Nocnikowanie: jak nauczyć dziecko nocnikowania? [10 SKUTECZNYCH PORAD]

2015-08-13 11:38 Katarzyna Hubicz
Nocnikowanie
Autor: thinkstockphotos.com Naukę nocnikowania najlepiej rozpocząć między 18. a 24. miesiącem życia.

Nocnikowanie nie należy do najprostszych zadań dla rodziców, choć nie jest też tak trudne, jak im się wydaje. Nauka nocnikowania wymaga trochę cierpliwości, ale nie należy zniechęcać się, że dziecko na początku ma trudności ze zrozumieniem o co chodzi w treningu czystości. Podpowiadamy, jak skutecznie nauczyć dziecko nocnikowania.

W kwestii treningu czystości rodzice są trochę pozostawieni sami sobie. Bo o ile są oficjalne zalecenia polskich ekspertów dotyczące pielęgnacji kikuta pępowiny czy rozszerzania diety, o tyle nie ma stanowiska dotyczącego tematu równie istotnego, czyli: jak powinna przebiegać nauka nocnikowania. Jednak lata doświadczeń oraz obserwacji pozwoliły zebrać na ten temat sporą wiedzę.

>> Nocnik dla dziecka: jaki nocnik dla dziecka? Nocnik zwykły, grający, typu sedes [GALERIA]

Nocnikowanie wymaga czasu i dotakowych umiejętności

Przeciętnemu dziecku nauka nocnikowania, zajmuje od dwóch do sześciu tygodni, choć są takie, które potrzebują nawet pół roku. Dziecko musi rozumieć i wykonywać wydane mu proste polecenia, naśladować czynności, jakie zaobserwowało u innych, a także dawać znać, że chce mu się siku lub kupę (np. sygnalizować to określonym zachowaniem). Musi też umieć zdjąć sobie dolną część garderoby. Wszystkie te umiejętności dziecko nabywa na określonym poziomie rozwoju, najczęściej w okolicach drugich urodzin. Mimo to koncepcje co do wieku, w którym należy rozpocząć nocnikowanie, często się zmieniały.

>> Pieluchomajtki: ułatwiają życie dzieciom czy rodzicom?

Znany amerykański pediatra Benjamin Spock w latach 50. XX wieku namawiał, by sadzać na nocnik dzieci, które zaczęły samodzielnie siedzieć, i w Polsce przez lata tak robiono. Część dzieci jednak po pewnym czasie znów zaczynała korzystać z pieluszek. W niektórych krajach (np. w Japonii) wielu rodziców nadal próbuje nauczyć dzieci korzystania z nocnika przed 9. miesiącem życia, często wysadzając malca. Inny znany pediatra Thomas Brazelton proponował czekać do trzecich urodzin. Jednak w wielu kulturach, także w naszej, na podstawie wieloletnich obserwacji uważa się, że pierwsze próby odpieluchowania najlepiej podjąć między 18. a 24. miesiącem życia, bo wtedy są największe szanse na sukces.

Dziecko da znać, że jest gotowe na naukę nocnikowania

Dziecko warto zacząć uczyć korzystania z nocnika wówczas, gdy interesuje się tym, po co mama albo tata chodzą do ubikacji, brudna pieluszka mu przeszkadza i pokazuje, że trzeba ją zmienić, zna i rozumie słowa związane z treningiem czystości (siku, kupa, nocnik itp.), a jego pieluszka jest sucha po drzemce albo przez dwie godziny w ciągu dnia.

Są dzieci, którym nie przeszkadza pełna pieluszka i ciężko jest je nauczyć korzystania z nocnika. Można to zmienić, zmieniając pieluszki na mniej chłonne, np. treningowe majteczki, w których dziecko szybciej poczuje, że jest mu mokro.

Jak nauczyć dziecko nocnikowania

Warto ustalić i zapisać kolejne cele, jakie wyznaczamy sobie i dziecku. Przykładowo: w pierwszym tygodniu oswajamy z nocnikiem, w następnym uczymy robienia siku, w kolejnym – kupy.

Kiedyś sądzono, że od pieluszki najlepiej odzwyczajać dziecko latem, gdy może biegać z gołą pupą i korzystać z nocnika w dowolnej chwili. To mit – w chłodniejsze dni można przecież dogrzać mieszkanie przenośnym piecykiem.

>> Nauka siadania na nocnik. Jakie nocniki dla dzieci wybrać?

Dobrze wiedzieć

Dążąc do celu, jakim jest odzwyczajenie dziecka od pieluszki, łatwo popełnić błędy, przez które cała sprawa znacznie się opóźni. Staraj się ich uniknąć. 

  • Karanie za niepowodzenia. Ucząc się korzystania z nocnika, malec nieraz narobi w majteczki. Kary i krzyk nie tylko nie zmotywują go do dalszego działania, ale obniżą jego pewność siebie i chęć do dalszej nauki – dziecko będzie się zwyczajnie bało, że zrobi coś źle.
  • Wywieranie presji. Przekonywanie dziecka do nocnika na siłę, w sytuacji kiedy ono samo nie czuje jeszcze chęci do rozstania z pieluchą, nie ma sensu. Być może malec mimo odpowiedniego wieku nie jest jeszcze na tyle dobrze rozwinięty, by zacząć uczyć się korzystać z nocnika. Ciągłe powtarzanie „usiądź na nocnik” sprawi, że po pewnym czasie podświadomie zacznie ignorować takie polecenia, a wywieranie presji w inny sposób (np. porównywanie z rówieśnikami) może sprawić, że stanie się nerwowy, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na jego pęcherz.
  • Uleganie opinii otoczenia. Lepiej zignorować uwagi teściów w stylu: „Dlaczego on jeszcze używa pieluch” czy przechwałki przyjaciółek opowiadających o swoich genialnych, korzystających z nocnika pociechach. Nie wnoszą nic nowego, za to wpływają na nastawienie i mogą sprawić, że w pewnym momencie stracisz cierpliwość i nakrzyczysz na dziecko.

>> Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów

Pomoce naukowe w trakcie nocnikowania

Siusiająca lalka, którą dziecko może samodzielnie wysadzić na nocniczek, albo książki, których bohaterowie właśnie opanowują tę sztukę, pomogą, jeśli malec nie łapie, o co chodzi. A gdy już zrozumie, trzeba pamiętać, że przy pierwszych próbach liczy się każda sekunda, i ubierać dziecko w luźne ubranka, które szybko można zdjąć.

>> Pieluszki wielorazowe – wsparcie w nauce korzystania z nocnika

Wiele dzieci odczuwa strach przed korzystaniem z ubikacji, nawet ze specjalną nakładką. Nocnik warto wybierać wspólnie z dzieckiem. Ważne, by był stabilny, niezbyt wysoki i łatwy do utrzymania w czystości.

Dla dziecka oswojenie się z nocnikiem jest trudne. Złość lub irytacja opiekunów tylko w tym przeszkadzają, bo malec widzi, że nie spełnia oczekiwań, więc sam się stresuje.

Minie dużo czasu, nim dziecko odzwyczai się od pieluszki w nocy

Nawet jeśli umie już korzystać z nocnika, przez kilka następnych miesięcy może potrzebować pieluszki na noc. To zupełnie normalne i wynika z faktu, że dziecko dopiero musi nauczyć się wybudzać w nocy, by załatwić swoje potrzeby.

Są sytuacje, kiedy maluszkowi nie należy stawiać dodatkowych wymagań. Z treningiem czystości lepiej poczekać, jeśli dziecko niedawno chorowało, zmieniliście mieszkanie albo opiekunkę, ktoś w rodzinie choruje, na świecie pojawiło się rodzeństwo albo w życiu dziecka miały miejsce inne stresujące sytuacje.

>> Moczenie nocne: co robić, gdy czterolatek wciąż siusia w nocy?

Polecamy wideo: Nauka korzystania z nocnika

- Najlepszy moment na naukę korzystania z nocnika jest wtedy, kiedy obserwując dziecko, widzimy, że zaczyna ono zwracać uwagę na to, co się dzieje w pieluszce, daje sygnały że ma mokro. Oznacza to, że dziecko jest gotowe do zmian. To jest pierwszy moment, kiedy możemy dziecku zaproponować korzystanie z nocnika - wyjaśnia Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog, psychoterapeuta. - Jeśli kilkutygodniowy trening nie przynosi porządanych rezultatów, oznacza to, że układ nerwowy dziecka nie jest jeszcze gotowy do kontrolowania tych potrzeb organizmu. Należy wtedy poczekać z nauką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE