Pierwsza miłość u przedszkolaków

2020-08-28 15:12

Pierwsza miłość kojarzy nam się z romantycznym zakochaniem nastolatków, ale przecież pierwsze zauroczenie może się przydarzyć znacznie wcześniej - już przedszkolaki przeżywają swoje pierwsze miłostki.

Pierwsza miłość u przedszkolaków
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pierwsza miłość przedszkolaków – naśladowanie dorosłych
  2. Pierwsza miłość przedszkolaków -  poważna sprawa

Moja czteroletnia córka oświadczyła pewnego dnia, że nie lubi Krystiana, bo cały czas za nią chodzi i mówi, że ją „kocha”, a ona jego akurat nie lubi, za to „kocha” Filipa. Nie udało mi się do końca wyjaśnić sprawy, dowiedziałam się jednak, że Filip podoba się nie tylko mojej córce, ale także wielu innym dziewczynkom - zdaje się, że jest „popularny” wśród swoich koleżanek.

Jak to właściwie jest z tą miłością przedszkolaków? Czy traktować zauroczenie małego dziecka poważnie, czy raczej z przymrużeniem oka?

Pierwsza miłość przedszkolaków – naśladowanie dorosłych

Według psychologów dzieci zakochują się prawdziwie, ale jest to uczucie na poziomie ich rozumienia świata i dojrzałości emocjonalnej. Przedszkolaki jeszcze nie wiedzą, co to miłość – nie rozumieją tego pojęcia, choć zdają sobie sprawę, że jest to szczególna forma lubienia.

Maluchy podpatrują dorosłych w wielu czynnościach – widzą, jak starsi okazują sobie uczucia i naśladują to. Jeśli mały człowiek widzi czułe i pełne wzajemnego szacunku  zachowania rodziców, nabiera przekonania, że tak właśnie wygląda miłość, i że tak trzeba traktować ukochaną osobę. Dlatego małe dzieci, które się lubią, dają sobie całusy, obdarowują zabawkami i bardzo poważnie mówią kocham Julkę (Olę, Natalię...).

Nie należy się też dziwić, gdy bawią się w mamę i tatę, czy zaślubiny – odgrywają wtedy role społeczne dorosłych. Przedszkolne miłości to właśnie dziecięca wersja związków ludzi dorosłych.

Czytaj także: Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Czego nigdy nie wolno mówić dziecku? 7 zdań, których dziecko nie powinno usłyszeć!

Pierwsza miłość przedszkolaków -  poważna sprawa

Nie należy lekceważyć dziecięcych uczuć – nie wolno z nich kpić, żartować czy zawstydzać dziecka. Pamiętajmy, że maluch przeżywa wszystko bardzo silnie – okres przedszkolny to etap, kiedy dziecko uczy się wyrażać swoje potrzeby, kształtuje uczucia, pragnienia i stosunki z innymi ludźmi. Dlatego, jeśli twój przedszkolak właśnie przeżywa swoją pierwszą miłość, rozmawiaj z nim o tym, staraj się słuchać, a gdy przeżywa swój pierwszy mały „zawód miłosny” wspieraj i tłumacz, że czasem tak bywa, że nawet bajkowe księżniczki nie zawsze zakochują się z wzajemnością.

Czytaj także: Rozwój inteligencji emocjonalnej. Jak nauczyć dziecko wyrażania emocji?