Co robić, gdy dziecko boi się burzy? 4 sposoby, aby malec przestał się jej bać

2022-07-12 16:15

Burzy i wichur boją się dorośli, nie można się więc dziwić, że często wprawiają one w przerażenie także dzieci . Jak sobie poradzić z dzieckiem przestraszonym grzmotami i piorunami? Co robić, gdy dziecko boi się burzy?

Co robić, gdy dziecko boi się burzy?
Autor: Getty images 5 sposobów, aby malec przestał się jej bać

Małe dzieci często boją się burzy. Huk piorunów i rozbłyski na niebie wywołują w nich paniczny lęk przed tym, co potężne i nieznane. Dzieci reagują podobnie jak zwierzęta - nie wiedzą, co się dzieje i tracą poczucie bezpieczeństwa. Właśnie z tego powodu nie wolno na nie krzyczeć, kiedy się boją ani lekceważyć ich lęku.

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko boi się burzy?
  2. Nie ignoruj strachu dziecka
  3. Co zrobić, gdy dziecko boi się burzy?
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Dlaczego dziecko boi się burzy?

- Czasem jest tak, że na przykład, jeżeli mamy jakikolwiek kłopot z integracją sensoryczną, to ten huk powoduje odczuwanie bólu, więc to może być dla dziecka po prostu fizycznie nieprzyjemne. Poza tym błyska się bardzo, a to też jest związane z lękiem przed ogniem, o którym rodzice często wspominają. Mówimy: „nie baw się zapałkami, nie podchodź do gazu, nie podchodź do ogniska” - mówi psycholog Dorota Zawadzka.

Czytaj równieżLęki nocne u dzieci, czyli skąd się bierze potwór w szafie, strachy i złe sny

Czy fobie u dzieci to wina rodziców? Czym są fobie dziecięce?

Nie ignoruj strachu dziecka

Jeśli rodzice nie wytłumaczą dziecku czym jest burza i nie zapewnią go, że z nimi jest bezpieczne, mogą doprowadzić do poważnych problemów. Tłumiony i skrywany lęk może przerodzić się nawet w fobię.

–  Absolutnie nie należy mówić: „jesteś już taką dużą dziewczynką, dużym chłopcem, nie bój się, przecież to tylko burza”. Trzeba zrozumieć uczucia dziecka, uszanować je. Trzeba powiedzieć, że wiemy, że to może być niepokojące, ale jesteśmy dorośli, pomożemy, zaopiekujemy się, przytulimy, razem przeczekamy, razem się czymś zajmiemy – radzi Dorota Zawadzka.

Najlepiej jest spokojnie porozmawiać z dzieckiem i opowiedzieć mu, jak powstaje burza i czym właściwie jest to zjawisko. Jeśli dziecko jest małe, warto odwrócić jego uwagę, włączyć bajkę albo pobawić się w jakąś grę.

Co zrobić, gdy dziecko boi się burzy?

1. Pokaż, że się nie boisz

Dzieci uczą się naśladując dorosłych, jeśli wiec zobaczą, że mama nie boi się burzy i nie podskakuje przy każdym grzmocie, też nie będą się jej bać. Natomiast, jeśli ty sama boisz się burzy, całkiem możliwe, że twoje dziecko dziedziczyło ten strach po tobie. 

Na początek zachowaj spokój i pewność siebie, zwróć też uwagę na ton swojego głosu, gdy mówisz do dziecka - ono wyczuje twój lęk. 

2. Nazwij to, czego boi się dziecko

Spróbuj nazwać to, czego boi się dziecko: jeśli przeraża je hałas, wytłumacz, że to efekt wyładowań, jeśli boja się ciemności, wyjaśnij, że to kwestia chmur, które zasłoniły słońce itd.

Starszakowi, możesz pokazać film w internecie o burzy i o tym, jak powstają grzmoty i błyskawice. Młodsze dziecko poproś, aby narysowało burzę i to, co je przeraża. Następnie wyjaśnijcie sobie, co przedstawia rysunek.

3. Bądź empatyczna

Spróbuj zrozumieć strach dziecka i nie bagatelizuj jego lęków. Poświęć czas na wysłuchanie go, nie próbując go uciszyć czy uspokoić na siłę. Kiedy już wyraziło to, co czuje, przytul je. Istotne jest, aby nie bagatelizować lęków malca, ale dać mu wsparcie. 

4. Zamień burze w zabawę

Skorzystaj z burzy i przygotuj się na jej oglądanie nią wraz z dzieckiem. Wyłącz światło, stań razem z maluchem przy oknie i oglądajcie piękne błyskawice, imponującą siłę wiatru. Policzcie liczbę piorunów, zgadujcie, gdzie pojawią się błyskawice. Jeśli dziecko się boi, przypomnij mu, że jesteś obok.

Czytaj również: Astrapofobia, czyli lęk przed burzami

Newseria

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza