Aplikacje dla rodziców, które pomogą w kontroli nad dziećmi

2021-12-10 10:43

Stałe sprawdzanie treści, jakie dzieci przeglądają w sieci i gdzie spędzają wolny czas ze znajomymi, wydaje się niemożliwe. Czy na pewno? Oto 10 aplikacji dla rodziców, które pomogą w lepszym sprawowaniu kontroli nad pociechami.  

Aplikacje dla rodziców, które pomogą w kontroli nad dziećmi2
Autor: Getty images Aplikacje dla rodziców, które pomogą w kontroli nad dziećmi

We współczesnym świecie coraz młodsze dzieci mają dostęp do Internetu. Początkowo służy on do oglądania bajek czy słuchania piosenek, później do grania w gry czy zdobywania dodatkowej wiedzy. Maluchom wychowanym ze smartfonem w ręku, korzystanie ze sprzętu mobilnego nie sprawia większego problemu.

Niestety, ilość niebezpieczeństw czyhających na dzieci w Internecie jest ogromna – treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich, wyłudzenia danych, cyberprzemoc, cyberstalking. Nie zapominajmy o uzależnieniu od wirtualnej rzeczywistości. Można temu zaradzić. Rodzice, pobierając odpowiednie aplikacje, mogą zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Spis treści

  1. Qustodio
  2. Norton Family
  3. Net Nanny
  4. Mobicip
  5. Google Family Link
  6. Bark
  7. Beniamin
  8. Kaspersky Safe Kids
  9. Screen Time Parental Control
  10. Microsoft Family Safety
Ranking sklepów internetowych. Które z nich cieszą się największą popularnością?

Qustodio

To aplikacja, która umożliwia rodzicom kontrolowanie aktywności dzieci w mediach społecznościowych. Pokazuje historię oglądania i wyszukiwania. To doskonały filtr treści zapewniający bezpieczeństwo. Dodatkowo, rodzic może zablokować wybrane przez siebie witryny np. gry, jak również ustawić limit czasowy korzystania z urządzenia.

Oprogramowanie umożliwia monitorowanie połączeń i SMS-ów. Aplikacja Qustodio posiada funkcję śledzenia dziecka, dzięki czemu opiekun może sprawdzić, gdzie przebywa jego pociecha. Dostępna jest także funkcja przycisku napadowego SOS, gdzie po kliknięciu rodzic otrzymuje natychmiastowe powiadomienie o niebezpieczeństwie i lokalizacji dziecka.

By móc sprawować bezpieczeństwo nad dzieckiem, aplikacja musi być zainstalowana na urządzeniu z którego korzysta dziecko i rodzic. Niestety, aplikacja dostępna jest jedynie w wersji angielskiej.

Czytaj również: Patostreamy – czym są i jak chronić przed nimi dzieci?

Bezpieczne dziecko w Internecie - filtry i blokady rodzicielskie

Norton Family

Aplikacja Norton Family umożliwia dzieciom bezpieczne korzystanie z Internetu. Dzięki niej rodzice mogą zabezpieczyć komputery z systemem Windows i smartfony z systemem Android. Oprogramowanie umożliwia ustawienie limitu czasowego, jak również weryfikację i sprawdzenie wyników wyszukiwania.

Rodzic może zweryfikować częstotliwość logowania do mediów społecznościowych, zablokować strony odwiedzane przez dziecko i zapobiec udostępnianiu w sieci danych poufnych np. adresu zamieszkania. Dodatkowo możliwa jest weryfikacja treści wiadomości SMS i nadzorowanie lokalizacji dziecka. 

Net Nanny

To kompleksowy filtr treści w Internecie. Aplikacja posiada wiele przydatnych narzędzi i funkcji, ograniczających dostęp do niebezpiecznych stron w sieci. Dzięki niej rodzice mogą blokować nieodpowiednie treści w czasie rzeczywistym.

Net Nanny blokuje witryny spoza domyślnie skonfigurowanych kategorii, co jest szczególnie przydatne do blokowanie gier i indywidualnych haseł wyszukiwania.

Aplikacja filtruje wulgaryzmy i zastępuje je symbolem „###”. Dostępna jest również opcja ustawienia – co do minuty – limitów czasowych, a nie co 15 minut jak w większości przypadków. Oprogramowanie umożliwia zablokowanie urządzenia w dowolnym, niezależnym od ustalonego harmonogramu, momencie. Aplikacja posiada również opcję śledzenia lokalizacji, co pozwala na bieżąco kontrolować miejsce, w którym przebywa dziecko.

Mobicip

Aplikacja skanuje strony internetowe w czasie rzeczywistym i zapewnia dzieciom dostęp do bezpiecznych treści w Internecie. Mobicip działa w Chrome, Safari i prawie każdej innej przeglądarce iPhone’a. Oprogramowanie posiada trzy programy wrażliwości, jak i możliwość samodzielnej konfiguracji ustawień. Aplikacja umożliwia ustawienie limitów czasowych, dzięki czemu rodzic może kontrolować czas jaki dziecko spędza w sieci.

Darmowa aplikacja Google’a pozwala rodzicom kontrolować aktywność dzieci w urządzeniach z systemem Android. Google Family Link umożliwia blokadę opcji pobierania przez dziecko aplikacji. Zainstalowanie nowego oprogramowania wymaga autoryzacji przez rodzica.

Możliwe jest ustawienie limitów czasowych na urządzeniu, jak i weryfikacja czasu i częstotliwości korzystania z poszczególnych programów.

Bark

Aplikacja Bark skupia się na portalach społecznościowych i kanałach komunikacji. Umożliwia kontrolowanie działań w mediach społecznościowych i popularnych platformach. Program wysyła ostrzeżenie w przypadku wykrycia podejrzanych treści lub wiadomości SMS.

Dodatkowo, po udzieleniu uprawnień, istnieje możliwość czytania maili, komentarzy i wiadomości na czacie. Przy pomocy aplikacji można ustawić blokowanie stron, których dziecko nie powinno odwiedzać i limity czasowe korzystania z urządzenia. 

Beniamin

Aplikacja Beniamin umożliwia rodzicom nadzór nad wieloma usługami związanymi z Internetem. Oprogramowanie pozwala na blokowanie stron i ogranicza dostęp do wybranych funkcji w urządzeniu. Umożliwia śledzenie stron internetowych odwiedzanych przez dziecko.

Beniamin działa wyłącznie po zidentyfikowaniu hasła, które blokuje dostęp do ustawień, jak również pozwala na otwarcie zablokowanych wcześniej aplikacji. Dodatkowo, rodzice mogą ustawić limity czasowe i zdecydować, o jakiej godzinie dana strona/aplikacja ma być blokowana. Oprogramowanie umożliwia sprawdzenie adresów stron, z których korzystało dziecko.

Kaspersky Safe Kids

Aplikacja umożliwia nadzór nad urządzeniami, z których korzystają dzieci. Filtr posiada trzy ustawienia  - blokowanie, wyświetlanie alertów i zezwalanie na dostęp do treści. W przypadku, gdy dziecko próbuje włączyć zablokowaną witrynę, rodzic otrzymuje powiadomienie wraz z adresem strony.

Aplikacja posiada funkcję monitorowania jedynie dwóch portali społecznościowych. Umożliwia ustawienie limitów dziennych dla poszczególnych aplikacji. Dzięki oprogramowaniu rodzice mogą kontrolować, gdzie w danym momencie znajduje się ich dziecko.

Czytaj również:  Jak odciągnąć dziecko od komputera i tabletu?

Konsola dla dziecka. Jakie urządzenie do gier wybrać?

Screen Time Parental Control

Aplikacja pozwala rodzicom kontrolować ile czasu dziennie dziecko spędza w sieci. Dzięki oprogramowaniu rodzic może nałożyć limit czasowy na wybrane przez siebie aplikacje lub całkowicie je zablokować. Gdy dziecko próbuje pobrać nową grę lub aplikację, rodzic może ją zablokować ze swojego urządzenia.

Co istotne, dzięki Screen Time Parental Control można przejrzeć strony internetowe odwiedzane przez pociechę. Możliwa jest także funkcja śledzenia, która informuje, w jakiej lokalizacji przebywa dziecko.

Microsoft Family Safety

Bezpłatna aplikacja pakietu Microsoft 365, pozwala rodzicom zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci – nie tylko w sieci. Oprogramowanie umożliwia monitorowanie wielu działań, filtrowanie i blokowanie aplikacji, gier i stron internetowych. Co więcej, rodzic może kontrolować zakupy przez aplikację.

Microsoft Family Safety pozwala na sprawdzenie haseł wpisywanych w wyszukiwarkę internetową. Aplikacja posiada funkcję ustawienia dziennego limitu czasu, jaki dziecko spędza z urządzeniem mobilnym. Ponadto istnieje możliwość śledzenia lokalizacji, w której w danym momencie przebywa pociecha. 

Warto wiedzieć

Pod koniec 2021 roku pojawiła się nowa rządowa aplikacja. To mOchrona - aplikacja, która wspiera rodziców w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci.

Ułatwia ustalanie reguł, dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje dostęp do informacji o aktywności dziecka na urządzeniu. To bezpłatne i bezpieczne narzędzie, które skutecznie pomaga w zdiagnozowaniu potencjalnych problemów i zagrożeń, a także w odpowiednim reagowaniu na nie - czytamy na stronie rządowej https://ose.gov.pl/mochrona.

mOchrona dostępna jest bezpłatnie w oficjalnych sklepach z aplikacjami

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza