>

Nocnik dla dziecka: jaki nocnik dla dziecka wybrać?

Najlepiej, jeśli przy zakupie nocnika będzie obecne dziecko. Będzie mogło ono samodzielnie wybrać wzór nocnika oraz rodzaj. Przy wyborze pamiętaj, aby nocnik był stabilny, żeby dziecko nie mogło się na nim przechylić. Ważna jest też wysokość przedmiotu: aby dziecko mogło w każdej chwili samodzielnie na nim usiąść. Możesz też wybrać nocnik grający, który po każdym załatwieniu się będzie wygrywał melodię. Zachęci to dziecko do częstszego używania, ponieważ będzie wiedziało, że czeka je nagroda. Jeżeli twoje dziecko będzie bardzo oporne na naukę nocnikowania, możesz sięgnąć po nocnik podobny do sedesu. Pociecha będzie chciała naśladować rodziców i chętniej siądzie na swoją toaletę o mniejszych rozmiarach.

>> Czytaj także: Nauka siadania na nocnik. Jaki nocnik dla dziecka wybrać? >>

Nocnik dla dziecka: jak nauczyć dziecko siadania na nocnik?

Zacznij od tłumaczenia dziecku, jak fajnie jest chodzić bez pieluszki. Spróbuj zrobić zabawę z nocnikiem poprzez sadzanie na nim misiów i lalek. Wytłumacz dziecku dlaczego ty, tata oraz rodzeństwo chodzicie do toalety. Jeśli się nie wstydzisz, pozwól dziecku być podczas załatwiania się, aby mogło zobaczyć jak odbywa się cały proces. Nie zapominaj chwalić pociechy za każde załatwienie się do nocnika. Dzieci lubią być nagradzane i wtedy częściej powtarzają daną czynność. Kluczem do sukcesu jest cierpliwość. Nie zmuszaj dziecka do załatwiania się, jeżeli nie ma takiej potrzeby. Nie pytaj co chwilę czy chce zrobić siku na nocnik, szybko się znudzi i będzie automatycznie odpowiadać "nie", a nawet może zacząć się buntować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE