6 różnic między nowoczesnym a tradycyjnym wychowaniem dzieci. Do którego ci bliżej?

2023-02-24 15:02

Nie ma z góry narzuconego stylu rodzicielskiego. Każda rodzina może wychowywać dzieci w duchu, który uważają za najodpowiedniejszy. Niektórzy bardziej kierują się stylem tradycyjnym, a inni nieco nowocześniejszym. Do którego tobie jest bliżej?

Ojciec z synem na barana
Autor: Getti Images 7 różnic między nowoczesnym a tradycyjnym wychowaniem dzieci. Do którego ci bliżej?

To, jak wychowujemy nasze dzieci, jest uzależnione od pochodzenia, kultury, w której dorastaliśmy, jaki mamy status społeczno-ekonomiczny, a także, w co wierzymy i co jest dla nas najważniejsze.

Nie ma jednego idealnego stylu wychowawczego. Zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne rodzicielstwo ma swoje zalety, ale również wady. Co więcej, z biegiem lat style te się zmieniają i mieszają ze sobą. Warto jednak poznać najważniejsze różnice między nimi. Może to bowiem pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji, czym tak naprawdę chcemy się kierować wychowując dzieci.

Zobacz także: Czym jest tygrysie rodzicielstwo? Tak możesz się przed nim uchronić

Spis treści

  1. Główna filozofia
  2. Elastyczność to domena nowoczesności
  3. Podejście do opieki nad dziećmi
  4. Dobre oceny i osiągnięcia szkolne
  5. Rozwój nowoczesnej technologii
  6. Na tym opierają swoje decyzje
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Główna filozofia

Rodzice, którzy stosują tradycyjne wychowanie, kochają swoje dzieci. Ich szorstkość i niekiedy surowość nie jest efektem braku uczuć wobec nich. Pragną jednak, aby były posłuszne i odpowiedzialne za działania, które podejmują. Niekiedy jednak chcą, to uzyskać strasząc karami np. odebraniem telefonu komórkowego.

Główną filozofią nowoczesnego wychowania jest wpajanie szacunku. Zachęcają przy tym dzieci do wyrażania swoich poglądów. Dzięki temu rozwijają ich indywidualność i nie każą za to, że mają inne zdanie niż oni sami. Niekiedy czerpią metody ze stylu bardziej tradycyjnego, ale jedynie wtedy, gdy sprzyja on ich rodzinie.

Elastyczność to domena nowoczesności

Tradycyjne rodzicielstwo jest oparte na konkretnych zasadach i granicach, których dziecko nie może przekroczyć. Rodzice są restrykcyjni, mają dokładne oczekiwania, bo sami zostali w tak wychowani. Skoro coś powiedzieli, to dziecko powinno to uszanować i tego przestrzegać.

Rodzice o tradycyjnym wychowaniu i rzadko jest w nim miejsca na elastyczność. Nie zawsze potrafią okazywać głębsze uczucia, ale często ich dzieci są nazywane tymi „dobrze wychowanymi”. Znają bowiem konsekwencje złego zachowania i po prostu przestrzegają ustalonych przez rodziców zasad. Często w tym stylu nie ma miejsca na negocjacje.

Nowoczesny styl wychowawczy pod tym względem jest bardziej elastyczny. Nie upierają się przy swoim tylko dlatego, że są rodzicami. Słuchają opinii dziecka, a następnie podejmują ostateczną decyzję. Co ciekawe, potrafią ją zmienić w zależności od tego, co usłyszą od swojego podopiecznego.

Rodzice kierujący się bardziej nowoczesnym wychowaniem jako priorytet stawiają indywidualne potrzeby dziecka. Komunikacja w tym wypadku jest dwukierunkowa. Wszyscy mogą się wypowiedzieć na dany temat.

Podejście do opieki nad dziećmi

Matki o tradycyjnym podejściu do wychowania zostają z dziećmi w domu. Co więcej, często sprzeciwiają się posyłaniem maluchów do żłobków i przedszkoli, a nawet zatrudnianiu niań. Wszystko dlatego, że chcą widzieć rozwój swoich dzieci i być jego częścią.

Nie jest jednak tak, że matkom o nowoczesnym stylu wychowania na tym nie zależy. Chcą jednak jednocześnie rozwijać się zawodowo.

Dobre oceny i osiągnięcia szkolne

Tradycyjni rodzice stawiają silny nacisk na dobre oceny i osiągnięcia dzieci. Wspomagają ich pod tym kątem na każdym kroku. Doradzają i rozwijają w nich odpowiedzialność, że chcąc coś osiągnąć w życiu, trzeba być dobrze wykształconym.

Nowoczesnym rodzicom także zależy, aby ich dzieci dobrze się uczyły. Istotne są dobre oceny i osiągnięcia, ale nie powinny być one głównym celem w ich życiu. Styl nowoczesny stawia na indywidualne mocne strony dziecka i zwiększenie umiejętności do radzenia sobie w dorosłym życiu. Bardzo ważna jest również pokonywanie słabości i nabieranie pewności siebie, aby osiągnąć każdy cel, który przed sobą postawią.

Rozwój nowoczesnej technologii

Rodzice o tradycyjnym stylu wychowawczym wciąż mogą powtarzać, że ich dziecko spędza zbyt wiele czasu przed ekranem telewizora, telefonu lub tabletu. Ograniczają im ten czas, a niekiedy grożą i karzą odebraniem do nich dostępu.

Nowocześni rodzice sami sięgają po nowoczesne technologie. Traktują je jako narzędzie do poszerzania wiedzy i uczą tego swoje dzieci. Znają jednak zarówno plusy i minusy urządzeń elektronicznych. Podobnie, jak tradycyjni rodzice, ograniczają czas spędzony na korzystaniu z tabletów, telefonów i telewizora. Komunikacja jest tu jasna dla obu stron.

Na tym opierają swoje decyzje

Tradycyjne wychowanie opiera swoje decyzje na doświadczeniu poprzednich pokoleń. Można nawet powiedzieć, że skoro coś działało wtedy, to i teraz zadziała. Stawiają na konwencjonalne zasady i nie negocjują, że czasy się zmieniły.

Nowocześni rodzice wyszukują informacji z wielu źródeł. Przeszukują portale parentingowe, śledzą blogi o interesującej ich tematyce i pytają innych rodziców o ich doświadczenia. Nie wykluczają, że to, co nowe lub inne jest gorsze. Wierzą, że patrzenie na tę samą sprawę z różnych perspektyw może przynieść same korzyści dla ich dziecka.

Warto podkreślić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który ze stylów jest lepszy. Wpływ na wychowanie ma wiele czynników, ale warto podkreślić, że żaden z rodziców nie musi kurczowo trzymać się tylko jednego wybranego stylu. Może je dowolnie mieszać i czerpać z każdego to, co jest najlepsze dla jego rodziny.

Czytaj także: Upierasz się przy swoim? W ten sposób psujesz relację z dzieckiem. Oto 4 wskazówki, jak ją naprawić

Wychowanie dziecka: Kim są RODZICE-PŁUGI?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza