Bezcenne dla zmiany relacji z dzieckiem. Każdy rodzić powinien wypróbować ten sposób

2023-12-27 15:19

Wydawać się może, że to zbyt mało. Bo to tylko kilka minut w ciągu całego dnia. Jednak każdy rodzic, który czuje, że jest przeciążony obowiązkami i wciąż gdzieś się spieszy, powinien sam sprawdzić ten sposób. Jak się okazuje, nie trzeba wiele. Wystarczy 9 minut, które mogą zdziałać prawdziwe cuda w relacji rodzic – dziecko.

Bezcenne dla zmiany relacji z dzieckiem. Każdy rodzić powinien wypróbować ten sposób
Autor: Getty Images Bezcenne dla zmiany relacji z dzieckiem. Każdy rodzić powinien wypróbować ten sposób

Mając dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, można poczuć, że poranki to prawdziwy wyścig z czasem. Odbiór dzieci z placówek wygląda podobnie, a wieczorem mamy wrażenie, że brakuje sił na cokolwiek.

Rodzice czują się winni, ale także przemęczeni. Chcą poświęcić dziecku jak najwięcej czasu, rozmawiać z nimi i bawić się, ale wciąż mają wrażenie, że coś jeszcze jest do zrobienia, o czymś zapomnieli lub muszą jeszcze coś przygotować.

Tymczasem wystarczy 9 minut dziennie, aby zmienić tak w wiele w relacji rodzica z dzieckiem.

Zobacz także: Zacznij od tego powrót do przedszkolnej rutyny. Efekty zobaczysz niemal natychmiast

Spis treści

  1. Jak stworzyć silną więź z dzieckiem?
  2. 9 najcenniejszych minut każdego dnia
  3. Ile czasu dziennie z dzieckiem? 
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Jak stworzyć silną więź z dzieckiem?

Dobre i zdrowe relacje z dzieckiem są fundamentem więzi na całe życie. Zbudowanie jej nie należy do najłatwiejszych, bo wymaga dużych pokładów empatii, cierpliwości, a przede wszystkim naszego zaangażowania. Czas jest tu kluczowy, ale znaczenie ma również jego jakość. Nie wystarczy, że przez pół godziny lub godzinę będziemy siedzieli obok wpatrzeni w telefon.

Czas, który spędzamy z dzieckiem, powinien być poświęcony tylko jemu. Co więcej, tworząc mocne relacje, powinniśmy obdarzyć dziecko szacunkiem, przestrzenią do własnych wyborów, a także potknięć. Liczą się także odpowiednie słowa i gesty, które sprawią, że dziecko poczuje się ważne, a przede wszystkim kochane.

Od czego zacząć? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tych 9 minut każdego dnia, aby stworzyć silne więzi i powoli je pogłębiać.

9 najcenniejszych minut każdego dnia

Twórcy profilu na Instagramie @biglifejournal poświęconemu rodzicielstwu, opowiedzieli o najważniejszych 9 minutach każdego dnia. Co więcej, ten czas podzielili tak, aby w pełni poświęcić dziecku 3 minuty rano, 3 minuty po południu i 3 minuty wieczorem.

Czas, który wydaje się zbyt krótki, aby zbudować silne więzi? W rzeczywistości efekty mogą nas zaskoczyć

3 minuty rano

Często budząc się i widząc, jak dziecko ociąga się ze wstawaniem, ubieraniem, myciem i jedzeniem śniadania, mamy wrażenie, że nigdy nie wyjdziemy z domu. Mamy wrażenie, że dziecko jest już spóźnione, a my z pewnością spóźnimy się do pracy i znów czegoś nie dokończymy lub będziemy musieli zostać po godzinach.

Spieszymy się, poganiamy i czujemy ciągłe napięcie. A gdyby tak się zatrzymać na 3 minuty?

Poleżeć z dzieckiem na łóżku przez ten czas, uśmiechnąć się i powiedzieć „Dzień dobry”? Innym razem przytulić się do dziecka z rana na te 3 minuty i powiedzieć, jak mocno je kochamy i cieszymy się z tej chwili razem.

Jedną z propozycji jest także zadanie dziecku pytania:

„Na co dziś czekasz najbardziej?”.

Wbrew pozorom takie działanie może sprawić, że wszystkie kolejne obowiązki i szykowanie się do przedszkola i szkoły, mogą minąć w oka mgnieniu.

3 minuty po południu

Jak najczęściej wyglądają popołudnia? Zdarza się, że przedszkolakom włączamy telewizor, aby ogarnąć się po pracy i przygotować obiad. Starsze dzieci zapędzamy do pracy domowej lub wyganiamy do drugiego pokoju, żeby same się pobawiły.

Zanim jednak zaczniemy przygotowywać posiłek, motywować dzieci do odrabiania prac domowych lub zabawy, wypróbujmy 3 minuty, aby się z nimi przywitać, spytać, jak minął im ten dzień w szkole lub w przedszkolu. Zwróćmy uwagę na zachowanie dziecka i na to, czego być może w danej chwili najbardziej potrzebuje.

Na powitanie możemy powiedzieć:

„Tak bardzo się cieszę, że cię widzę. Opowiedz mi o najlepszej części tego dnia”

A gdy czujemy, że coś się stało:

„Wyglądasz na smutnego. Chodź, usiądźmy i przytulmy się przez chwilę”

Przygotowanie posiłku po powrocie z pracy to również doskonały czas, aby spędzić go wspólnie z dzieckiem.

3 minuty wieczorem

Wieczór to czas, który w większej mierze poświęcamy młodszym dzieciom. Przytulamy się i czytamy bajki, aby spokojnie zasnęły. Nieco starsze pociechy są odsyłane do pokoju krótkim „dobranoc”, a przecież wciąż potrzebują naszego zainteresowania i wsparcia. Mowa tu nawet o tych nastoletnich, które wbrew pozorom wewnątrz nie są takie dorosłe, jak same mówią.

3 minuty na wieczór to zatrzymanie się na chwilę i spytanie, za co są najbardziej wdzięczne tego dnia lub co było w nim najlepszego. Innym razem możemy po prostu powiedzieć „Kocham cię” i dodać, co według nas dziecko osiągnęło lub czym się wykazało tego dnia.

Ile czasu dziennie z dzieckiem? 

9 minut podzielone na trzy może wydawać się tak niewielkim wkładem w relacje z dzieckiem każdego dnia. Tymczasem, ten czas jest nie tylko bardzo wartościowy, ale również kształtuje umysł dziecka i poprawia jego samopoczucie.

Ta z pozoru krótka aktywność według autorów pomaga dzieciom rozpocząć bardzo ważne rozmowy nie tylko z rodziną, ale także z przyjaciółmi.

„Zachęca do wdzięczności, umiejętności konwersacji i silniejszych kontaktów” – czytamy w poście.

Czytaj także: 6 oznak, że dziecko czuje się przy tobie emocjonalnie bezpieczne. "Musiałam to usłyszeć"

Jak pomóc dziecku zaprzyjaźnić się z innymi dziećmi?

„Co byś czuła, gdyby mąż przyprowadził drugą żonę?”. Pedagog w punkt o relacjach między rodzeństwem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza