Co robić, gdy słyszysz: „mamo, nudzę się”? Wbrew pozorom nie wymyślaj zabaw za dziecko

2023-01-17 15:55

Kiedy dziecko się nudzi, w pierwszym odruchu chcemy znaleźć dla niego zajęcie. Wymyślamy gry i zabawy, proponujemy, żeby w przypływie tej nudy posprzątało pokój, albo wyszło na dwór się pobawić. Ono jednak wydaje się niezainteresowane naszymi pomysłami, tylko stęka i marudzi. Co możemy w takiej sytuacji zrobić?

Znudzony chłopiec
Autor: GettyImages Najlepszy sposób na nudę u dziecka - poczekaj, aż samo coś wymyśli

Nudzące się dziecko niekiedy narzeka na głos, mówiąc: „Nudzi mi się”, jakby oczekiwało, że rodzice rozwiążą problem. I niestety - często dorośli podejmują to wyzwanie, wymyślając różne sposoby na nudę.

Jest to błąd. Nuda w rzeczywistości jest potrzebna: człowiek, który się nudzi, może więcej dowiedzieć się o sobie samym — czego potrzebuje i co go interesuje oraz, co więcej, rozwinąć kreatywność.

Ralphie jest mamą pięciu dziewczynek i prowadzi swój profil na Instagramie @simplyonpurpose, na którym wyznaje zasadę pozytywnego rodzicielstwa.

W jednym ze swoich postów porusza temat dziecięcej nudy i ma ważną radę dla rodziców.

Zobacz także: Ciągle jesteś kłębkiem nerwów? Oto 12 sposobów, by zminimalizować poziom stresu przy dzieciach

Myślisz, że to bunt trzylatka? Tak maluch prosi o okazanie mu miłości

Spis treści

  1. Co robić, kiedy dziecko się nudzi?
  2. Co odpowiedzieć, gdy dziecko mówi: nudzę się
  3. Wspieraj swoje dziecko w wymyślaniu
  4. O czym należy pamiętać?

Co robić, kiedy dziecko się nudzi?

Nuda może pojawić się, gdy nie pozwolimy dziecku na oglądanie bajek lub zabawy na tablecie. Odłączone od elektroniki często nie wie, co ze sobą zrobić.

Autorka przyznaje, że dzieci żyją w czasach, w których przyzwyczajone są do zabawy i gotowych rozwiązań. Rodzice sami wychodzą z założenia, że muszą zorganizować czas swoim dzieciom. Myślą, że inaczej będą postrzegani, jakby je zaniedbywali, a to nieprawda.

Kiedy dziecko się nudzi, otrzymuje przestrzeń do tworzenia własnych pomysłów i kreatywności.

Oczywiście dziecko nie od razu zacznie wymyślać oryginalne budowle z klocków, tworzyć rysunek ukochanego misia lub stwierdzi, że jego największą pasją jest elektronika. Na to wszystko trzeba czasu i cierpliwości.

Według autorki dawanie dzieciom czasu na nudę, w końcu zacznie je napędzać i rozwijać niebywałe zdolności.

Co odpowiedzieć, gdy dziecko mówi: nudzę się

Jako rodzice nie powinniśmy czuć potrzeby naprawienia dziecięcej nudy. Warto dać dziecku przestrzeń. Wytrzymać ciężki moment największej frustracji, gdy widzimy, jak nasz podopieczny po prostu leży na łóżku z głową wlepioną w sufit.

Autorka zaproponowała w poście wspaniałe odpowiedzi, których możemy użyć, gdy dziecko powie nam, że się nudzi.

Nie mogę się doczekać, gdy usłyszę, co postanowiłaś zrobić – proponuje z uśmiechem na widok córki.

Innym zdaniem, które możemy wykorzystać, jest powiedzenie do dziecka:

To cudowne. Twój mózg zaczyna się budzić.

Autorka podkreśla, że zdrowa ilość nudy buduje pewność siebie. Wyjaśnia jednocześnie, że warto powiedzieć również dziecku, że czasami trudno jest zdecydować, co można w danej chwili robić. I to też jest w porządku.

Wspieraj swoje dziecko w wymyślaniu

Kiedy dziecko traci wiarę, że cokolwiek wymyśli, my musimy być pewni, że osiągnie sukces. Jeżeli rodzic dostrzeże w swoim dziecku kreatywność, jemu również w końcu się to uda.

Warto na tym najtrudniejszym etapie wspierać swoje dziecko. Powtarzać, że jesteś z nim i na pewno wymyśli coś fascynującego.

O czym należy pamiętać?

Nudzące się dziecko może potrzebować również uwagi rodzica lub pomocy w wykonaniu jakiejś czynności. Zanim podarujemy mu czas i przestrzeń do rozwoju, warto upewnić się, że dziecko ma wszystko czego potrzebuje. Pozostawienie znudzonego dziecka samemu sobie, nie powinno być wymówką, aby je ignorować.

Nuda może nie tylko rozwinąć kreatywność dziecka, ale pogłębić wzajemne relacje. Trzeba tylko znaleźć chwilę, aby na koniec porozmawiać i przekazać pozytywną opinię na temat tego, co udało mu się wymyślić.

Czytaj także: Zabawy z dzieckiem: wpływ zabawy na rozwój kreatywności dziecka

Dlaczego warto ograniczać dzieciom liczbę zabawek? 9 ważnych faktów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza