Lato to idealny moment na odpieluchowanie dziecka. Jak nauczyć malucha nocnikowania?

2023-06-23 11:49

Nocnikowanie nie należy do najprostszych zadań dla rodziców, choć nie jest też tak trudne, jak im się wydaje. Nauka nocnikowania wymaga trochę cierpliwości, ale nie należy zniechęcać się, że dziecko na początku ma trudności ze zrozumieniem, o co chodzi w treningu czystości. Podpowiadamy, jak skutecznie nauczyć dziecko nocnikowania.

nocnikowanie
Autor: Getty Images Jak powinna przebiegać nauka nocnikowania?

W kwestii nauki nocnikowania rodzice są trochę pozostawieni sami sobie. Bo o ile są oficjalne zalecenia polskich ekspertów dotyczące pielęgnacji kikuta pępowiny czy rozszerzania diety, o tyle nie ma stanowiska dotyczącego tematu równie istotnego, czyli: jak powinien przebiegać trening czystości . Jednak lata doświadczeń oraz obserwacji pozwoliły zebrać na ten temat sporą wiedzę. 

Spis treści

  1. Dlaczego lato to dobry czas na odpieluchowanie?
  2. Nocnikowanie wymaga czasu i dodatkowych umiejętności
  3. Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na naukę nocnikowania?
  4. Jak nauczyć dziecko nocnikowania?
  5. Pomoce naukowe w trakcie nocnikowania
  6. Minie dużo czasu, nim dziecko odzwyczai się od pieluszki w nocy
Nauka nocnikowania

Dlaczego lato to dobry czas na odpieluchowanie?

Wakacje to doskonały czas na naukę nocnikowania. Latem maluszek może biegać bez pieluszki, a nawet jeśli nie zawoła na nocnik i zrobi siusiu w majtki, to łatwiej jest go przebrać i umyć niż zimą. Dobrym pomysłem jest postawienie nocnika w zasięgu wzroku dziecka i pozwolenie mu na bieganie po domu w samych majtkach. W ten sposób dziecko może szybko dobiec do nocnika, gdy poczuje, że chce mu się siusiu.

Nocnikowanie wymaga czasu i dodatkowych umiejętności

Przeciętnemu dziecku nauka nocnikowania, zajmuje od dwóch do sześciu tygodni, choć są takie, które potrzebują nawet pół roku. Dziecko musi rozumieć i wykonywać wydane mu proste polecenia, naśladować czynności, jakie zaobserwowało u innych, a także dawać znać, że chce mu się siku lub kupę (np. sygnalizować to określonym zachowaniem).

Musi też umieć zdjąć sobie dolną część garderoby. Wszystkie te umiejętności dziecko nabywa na określonym poziomie rozwoju, najczęściej w okolicach drugich urodzin. Mimo to koncepcje co do wieku, w którym należy rozpocząć nocnikowanie, często się zmieniały.

Znany amerykański pediatra Benjamin Spock w latach 50. XX wieku namawiał, by sadzać na nocnik dzieci, które zaczęły samodzielnie siedzieć, i w Polsce przez lata tak robiono. Część dzieci jednak po pewnym czasie znów zaczynała korzystać z pieluszek.

W niektórych krajach (np. w Japonii) wielu rodziców nadal próbuje nauczyć dzieci korzystania z nocnika przed 9. miesiącem życia, często wysadzając malca. Inny znany pediatra Thomas Brazelton proponował czekać do trzecich urodzin.

Jednak w wielu kulturach, także w naszej, na podstawie wieloletnich obserwacji uważa się, że pierwsze próby odpieluchowania najlepiej podjąć między 18. a 24. miesiącem życia, bo wtedy są największe szanse na sukces.

Czytaj również: Nocnik dla dziecka: jaki nocnik dla dziecka? Nocnik zwykły, grający, typu sedes [GALERIA]

Nauka siusiania na nocnik. Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Pieluchomajtki: ułatwiają życie dzieciom czy rodzicom?

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na naukę nocnikowania?

Dziecko warto zacząć uczyć korzystania z nocnika wówczas, gdy interesuje się tym, po co mama albo tata chodzą do ubikacji, brudna pieluszka mu przeszkadza i pokazuje, że trzeba ją zmienić, zna i rozumie słowa związane z treningiem czystości (siku, kupa, nocnik itp.), a jego pieluszka jest sucha po drzemce albo przez dwie godziny w ciągu dnia.

Są dzieci, którym nie przeszkadza pełna pieluszka i ciężko jest je nauczyć korzystania z nocnika. Można to zmienić, zmieniając pieluszki na mniej chłonne, np. treningowe majteczki, w których dziecko szybciej poczuje, że jest mu mokro.

Jak nauczyć dziecko nocnikowania?

Warto ustalić i zapisać kolejne cele, jakie wyznaczamy sobie i dziecku. Przykładowo: w pierwszym tygodniu oswajamy z nocnikiem, w następnym uczymy robienia siku, w kolejnym – kupy.

Kiedyś sądzono, że od pieluszki najlepiej odzwyczajać dziecko latem, gdy może biegać z gołą pupą i korzystać z nocnika w dowolnej chwili. To mit – w chłodniejsze dni można przecież dogrzać mieszkanie.

Dobrze wiedzieć

Dążąc do celu, jakim jest odzwyczajenie dziecka od pieluszki, łatwo popełnić błędy, przez które cała sprawa znacznie się opóźni. Staraj się ich uniknąć.

  • Karanie za niepowodzenia. Ucząc się korzystania z nocnika, malec nieraz narobi w majteczki. Kary i krzyk nie tylko nie zmotywują go do dalszego działania, ale obniżą jego pewność siebie i chęć do dalszej nauki – dziecko będzie się zwyczajnie bało, że zrobi coś źle.
  • Wywieranie presji. Przekonywanie dziecka do nocnika na siłę, w sytuacji kiedy ono samo nie czuje jeszcze chęci do rozstania z pieluchą, nie ma sensu. Być może malec mimo odpowiedniego wieku nie jest jeszcze na tyle dobrze rozwinięty, by zacząć uczyć się korzystać z nocnika. Ciągłe powtarzanie „usiądź na nocnik” sprawi, że po pewnym czasie podświadomie zacznie ignorować takie polecenia, a wywieranie presji w inny sposób (np. porównywanie z rówieśnikami) może sprawić, że stanie się nerwowy, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na jego pęcherz.
  • Uleganie opinii otoczenia. Lepiej zignorować uwagi teściów w stylu: „Dlaczego on jeszcze używa pieluch” czy przechwałki przyjaciółek opowiadających o swoich genialnych, korzystających z nocnika pociechach. Nie wnoszą nic nowego, za to wpływają na nastawienie i mogą sprawić, że w pewnym momencie stracisz cierpliwość i nakrzyczysz na dziecko.

Pomoce naukowe w trakcie nocnikowania

Siusiająca lalka, którą dziecko może samodzielnie wysadzić na nocniczek, albo książki, których bohaterowie właśnie opanowują tę sztukę, pomogą, jeśli malec nie łapie, o co chodzi. A gdy już zrozumie, trzeba pamiętać, że przy pierwszych próbach liczy się każda sekunda, i ubierać dziecko w luźne ubranka, które szybko można zdjąć.

Wiele dzieci odczuwa strach przed korzystaniem z ubikacji, nawet ze specjalną nakładką. Nocnik warto wybierać wspólnie z dzieckiem. Ważne, by był stabilny, niezbyt wysoki i łatwy do utrzymania w czystości.

Dla dziecka oswojenie się z nocnikiem jest trudne. Złość lub irytacja opiekunów tylko w tym przeszkadzają, bo malec widzi, że nie spełnia oczekiwań, więc sam się stresuje.

Czytaj również: Pieluszki wielorazowe – wsparcie w nauce korzystania z nocnika

Moczenie nocne: co robić, gdy czterolatek wciąż siusia w nocy?

Minie dużo czasu, nim dziecko odzwyczai się od pieluszki w nocy

Nawet jeśli umie już korzystać z nocnika, przez kilka następnych miesięcy może potrzebować pieluszki na noc. To zupełnie normalne i wynika z faktu, że dziecko dopiero musi nauczyć się wybudzać w nocy, by załatwić swoje potrzeby.

Są sytuacje, kiedy maluszkowi nie należy stawiać dodatkowych wymagań. Z treningiem czystości lepiej poczekać, jeśli dziecko niedawno chorowało, zmieniliście mieszkanie albo opiekunkę, ktoś w rodzinie choruje, na świecie pojawiło się rodzeństwo albo w życiu dziecka miały miejsce inne stresujące sytuacje.

- Najlepszy moment na naukę korzystania z nocnika jest wtedy, kiedy obserwując dziecko, widzimy, że zaczyna ono zwracać uwagę na to, co się dzieje w pieluszce, daje sygnały że ma mokro. Oznacza to, że dziecko jest gotowe do zmian. To jest pierwszy moment, kiedy możemy dziecku zaproponować korzystanie z nocnika - wyjaśnia Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog, psychoterapeuta. - Jeśli kilkutygodniowy trening nie przynosi pożądanych rezultatów, oznacza to, że układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze gotowy do kontrolowania tych potrzeb organizmu. Należy wtedy poczekać z nauką.