Zabawy z dzieckiem: wpływ zabawy na rozwój kreatywności dziecka

2014-11-13 13:56

Kreatywność dzieci nie zna granic. Zabawy najprostszymi przedmiotami codziennego użytku potrafią pochłonąć długie godziny i świetnie wpływają na rozwój dziecka. Jednak nie każda zabawa będzie w równym stopniu atrakcyjna. W dużej mierze jest to uzależnione od wieku i usposobienia dziecka. Rodzicom często brakuje pomysłów na to w co bawić się z dzieckiem, zwłaszcza, że upodobania najmłodszych bardzo szybko się zmieniają. Inspiracją dla dorosłych mogą być doświadczenia innych rodziców, którzy przeszli już przez dany etap rozwoju dziecka.

Zabawy z dzieckiem: wpływ zabawy na rozwój kreatywności dziecka
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Najprostsze zabawki i zabawy są najlepsze
  2. Niezastąpiony plac zabaw
  3. Pobaw się ze mną, czyli nie unikaj zabawy z dzieckiem

Beztroskie harce na placu zabaw, chaotyczna twórczość, czy chlapanie się w kałużach, z pozoru są tylko dziecięcymi wybrykami, ale tak naprawdę mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby najmłodsi mieli czas i warunki do zabawy. Rodzice mogą ją urozmaicić, zaproponować jakiś kierunek. Czasami jednak warto zdać się na kreatywność dziecka. W końcu, kto jak nie ono, wie najlepiej w co się bawić?

Najprostsze zabawki i zabawy są najlepsze

Rozwój dziecka możemy stymulować na różne sposoby, nie tylko za pomocą przeznaczonych do tego zabawek. Dwulatki zaczynają aktywnie uczyć się otaczającego je świata. Sięgają po wszystko, co mają w zasięgu ręki, naśladując przy tym zachowania dorosłych. Najprosztsze przedmioty codziennego użytku pobudzają wyobraźnię dziecka, rozwijając jego kreatywność i umiejętność stworzenia "czegoś z niczego". Mimo, że w pokoju dziecinnym piętrzy się stos zabawek, dzieci często chętniej sięgają po np. sztućce, naczynia kuchenne, kluczyki, koraliki czy łyżki.

Niezastąpiony plac zabaw

- W domu Bartek, jak na chłopca przystało, lubi bawić się samochodami – wyścigi po podłodze to jego żywioł – podkreśla Adrian, tata 4-letniego Bartka. - Kiedy jesteśmy poza domem, np. na zakupach, synek zawsze ciągnie nas plac zabaw. Kiedy był młodszy, asystowaliśmy mu w zabawie, od jakiegoś czasu staramy się przyzwyczajać do krótkiej rozłąki. - Na terenie galerii handlowych coraz częściej powstają sale zabaw dla dzieci, w których dzieci bawią się pod opieką animatorek. Dla rodziców to okazja do spokojnego zrobienia zakupów, a dla dzieci godzina szaleństwa w kolorowych kulkach i na krętych zjeżdżalniach.

Pobaw się ze mną, czyli nie unikaj zabawy z dzieckiem

Wraz z wiekiem i rozwojem wyobraźni, dzieci coraz chętniej bawią się w przebieranki i odgrywanie scenek. Wzorce do zabaw czerpią z otoczenia, dlatego rola rodziców ma tutaj bardzo duże znaczenie. Mama lub tata uczestniczący w zabawie mogą pokierować jej przebiegiem, dać dziecku kilka wskazówek lub podsunąć jakiś pomysł. - Zuzia to moja druga córka, dlatego mam już pewne doświadczenie w zabawianiu kilkulatki - mówi Agnieszka, mama 5-letniej Zuzi i 9-letniej Majki. - Oczywiście nie wszystkie upodobania pokrywają się. Maja potrafiła sama zorganizować sobie czas, wystarczyło dać jej coś do rysowania i mieliśmy spokój przez dobrą godzinę. Z kolei Zuzia woli bawić się w towarzystwie. Przynosi swoje lalki i zachęca do wspólnego odgrywania scenek. Jej faworytem jest zabawa w wizytę u lekarza. Udaje się to wykorzystać przy porannym czesaniu – udawanie profesjonalnego fryzjera, w magiczny sposób niweluje marudzenie.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza