„Co byś czuła, gdyby mąż przyprowadził drugą żonę?”. Pedagog w punkt o relacjach między rodzeństwem

2023-11-08 15:48

Zazdrość o młodsze rodzeństwo jest naturalna. Naszą rolą, jako rodziców jest odpowiednie poprowadzenie relacji naszych dzieci, by stworzyć między nimi więź, bez niepotrzebnej rywalizacji. Zanim jednak to zrobimy, warto zdać sobie sprawę, co może odczuwać starszak.

Zazdrość o młodsze rodzeństwo jest naturalna.
Autor: Getty Images Zazdrość o młodsze rodzeństwo jest naturalna.

Pojawienie się na świecie młodszego rodzeństwa, to dla starszaka niemała rewolucja. Nie jest już najmłodszym dzieckiem, wokół którego kręci się życie całej rodziny. Musi dzielić się z niemowlęciem czasem, który kiedyś rodzice mieli tylko dla niego. Wiele dzieci, nawet jeśli marzy o rodzeństwie, to później, gdy okazuje się, że nie od razu jest ono kompanem do zabaw, zaczyna się buntować. Nie oszukujmy się, w życiu malucha na początku rodzeństwo przynosi więcej komplikacji, niż radości. 

W świetny, zabawny, ale i pobudzający przemyślenia sposób zaprezentowała ten problem na swoim Instagramie, pedagożka prowadząca profil @mama_pedagog_viola.

Zobacz: Gdy starszak mówi, że nienawidzi nowego rodzeństwa. Oto najgorsza rzecz, jaką możesz wtedy zrobić

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Aneta i Robert Żuchowscy mają drugie dziecko!

Co czuje dziecko, gdy pojawia się rodzeństwo?

Pedagożka z Instagrama użyła kontrowersyjnego, ale i trafnego porównania do życia z dwiema żonami. Sceptykom, twierdzącym, że "tego nie można porównywać" wytłumaczyła, że choć jej porównanie jest humorystyczne, to jednak patrząc jedynie pod kątem uczuć - trafne.

"Uważam, że to jest bardzo trafne porównanie, bo się mieszka w jednym mieszkaniu, powinno się walczyć o atencję ze strony kochanej osoby, dzielić się swoimi rzeczami (w tym, ulubionymi). A więc proszę przymrużyć oko na społecznie/ prawnie nieakceptowalne przyprowadzenie „nowej żony” i skupić się na uczuciach dziecka" - pisze @mama_pedagog_viola.

W swoimi filmiku pokazuje mamę pytającą dziecko, czy kocha swoją siostrzyczkę. Wtedy, wcielając się w dziecko odpowiada: "nie". I tłumaczy: 

"Wyobraź sobie, tata przychodzi do domu ze swoją nową, młodszą żoną. Spędza z nią cały czas i nie ma ani chwili nawet, żeby cię przytulić. (...) Każe ci się z nią dzielić (...) ubraniami, bo przecież już są za ciasne (...)" - kontynuuje pedagożka. 

Zazdrość u starszaka jest naturalna

Musimy przyznać, że porównanie Instagramerki zapada w pamięć. Nie da się jednak ukryć, że zazdrość o młodsze rodzeństwo wynika często z tego, że maluchy czują się już niepotrzebne i w pewien sposób właśnie zdradzone. Nie możemy ich winić za to, że czuły jakby miały prawo własności do rodzica. Nic dziwnego, że przepełnia go złośći i rozgoryczenie. 

- Wypieszczony jedynak, który wcześniej miał rodziców tylko dla siebie, musi się nimi dzielić. W dodatku z tym maluchem nawet nie można się pobawić i wszyscy się nim, nie wiedzieć czemu, tak zachwycają - mówił w jednym z wywiadów dla mjakmama24.pl, psycholog, Radosław Kaczan.

Co zrobić, by starszak nie był nastawiony wrogo do rodzeństwa?

Wielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że starszakowi trzeba poświęcać czas, wychodzić z nim sam na sam, by wciąż miał czas z mamą i tatą tylko dla siebie. Oprócz tego, warto zmienić sposób komunikacji na co dzień. Zamiast mówić starszakowi, który prosi o wspólną zabawę: "Nie mogę, teraz kąpię/ przewijam/ karmię...", zwróć się do niego inaczej.

  • Bardzo chętnie się z tobą pobawię, tylko daj mi chwilkę. Zaczniesz beze mnie kochanie?

Choć kryzysowych sytuacji między rodzeństwem czasami nie unikniemy, lepiej starać się nie wykorzystywać argumentów w stylu "jesteś starszy, musisz być bardziej samodzielny", albo "brat jest młodszy i nie poradzi sobie sam". Czasami jednak pęd życia sprawia, że takie słowa same cisną się na usta w rozmowie z dzieckiem.

- Czasem podobnych komunikatów nie da się uniknąć, bo to oczywiste, że od starszego dziecka wymaga się, aby rozumiało więcej. Ale nie radzę nadużywać tego argumentu, bo może w starszym dziecku wywołać poczucie krzywdy, przekonanie, że młodszemu wszystko wolno. Radzę natomiast pozytywną motywację. Gdy mały człowiek usłyszy: „Jesteś świetnym starszym bratem”, poczuje się potrzebny i doceniony - radzi psycholog, Radosław Kaczan.

Zobacz też: Narodziny drugiego dziecka. Jak wychować szczęśliwe rodzeństwo?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza