Przykrywasz niemowlaka kocem? To nagranie mrozi krew w żyłach, powinien obejrzeć je każdy rodzic

2023-01-16 13:47

Specjaliści zalecają, aby w łóżeczku dla niemowląt znajdowały się tylko niezbędne akcesoria. Podkreślają, że minimalizm w tym przypadku to konieczność, która dba o zdrowie i życie malucha. Zdarza się jednak, że rodzice przykrywają niemowlę kocem lub kołdrą, kierując się troską. Po tym filmiku szybko zmienią zdanie.

Śpiące niemowlę
Autor: Getti Images Przykrywasz malucha kołdrą lub kocem? To nagranie powinien obejrzeć każdy rodzic niemowlaka

Młodzi rodzice mogą często słyszeć, że dziecku należy zapewnić ciepło, aby się nie przeziębiło. Mniej doświadczeni mogą ulec pokusie przykrycia niemowlaka dodatkowym kocykiem lub kołderką, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia.

Na profilu @fofurasabordo na Instagramie pojawił się filmik, na którym możemy zobaczyć, czym grozi przykrywanie małego dziecka kocami lub kołdrami. Każdy rodzic powinien go obejrzeć.

Zobacz także: Nie zalicz takiej wpadki — oto najczęstsze błędy niedoświadczonych rodziców noworodka

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Przykryj, bo zmarznie

Rodzice mogą często słyszeć, że w ich domu jest za zimno, że dziecko trzeba przykryć, bo zmarznie i zaraz się przeziębi. Dotykając małych rączek niemowlaka lub nóżek, stwierdzają, że rzeczywiście są chłodniejsze. Czy to powód, aby przykryć malucha dodatkowym kocykiem?

Warto wiedzieć, że podczas snu temperatura ciała się obniża. Dłonie i stopy mogą być zimniejsze. Temperaturę niemowlaka należy kontrolować poprzez sprawdzenie jej na karku lub klatce piersiowej. Powinna być lekko ciepła i sucha.

Zagrożenia płynące z przykrywania dziecka kocami i kołdrami

Niestety korzystanie z kołderek, kocyków i innych luźnych okryć, może zwiększać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Nieodpowiednie przykrycia mogą bowiem doprowadzić do przegrzania niemowlaka. Co więcej, maluch podczas snu może zacząć się wiercić, machać rączkami i przykryć sobie buzię. Istnieje również ryzyko, że dziecko zaplącze się w okrycie i nie będzie mogło oddychać.

Warto zdawać sobie sprawę z zagrożenia, gdyż nie zawsze jesteśmy przy dziecku. Zostawiamy je, gdy spokojnie śpi, myśląc, że jest bezpieczne. Tymczasem wystarczy chwila, aby doszło do tragedii.

Film, który powinni obejrzeć wszyscy rodzice

Poniżej prezentujemy film, który powinni obejrzeć wszyscy rodzice. Możemy na nim zobaczyć, jak niemowlę leżące w kojcu, zaplątało się w koc. Z początku zasłonięta jest tylko głowa dziecka, ale im bardziej próbuje się ono wyswobodzić, tym jeszcze mocniej się plącze. Wystarczyła zaledwie chwila, aby niemowlę było owinięte kocem niczym w kokon.

Z każdą sekundą dziecko jest coraz bardziej zdenerwowane. Zaczyna jęczeć i płakać, ale jego głos jest tłumiony przez koc.  Mijają kolejne sekundy, aż w końcu przybiega mama maluszka. Szybkim ruchem zdejmuje z niemowlęcia okrycie i bierze je na ręce. Dziecko w końcu może swobodnie odetchnąć.

Specjaliści alarmują

Na nagraniu możemy zobaczyć, że to nie jedyny koc w kojcu malucha. Widać na nim więcej okryć, a także dużego pluszaka i poduszkę. Takie rzeczy nie powinny znaleźć się w łóżku dziecka.

Specjaliści od dawna alarmują, że minimalizm w łóżeczku dziecka to podstawa. Nie zaleca się, aby w łóżku układać jakiekolwiek maskotki, okrycia na szczebelki, poduszeczki i kołderki do 2. roku życia.

Kiedy dziecko skończy 2 lata, zaleca się, aby poduszka wciąż była płaska. Wszystko po to, aby zadbać o odpowiedni rozwój kręgosłupa.

Chcąc przykryć dziecko w pierwszym okresie życia, zdecydowanie lepiej wybrać śpiworek.

Czytaj także: Co powinno znaleźć się w łóżeczku niemowlaka? Fizjoterapeutka podpowiada

Higiena snu – jak zadbać o prawidłowy sen niemowlęcia?

Ile powinno spać niemowlę na poszczególnych etapach pierwszego roku życia?