Kiedy przestanie być "łyse" i jaki będzie mieć kolor włosów? Ważne informacje o dziecięcych fryzurach

2022-04-14 15:39

Włosy niemowlaka to ważna kwestia nie tylko dla jego rodziców. Ich brak, bądź przeciwnie, nadmiar, wzbudza wśród otoczenia szereg komentarzy. A to jest ich za mało, a to za dużo. Jak zatem powinny wyglądać włosy niemowlaka i czy rodzice bujnie lub skąpo owłosionych pociech mają się czym martwić?

włosy niemowlaka
Autor: Getty Images Ciekawostki o włosach niemowlaków.

O włosach niemowlaka należy wiedzieć przede wszystkim jedną podstawową rzecz: noworodki rodzą się z włosami płodowymi - tzw. meszkiem płodowym - które można porównać do zębów mlecznych. Te włosy nie zostaną z nimi na stałe i już po kilku miesiącach powinny ulec zatarciu. W rzadkich przypadkach zostają one z dziećmi na zawsze, jako włosy stałe.

Najczęściej w ciągu kilku miesięcy od porodu te pierwsze włosy zaczynają wypadać, nie ma więc się co martwić o to, że jedno dziecko ma ich więcej, drugie mniej, a jeszcze inne ma na głowie łyse "placki". Nic dziwnego, że się pojawiają, skoro dzieci często ruszają główką podczas snu, ocierają się o rodziców itp. Również to, jakiego koloru i jak mocne dziecko będzie miało włosy okaże się dopiero później.

Rodzicielski niepokój budzi również pojawiająca się na włosach niemowlaka i jego główce ciemieniucha, czyli żółty nalot, przypominający skorupkę. Również ona nie oznacza niczego złego - dziecko nie odczuwa na skutek jej pojawienia się bólu czy dyskomfortu. Jak się jej pozbyć? Warto codziennie myć włoski dziecka i masować główkę, używając oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Jeśli efektów nie będzie widać w ciągu pierwszych dni, trzeba kontynuować pielęgnację.

Spis treści

  1. Kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy?
  2. Jaki kolor włosów będzie mieć dziecko?
  3. Jak często i czym myć włosy niemowlaka?
  4. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Plac zabaw: “Idealny tata? To mój mąż” - jak kobiety postrzegają partnerów jako ojców

Kiedy dziecku zaczynają rosnąć włosy?

Jak wspomniano, dzieci rodzą się z meszkiem płodowym. To, jak długo będzie się on ścierał, zależy od konkretnego niemowlęcia. Zazwyczaj dzieje się to w czasie 6 miesięcy od urodzenia. Później albo dziecku zaczną rosnąć włosy od razu - i to również w różnej intensywności u konkretnych pociech - albo zostaje ono z (prawie) łysą główką.

Jedne dzieci mogą nie mieć włosów nawet do 2. roku życia, u innych pojawią się one już w 1. roku życia. Często zdarza się, że im później włosy niemowlaka się pojawią, tym będą mocniejsze. Do dermatologa można udać się z dzieckiem dopiero około 3. roku życia, jeśli na jego główce nadal nie pojawi się owłosienie, natomiast brakiem włosów u młodszych dzieci nie warto się zamartwiać.

Jaki kolor włosów będzie mieć dziecko?

Tego nie da się przewidzieć - to kwestia genów, z którą nie da się walczyć. Może się okazać, że dziecko nie ma włosów w kolorze, w jakim ma je mama bądź tata, czyli z blondynki i z bruneta może powstać pociecha z rudą czupryną. Co więcej, kolor włosów niemowlaka i starszego dziecka może się zmieniać. Wszyscy znamy zapewne dzieci, które w najmłodszych latach miały bardzo jasne blond włosy, które z czasem nabrały mniej lub bardziej ciemnej barwy. Ostateczny kolor włosów u dziecka kształtuje się aż do 10. roku życia.

Jak często i czym myć włosy niemowlaka?

Jeśli na włosach niemowlaka pojawiła się ciemieniucha, warto myć główkę nawet codziennie, jeśli nie - należy to robić minimum dwa razy w tygodniu, ale nie trzeba każdego dnia powtarzać tego rytuału. Mycie włosów niemowlaka warto zacząć już w pierwszych dniach życia dziecka. Najlepiej korzystać z produktów przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. U dzieci, które mają mniej bujne czupryny, wystarczy przemyć główkę płynem do kąpieli i opłukać ją wodą, w przypadku niemowląt z bujnymi fryzurami warto skorzystać z szamponu. Pamiętajmy, by nie suszyć główki dziecka.

Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Podsumowując, rodzic nie ma żadnego wpływu na to, jak będą wyglądać włosy niemowlaka: jaki przybiorą kolor, jakiej grubości będą i jak szybko będą rosnąć. Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że częste podcinanie włosów przyspiesza ich wzrost - wpływa ono dobrze na ich kondycję, jednak jest niezależne od szybkości, z jaką rosną. Warto również pamiętać, by u niemowląt nie stosować żadnych odżywek do włosów, które są im po prostu niepotrzebne. Oczywiście, jeśli włosy niemowlaka rosną bardzo szybko, możemy je podcinać. Niemowlęce włoski możemy też czesać, ale za pomocą miękkiej szczotki z naturalnego włosia, nie grzebieniem.

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza