Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych. Jak zmieniać pieluchy, by bioderka niemowlaka rozwijały się prawidłowo?

Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych. Jak zmieniać pieluchy pieluchy, by uniknąć awantury o bioderka?
Autor: photos.com Przewijanie niemowlaka a dysplazja stawów biodrowych. Jak zmieniać pieluchy pieluchy, by uniknąć awantury o bioderka?

Przewijanie niemowlaka ma szczególne znaczenie, by chronić jego bioderka przed dysplazją stawu biodrowego. Stawy biodrowe niemowlęcia są pod stałą obserwacją lekarzy ze względu na możliwość wystąpienie ich dysplazji. Właściwe przewijanie noworodka wpływa na to, że jego bioderka rozwijają się prawidłowo.

Temat stawów biodrowych niemowlaka pojawia się już w pierwszych dwóch dobach po narodzeniu. Bioderka jako pierwszy ocenia lekarz neonatolog, później po 1. miesiącu życia ortopeda, który testuje biodra i zleca kontrolne USG. A wszystko po to aby sprawdzić czy dziecko nie ma dysplazji, czyli czy w okresie płodowym prawidłowo wykształciły się stawy biodrowe. To, czy należy się niepokoić, zależy od stopnia i przyczyn dysplazji.

Czytaj również: ZMIANA PIELUCHY - 4 porady, jak zmienić pieluszkę niemowlakowi >>

Niedojrzałość fizjologiczna bioderek niemowlaka

Określając mianem „fizjologiczna” mam na myśli w granicach normy. W przypadku stawów biodrowych pozostawienie ich w normie możemy osiągnąć poprzez oferowanie dziecku jak największej swobody ruchów w możliwie różnych pozycjach i sytuacjach. Nie możemy ograniczać zakresu ruchów dziecka, aby dziecko mogło swobodnie i samodzielnie kopać, kiedy i jak ma na to ochotę. Aparat ruchu zawsze najlepiej rozwija się w ruchu. Drogie Mamy, uwierzcie, że wystarczy jedna pielucha! Wystarczy ją odpowiednio założyć: nie za wysoko i nie za nisko, nie za luźno i nie za ciasno, ściągnięta między nóżkami tak aby zapewnić swobodę zginania, prostowania, odwodzenia i przywodzenia. Do tego luźne body i ubrania.

Czego unikać, by chronić bioderka niemowlaka?

 • nie krępujemy,
 • nie usztywniamy,
 • nie utrzymujemy zbyt długo nóżek dziecka w przymusowych pozycjach,
 • nie „trenujemy” nóżek (nie rozciągamy, nie kręcimy kółek, nie zginamy i prostujemy naprzemiennie),
 • nie kładziemy dziecka na brzuchu i na siłę odwodzimy i rozciągamy stawy jednocześnie dociskając pupę do podłoża,
 • nie pieluchujemy!

Przeczytaj również: Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

Przewijanie niemowlaka - czego należy unikać

Wbrew pozorom aby sprawnie i w pełni prawidłowozmienić pieluchę nie trzeba kończyć wyższych studiów. Warto po prostu pamiętać czego robić NIE WOLNO:

 • nie ciągniemy za stopy i nóżki dziecka do góry,
 • nie unosimy pupy.

Prawidłowe przewijanie niemowlaka - krótki kurs zmiany pieluszki

Powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania „miejsca pracy”, czyli:

 • w pomieszczeniu powinno być ciepło,
 • przygotowujemy podkład i przewijak,
 • każdy ruch wykonujemy spokojnie, tak aby maluch ufał naszym działaniom i nie kręcił się nadmiernie,
 • kładziemy nasze przedramię pod obiema nóżkami dziecka, tak aby mogło oprzeć na nim swoje nogi,
 • tą samą ręką chwytamy jedno udo dziecka jak najbliżej pachwiny, druga nóżka wciąż spoczywa na przedramieniu (chwyt ten umożliwia swobodę nóg),
 • delikatnie zginamy i przesuwamy nóżki dziecka w kierunku brzuszka, w tej pozycji ukazuje nam się pupa w całej okazałości i możemy wytrzeć to co trzeba,
 • przednią część brudnej pieluszki wsuwamy pod pupę dziecka, żeby nie miało okazji pobrudzić siebie i nas,
 • ciepłą chusteczką (ogrzaną w dłoni) dokładnie oczyszczamy pachwiny i podbrzusza,
 • czystą pieluszkę wsuwamy kulając malucha na boki – nie podnosimy pupy! – obracamy dziecko na bok, wsuwamy pieluchę na wysokość lędźwi, obracamy dziecko na plecy i na drugi bok,
 • na końcu dopasowujemy pieluszkę do szerokości nóg – ściągając środkową część pieluchy i układając dokładnie przy brzegi wokół pachwin

I GOTOWE! Teraz możemy ubrać pociechę.

Polecamy wideo: Jak przewinąć chłopca?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE