BEZSTRESOWE WYCHOWANIE to pojęcie sztuczne? "Nie da się odizolować dziecka od stresu" [FILM]

2014-07-10 17:07

Bezstresowe wychowanie to pojęcie, które... nie istnieje. Rodzice często myślą, że jeśli będą pozwalać dziecku na wszystko, wychowają je na szczęśliwego i dobrego człowieka. Czy rzeczywiście mają rację? Psycholodzy twierdzą, że może być dokładnie odwrotnie.

Bezstresowe wychowanie
Autor: mjakmama24.pl Bezstresowe wychowanie i ilozowanie dziecka od stresujących sytuacji mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Spis treści

  1. Bezstresowe zachowanie przyczyną... stresu
  2. Bezstresowe wychowanie nie nauczy dziecka niczego

Zazwyczaj rodzice uważają, że bezstresowe wychowanie polega na tym, że nie wolno dziecka w niczym ograniczać, niczego mu narzucać ani od niego wymagać. Próbują wyeliminować wszystkie czynniki stresogenne, co oczywiście jest niemożliwe. - Nie da się wychowywać dziecka w sterylnych warunkach, które odsuną go od stresujących sytuacji. Z tego powodu "bezstresowe wychowanie" jest pojęciem sztucznym - mówi psychoterapeuta Magdalena Bil.

Bezstresowe zachowanie przyczyną... stresu

Takie pojmowanie bezstresowego wychowania jest błędne - dziecko powinno znać zasady funkcjonowania w społeczeństwie i mieć poczucie obowiązku. - Zadaniem rodziców jest przede wszystkim nauka dziecka funkcjonowania w relacjach między ludźmi. Jeśli nie pokażą mu, co wolno, a czego nie, jakie zachowania doprowadzają do jakich konsekwencji, tak naprawdę dostarczają mu stresu. Ono w swoim środowisku i tak spotka się z ograniczeniami, tylko nie będzie potrafiło sobie z nimi poradzić - tłumaczy psychoterapeuta.

Bezstresowe wychowanie nie nauczy dziecka niczego

Często rodzice bardzo chcą pomóc dziecku i starają się rozwiązać za nie wszystkie problemy i usuwać z drogi wszelkie przeszkody. W ten sposób wyrządzają im krzywdę, ponieważ nie uczą dziecka, jak powinno zareagować w trudnych sytuacjach. Jeśli do nich dojdzie, maluch przepadnie - nie będzie wiedział, jak poradzić sobie z emocjami, które przeżywa.

W konsekwencji bardzo szybko może dojść do obniżenia poczucia własnej wartości u dziecka. Jeśli zamknie się w sobie, trudno będzie je wyprowadzić z tego stanu. Nawarstwianie się takich zachowań może nawet doprowadzić do wycofania się dziecka z życia społecznego.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza