„Przedszkole to dżungla”. Pedagog o trudnych relacjach pomiędzy dziećmi

2023-05-14 15:14

Agresja, nietolerancja, hejt... Przykre sytuacje wśród dzieci i młodzieży zdarzają się w dzisiejszych czasach coraz cześciej. Ten problem narasta wraz z wiekiem, ale jak się okazuje, jego początki zauważalne są już w najmłodszych grupach rówieśniczych. "Przedszkole to dżungla" - zauważa dyrektor pedagogiczna, Katarzyna Dołhun, z którą rozmawiamy w pierwszym odcinku programu "Plac Zabaw". Zapraszamy do oglądania!

#placzabaw - Przedszkole to dżungla

Zobacz też: Twój przedszkolak dziwnie się zachowuje? Te objawy wskazują, że może być zestresowany

Wyśmiewanie, wykluczanie rówieśników z grupy, gnębienie - to zachowania, które mimochodem przypisujemy raczej młodzieży niż małym dzieciom. Nie jest jednak tak, że przedszkolaki są pozbawione takich tendencji.

"Nauczyciele spotykają się z problemem agresji na wszystkich etapach edukacyjnych, również w przedszkolu. Okres przedszkolny to czas,w którym dziecko nabywa mnóstwo nowych umiejętności zakresu rozwoju społeczno-emocjonalnego. (...) Nie ma jednego wyczerpującego wyjaśnienia źródeł agresji, to złożoność interakcji czynników biologicznych i środowiskowych" - komentuje pedagog, Katarzyna Dołhun, dyrektor pedagogiczna przedszkola językowego Limonka, w swoim poście na Instagramie. Specjalistka była naszym gościem w pierwszym odcinku programu "Plac Zabaw". 

U dzieci agresja przybiera zazwyczaj inne formy, jednak może być równie krzywdząca co ta, którą my rodzice dobrze pamiętamy z własnego okresu dojrzewania i relacji między rówieśnikami w szkole podstawowej i szkole średniej.

- Agresja to też wykluczanie z grupy, z zabawy... Ogólnie rzecz biorąc to zachowania, które wyrządzają krzywdę innym osobom. Agresja wroga - celem zachowania jest wyrządzenie krzywdy. Instrumentalna - to zachowania, które są wprawdzie agresywne w formie, jednak nie jest ich celem wyrządzenie krzywdy - wyjaśnia pani Katarzyna. 

Co ważne - i właśnie to podkreślają pedagodzy - wczesne dzieciństwo jest momentem, w którym warto pomóc maluchom z trudnościami rozwojowymi, które objawiają się agresją, by wypracować odpowiednie wzorce na przyszłe lata edukacji i życia w grupie rówieśniczej.

- W przypadku dzieci z trudnościami rozwojowymi konieczne jest stosowanie się do zaleceń zawartych w opiniach psychologicznych - gdyż mechanizm zaburzeń agresywnych związany może być z dynamiką zaburzenia - podsumowuje Katarzyna Dołhun. 

Jak radzić sobie z wykluczeniem naszego dziecka z grupy rówieśniczej? Jak reagować na agresję własnego dziecka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku "Placu Zabaw"!

Sprawdź: Jak reagować, gdy kolega z przedszkola bije twoje dziecko?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza