Ciastoterapia, czyli jak pieczenie ciasta wpływa na rozwój dziecka

2014-07-23 13:42

Zależy ci na tym, by rozwój dziecka przebiegał harmonijnie? Zamiast szukać kolejnych zajęć dodatkowych, znajdź czas, by razem z dzieckiem upiec ciasto. Coraz modniejsza ciastoterapia niesie ze sobą wiele korzyści, które dostrzegają psychologowie - pozwala rozładować napięcie, poprawia koncentrację i doskonali zdolności manualne. Wspomaga rozwój dzieci, stanowiąc dla nich zarazem okazję do zabawy z dzieckiem.

Ciastoterapia czyli jak pieczenie ciasta wpływa na rozwój dziecka
Autor: _shutterstock|Shutterstock Ciastoterapia czyli jak pieczenie ciasta wpływa na rozwój dziecka

Spis treści

  1. Czego uczy ciastoterapia?
  2. Dbaj o bezpieczeństwo małych kucharzy

Ciastoterapia dla dzieci i rodziców, do niedawna traktowana tylko i wyłącznie w kategoriach zabawy z dzieckiem, zdobywa coraz większą popularność na Zachodzie. Także w Polsce powstają już pierwsze tego typu warsztaty i zajęcia skierowane głównie dla dzieci i rodziców. Nie potrzeba jednak do tego specjalnych umiejętności czy przyrządów. Wystarczy książka kucharska, odrobina chęci -  i ciastoterapię każdy może zrobić we własnym domu. Dla dzieci wspaniałym doświadczeniem jest współuczestniczenie w kulinarnych przygotowaniach, atmosfera oczekiwania, a następnie próbowanie gorącego jeszcze smakołyku. Małe panie domu chętnie włączają się w pomoc – mieszają galaretkę, wykrawają ciasteczka, a nawet wałkują ciasto.

Czego uczy ciastoterapia?

Wspólne pieczenie to doskonała okazja, by nauczyć dziecko prostych czynności w kuchni, umacniać więzi i budować nowe relacje. Wyrabianie i formowanie ciasta pozwala doskonalić zdolności manualne, ćwiczy nadgarstki i dłonie, niweluje napięcia mięśniowe. Pieczenie to także nauka organizacji i planowania poszczególnych czynności. Dużą przyjemność daje też dekorowanie wypieków. Od naszej fantazji i wyobraźni zależy, czy ciasto polane będzie czekoladą, posypane cukrem pudrem czy przystrojone kolorowym lukrem i oprószone kokosem. Co więcej, pozostałą po dekoracji polewę, bitą śmietanę czy krem można bezkarnie spałaszować.

Dbaj o bezpieczeństwo małych kucharzy

Włączając dzieci do przygotowywania kulinarnych smakołyków, trzeba pamiętać, by zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo. Pomogą w tym specjalne zabezpieczenia spotykane w sprzęcie AGD. – Dzieci zwykle nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie ciasto będzie już upieczone. Wystarczy chwila nieuwagi i ciekawskie małe rączki mogą zawędrować do włączonego piekarnika. Aby zapobiec oparzeniom w nowoczesnych piekarnikach stosowany jest system zimnych drzwi. Wykorzystanie właściwości izolacyjnych szyb termo refleksyjnych czyni drzwi piekarnika zawsze chłodnymi, nawet gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość maksymalną. Dzięki temu dotknięcie szyby włączonego urządzenia nie powoduje oparzenia – tłumaczy Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka firmy Candy Hoover Polska, producenta sprzętu AGD.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza