Dlaczego warto bawić się z dziećmi?

2019-05-23 14:36

Codzienna zabawa jest bardzo ważna. Rodziny, które spędzają ponad 5 godzin tygodniowo na wspólnej zabawie, są szczęśliwsze niż te, którym brakuje czasu. Niestety, tych drugich jest coraz więcej. Dlaczego warto bawić się z dziećmi?

Zabawa z dzieckiem
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Edukacja przez zabawę
 2. Jak bawić się z dziećmi
 3. Co robią dzieci w przedszkolu? WIDEO
 4. 10 zasad dobrej zabawy

Większość rodziców przyznaje, że nie potrafi skupić się na zabawie z dziećmi. Codzienne czynności takie jak domowe obowiązki czy praca zawodowa skutecznie rozpraszają ich uwagę. Dużym problemem współczesnych rodzin są smartfony. Ciągle dzwoniący telefon czy powiadomienia z portali społecznościowych odwracają uwagę zarówno rodziców, jak i dzieci.

Z raportu LEGO® Play Well, przygotowanego w związku z ogólnopolska kampanią "Bawmy się razem" wynika, że zabawa jest niezwykle ważna. Buduje więź między rodzicami i dziećmi, a także pomaga się zrelaksować. Korzyści płynące z zabawy odczuwają zarówno rodzice, jak i dzieci.

Edukacja przez zabawę

Znaczna większość rodziców uważa, że zabawa jest wspaniałą formą edukacji. Bawiąc się z dziećmi można uczyć je zarówno czynności związanych z codziennymi obowiązkami domowymi jak również rozwijać ich zdolności intelektualne.

Edukacja przez zabawę jest wspaniałym sposobem, aby zachęcić do nauki nawet najoporniejsze dzieci. Odpowiednio zainteresowane zabawą dziecko nawet nie zauważy, że jest ona elementem nauki.

Czytaj:

Zabawa - czym dla dziecka jest zabawa i jak wpływa na rozwój najmłodszych?

Łamigłówki dla dzieci - przykładowe rebusy dla dzieci. Zagadki i zabawy dla dzieci do wydruku

Rozwój dziecka: zabawy dla dwulatka, które stymulują jego rozwój

Jak bawić się z dziećmi

Dzieci nie wymagają od rodziców wielkiego przygotowania i wysiłku włożonego w zabawę. Każda wspólnie spędzona z rodzicem chwila jest ważna, szczególnie teraz kiedy dorośli są coraz bardziej pochłonięci pracą.

Wspólną zabawą mogą stać się również obowiązki domowe. Wystarczy zaangażować swoją pociechę w aktualnie wykonywane czynności. Wspólne gotowanie czy sprzątanie może okazać się genialną zabawą.

Co robią dzieci w przedszkolu? WIDEO

10 zasad dobrej zabawy

Eksperci z grupy Lego przygotowali dla rodziców 10 zasad, których wdrożenie zapewni wspaniałą zabawę zarówno dzieciom jak i rodzicom:

 1. Stawiaj sobie wyzwania – czas zabawy powinien być dla rodziców priorytetem,
 2. Zachęcaj dzieci do swobodnej zabawy – nie ograniczaj dzieci w zabawie, pozwól im na trochę samodzielności, na nadanie kierunku zabawie i podejmowanie samodzielnych decyzji,
 3. Zacznij od ruchu – zabawę warto rozpocząć od aktywności fizycznej. Wspólna rozgrzewka przed zabawą pozwoli rodzicom rozprostować kości po ciężkim dniu w pracy a dzieciom przyniesie wiele radości,
 4. Kluczowa jest różnorodność – nie baw się z dzieckiem ciągle w tą samą zabawę. Zmieniaj, wymyślaj, pozwól dziecku pobudzić jego kreatywność.
 5. Daj się ponieść – zabawa to zabawa, rozluźnij się i daj się ponieść emocjom,
 6. Skupiaj się na kreatywności, nie bałaganie – posprzątasz po skończonej zabawie. Teraz się baw i nie zwracaj uwagi na rozrzucone zabawki.
 7. Akceptuj błędy – jeśli dziecko popełni błąd, nie każ mu natychmiast go naprawiać. Dziecko samo do tego dojdzie. Ty przecież też popełniasz błędy.
 8. Wygłupiaj się – nie bój się wygłupiać z dzieckiem, śmiało udawaj inne postacie, głosy i zachowania. Dziecku na pewno taka zabawa przypadnie do gustu.
 9. Zaplanuj rodzinny dzień na zabawę i nie przekładaj go – dzieci uwielbiają odliczać czas do zaplanowanego wydarzenia. Pozwól im zająć się organizacją rodzinnego dnia.
 10. Zamień obowiązki w zabawę – zmywanie podłóg w rytm muzyki, albo wycieranie kurzu na czas może okazać się świetną zabawą.

Warto znaleźć czas na wspólną zabawę. Nawet krótka chwila, w której poświęcisz 100 % uwagi swojemu dziecku będzie zarówno dla niego jak i dla ciebie chwilą ogromnego szczęścia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza