Dlaczego małe dzieci mają wiecznie splątane włosy? Mamy sposoby na kołtuny

2022-01-17 12:13

Jeśli masz w domu 2-3 latka, zwłaszcza dziewczynkę z mysimi ogonkami, to na pewno twoim problemem są kołtuny. Dzieciom często plączą się włosy, a ich rozczesywaniu towarzyszy płacz i krzyk. Nic dziwnego: grzebień lub szczotka szarpią włosy, co jest nieprzyjemne i bolesne. Dlaczego włosy małych dzieci często się plączą i co na to poradzić?

Dlaczego małe dzieci mają wiecznie splątane włosy? Mamy sposoby na kołtuny
Autor: Getty images Mamy sposoby na kołtuny

Spis treści

  1. Co zrobić, aby włosy dzieci nie plątały się? 
  2. Domowe odżywki na kołtuny

Co zrobić, aby łatwo rozczesać kołtuny? I dlaczego włosy małych dzieci często się plączą? To poste – włosy kilkulatków są bardzo cienkie i miękkie, dlatego łatwiej tworzą się na nich kołtuny. Są również bardziej podatne naszkodzenia, co też wpływa na ich kołtunienie się – takie włosy „zaczepiają” się o siebie w uszkodzonych miejscach. Na szczęście znamy sposoby na pokonanie kołtunów.

Co zrobić, aby włosy dzieci nie plątały się? 

  • Regularnie je szczotkuj – nawet 2-3 razy dziennie. To sprawi, że na główce dziecka będzie mniej kołtunów, a te, które się pojawia, będzie łatwiej rozczesać, gdy będą jeszcze niewielkie. Pamiętaj jednak, że zbyt częste szczotkowanie może skutkować czymś odwrotnym: uszkodzić delikatne włoski i zwiększyć ich łamliwość.
  • Stosuj specjalne szampony dla dzieci. Używanie kosmetyków dla dorosłych albo tych dla dzieci, ale niskiej jakości, może wysuszać włosy kilkulatka, a to prosta droga to kołtunów: przesuszone włosy są bardziej podatne na splątanie. Dlatego kupuj dziecku szamponu, który jest  wolny od parabenów, ftalanów, substancji zapachowych itp. Maluchom powinno się myć włosy trzy razy w tygodniu.
  • Używaj odżywki ułatwiającej rozczesywanie. Wielu rodziców nie wie, że odżywki można stosować także u dzieci. Tymczasem warto to robić, ponieważ odżywki wzmacniają włosy i ułatwiają ich rozczesywanie. Najlepsze dla kilkulatków są spraye bez spłukiwania, ale mogą pozostawać na włosach i obciążać je, dlatego nie stosuj ich za często i w nadmiarze.
  • Nie rozczesuj mokrych włosów. Łatwiej je wtedy uszkodzić. Najlepiej rozczesywać włosy suche prze ich myciem, a potem szczotkować je po wysuszeniu. Jeśli musisz rozczesać kołtun na mokro, użyj grzebienia, nie szczotki.
  • Wiąż dziecku włosy w warkoczyki i kucyki. To znacznie zmniejszy ryzyko ich splatania, zwłaszcza w czasie szalonej zabawy czy w czasie snu. Unikaj ścisłych gumek, zwłaszcza recepturek, które niszczą włosy.
  • O ile to możliwe, nie używaj suszarki do włosów dziecka. Niech schną same – chyba, że w domu jest zimno i nie chcesz, by malec się zaziębił. Suszarka bardzo wysusza włosy i sprzyja ich plątaniu się.

Czytaj również: Kiedy po raz pierwszy obciąć włosy malca? Jak często myć włosy dziecka, czym je czesać?

Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?

Domowe odżywki na kołtuny

Rozczesywanie włosów warto zaczynać od kołtunów znajdujących się najniżej. Najpierw rozczesz więc końcówki, potem idź w stronę czubka głowy. W razie potrzeby podziel włosy na pasma i rozczesuje je oddzielnie.

Jeśli w czasie czesania trafisz na wyjątkowo uparty supeł, możesz spryskać go odżywką do rozczesywania włosów, ale jak pisaliśmy wyżej, nadmiar takich kosmetyków nie służy włosom dziecka. Dlatego możesz sama zrobić odżywkę na kołtuny - spełni swoje zadanie i będzie bezpieczna dla malucha. Miksturę wystarczy przelać do pustej butelki ze sprayem.

Odżywka aloesowa

  • 1 łyżka żelu aloesowego
  • ½ łyżki gliceryny
  • 5 łyżek wody
  • 10 kropli olejku eterycznego (do wyboru)

Odżywka z witaminą E

  • 200 ml wody destylowanej,
  • łyżka gliceryny,
  • łyżeczka olejku z witaminą E,
  • kilka kropel olejku eterycznego

Odżywka z octem jabłkowym

Odżywka z szamponu dla dzieci

  • 1,5 łyżki szamponu dla dzieci ułatwiającego rozczesywanie lub odżywki w płynie
  • 200 ml wody
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza