Twój maluch wpadł w "okres lęków i fobii"? Tak pomożesz mu pokonać strach

2023-01-11 10:57

Każde dziecko przechodzi okres lęków - to normalny etap rozwoju, ale nieprzyjemny dla malucha. Strach nigdy nie jest fajny. Dlatego, kiedy dziecko walczy ze swoimi fobiami, musisz być przy nim i dawać mu poczucie bezpieczeństwa. Jak pokonać dziecięce lęki i czego najczęściej boi się dwuletnie dziecko?

Tego boją się dwuletnie dzieci. Jak im pomóc pokonać strach?
Autor: Getty Images Tego boją się dwuletnie dzieci. Jak im pomóc pokonać strach?

Gdy dziecko było małe, nie odczuwało lęku. Ale gdy dorosło i jego wyobraźnia stała się bujniejsza, a doświadczenia bogatsze, zaczyna odczuwać strach. Co więcej -  w jego głowie pojawiają się coraz to nowe powody do lęku.

Psychologowie i specjaliści uważają, że maluchy w wieku 1,5 roku-2 lat mają bardzo typowe i powtarzalne dziecięce lęki: strach przed ciemnością, lekarzem, głośnymi dźwiękami, przebranymi postaciami i potworami.  

Spis treści

  1. Skąd się biorą dziecięce lęki?
  2. Jak pomóc przestraszonemu maluchowi poczuć się bezpiecznie ?
Strach na Brochowie. Mieszkańcy boją się agresywnych psów.

Skąd się biorą dziecięce lęki?

Większość strachów wynika z niewiedzy małego dziecka. To, co nieznane, jest groźne. Gdy słyszysz stukanie w ścianę, wiesz, że to sąsiad przybija gwóźdź. Dla dwulatka nie jest to tak oczywiste, a jego wyobraźnia podpowiada mu zupełnie inne przyczyny hałasu.

Innym powodem lęku może być złe doświadczenie – tak jest na przykład ze strachem przed lekarzem, który kiedyś zrobił bolesny zastrzyk lub klaunem, który chciał na placu zabaw pobawić się z malcem, ale tylko go wystarczył. Niekiedy przyczyną lęku może być nie doświadczenie, ale słowa lub fobie rodzica: "Nie podchodź do psa, bo cię ugryzie". Maluch to zapamiętał i odtąd każde spotkanie ze zwierzakiem będzie mu się kojarzyło z tym ostrzeżeniem.

Małe dzieci są również bardzo podatne na sugestie: po przeczytaniu książeczki lub obejrzeniu filmu maluch może wierzyć, że pod łóżkiem czai się potwór lub duch. Często dziecko boi się tego, czego starsze rodzeństwo lub kolega ze żłobka.

Czytaj również: Czego boją się małe dzieci? Poznaj 3 najczęstsze powody ich lęków

Co robić, gdy dziecko boi się burzy? 4 sposoby, aby malec przestał się jej bać

Jak pomóc przestraszonemu maluchowi poczuć się bezpiecznie ?

Przede wszystkim, jak zalecają psychologowie, bądź z dzieckiem i wspieraj je, gdy się boi i odczuwa lęk. Warto dać maluchowi sygnał, że z tobą jest bezpieczny i nie musi się niczego bać. Nie wolno nam bagatelizować strachu dziecka lub wyśmiewać. Słowa: „Nie bój się, jesteś już duży", albo „Nie bądź głuptasem, przecież nie ma się czego bać!” nie pomagają, a tylko frustrują kilkulatka. 

Jak sobie radzić z najczęstszymi lękami dziecka?

  • Strach przed głośnymi dźwiękami. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to pomóc dziecku się uspokoić i zachować spokój następnym razem. Wyjaśnij mu powód hałasu, np. za oknem przejechała karetka, a następnym razem, gdy zobaczycie podobną sytuację, przypomnij dziecku o tym: "To karetka. Jedzie szybko po drodze, więc wydaje głośny dźwięk, aby samochody ją przepuściły”. Pomóż też dziecku wyrazić jego uczucia, na przykład: „Nie podobał ci się ten głośny hałas, prawda?". 
  • Strach przed lekarzem. Przygotuj malucha z wyprzedzeniem. Przeczytaj historyjkę o dziecku lub ulubionej postaci z bajki, która idzie na badanie kontrolne i pobaw się zabawkowym zestawem lekarza. Nie bagatelizuj strachu dziecka, zamiast tego bądź empatyczna. Nigdy nie używaj wizyty u pediatry jako groźby (np. „Jeśli nie zjesz marchewki, zachorujesz i będziesz musiał iść do lekarza!”). Pozwól maluchowi zabrać na wizytę ukochany kocyk lub zabawkę.
  • Strach przed ciemnością. Ignorowanie lub żartobliwe odnoszenie się do strachu dziecka, może go tylko spotęgować. Pozwól dziecku mówić o swoim lęku („Powiedz mi, czego się boisz”). Zostań z maluchem w łóżku, gdy usypia, a gdy obudzi cię w nocy, nie zabieraj go do siebie, tylko podejdź do niego i pomóż mu przezwyciężyć lęk. Spróbuj oswoić dziecko z ciemnością, np. w czasie zabawy w szukanie skarbów w ciemnej szafie. Jeśli dziecko ma lęki nocne i jest przekonane, że pod łóżkiem ​​siedzi potwór, który wychodzi z niego gdy jest ciemno, zajrzyjcie pod nie razem. 
  • Strach przed psami i innymi zwierzętami. Zastanów się nad własnym nastawieniem do psów: może ty też się ich boisz i przekazujesz ten lęk dziecku? Rozmawiajcie i czytajcie razem o zwierzętach, aby wiedzieć o nich jak najwięcej i polubić je. Wyjaśnij, że szczekanie to jego sposób mówienia, a machanie ogonem oznacza, że ​​cieszy się, że cię widzi. Jeśli masz znajomego, łagodnego psa, który jest przyzwyczajony do dzieci i nie skacze i nie liże twarzy, zaproś go do domu (wcześniej poproś o zdjęcie psiaka i pokaż je dziecku). 

Czytaj również: Twoje dziecko boi się dentysty? Zobacz, jak je przygotować do wizyty

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza