Co zrobić, gdy dziecko nie chce założyć czapeczki lub kurtki?

2021-10-26 15:33
dziecko w czapce
Autor: Getty Images Co zrobić, gdy dziecko nie chce założyć czapki lub kurtki?

...a może jego sprzeciw budzą buciki? Co wtedy robić? Można zrezygnować z wyjścia z domu. Można wyjść z siebie i stanąć obok... Ale zamiast tego proponujemy zebrać w kupę resztki entuzjazmu i rozegrać sprawę sprytnie i na wesoło.

Coraz chłodniejsze dni i konieczność zakładania na siebie kolejnych warstw odzieży rodzą frustrację nawet u dorosłych. Cóż się więc dziwić maluchom, które są mocno przywiązane do swojego stylu ubierania sprzed kilku miesięcy lub też zwyczajnie nie rozumieją dlaczego nie może być ciepło. Są zatem złe na pogodę.

W dodatku, w grubych kurtkach i czapkach czują się skrępowane, a jeszcze nie zapomniały swobody biegania boso po piasku czy trawie... Jak sobie poradzić, gdy trzeba szybko wyjść z domu, a zbuntowany dwu-trzylatek nie chce się ubrać? Jaki sposób znaleźć, gdy dziecko nie chce założyć czapeczki? Podpowiadamy!

Przeczytaj: Jak nie przegrzać dziecka na spacerze: niemowlę vs. przedszkolak

Proste sztuczki, by dziecko założyło czapkę, kurtkę i buciki

Dziecko można przekonać, tak, by nawet nie wiedziało, że jest przekonywane. 

  • Wyścig

Jeśli dziecko niezbyt lubi zakładać ubrania wierzchnie, spraw, by wcale nie zauważyło, że je zakłąda. Dobrą metodą na odciągnięcie uwagi są wyścigi. Powiedz dziecku "założymy sie kto ubierze szybciej kurtkę - my czy tata?". I już wkładaj dziecku kurtkę z uśmiechem, a potem bij brawo i cieszcie się "wygraną". Tylko dopilnuj, żeby tata rzeczywiście przegrał, bo inaczej to... pozamiatane.

Zobacz też: Szaliki i kominy dla dzieci - wybieramy te nieirytujące maluchów

  • Kompromis

Powiedz malcowi, że musi mieć na sobie czapkę do czasu wejścia do samochodu, albo, że zdejmie ją jak tylko dojdziecie do przedszkola, już przy drzwiach. Taka obiednica, sprawi, że mały uparciuch poczuje, że coś tam uzyskał, a dwu-trzylatki lubią stosować próbę sił. Z takiej wyjdą "z twarzą". 

  • Wybór

Zbuntowane malce lubią mieć wybór. Pokaż więc dziecku zwykłą czapkę i jakąś "niezwykłą", np. futrzaną z uszkami misia, albo przypominającą głowę jednorożca. "Którą wybierasz?". Dziecko zwabione jej urokiem będzie bardziej skore do "rozmów", a możliwość wyboru jeszcze bardziej skłoni je do założenia czapki, która i tak mu się przecież podoba.

Co potrafi 2-letnie dziecko?
  • Zabawa i wygłupy

Dzieci uwielbiają wygłupy. Jeśli więc do ubierania podejdziesz z humorem - np. udając lokaja podającego "wielmożnej/emu pani/panu" palto, lub wejdziesz w rolę sprzedawcy w sklepiej, który podaja "klientowi/klientce" wybraną odzież, uparciuch spasuje i podchwyci tą zabawę z entuzjazmem. 

Dowiedz się: Co zrobić, gdy dziecko przemarznie na spacerze?

  • Plan awaryjny

Jeśli masz w domu wyjątkowo trudny przypadek, staraj się zawsze by dziecko było ubrane na cebulkę, gdyby jednak gdzieś w nagłym ataku złego nastroju, zaczęło ściągać ubrania wierzchnie. Postaw prędzej na grubszą bluzę niż krępującą ruchy kurtkę. Niech w razie "w" bluza ta ma kaptur, który narzucisz zamiast czapki. 

Przeczytaj: Jak ubierać dziecko jesienią: praktyczna baza ubraniowa

Część pomysłów i inspiracji zaczerpnięta z książki "Jak przechytrzyć dziecko?"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza