Coaching rodzicielski: czym jest i czy współcześni rodzice potrzebują rad coacha? [WYWIAD]

2015-10-20 13:54

Moda czy konieczność wynikająca z potrzeb dzisiejszego świata? Coaching rodzicielski ma coraz większą liczbę zwolenników. Czy warto skorzystać z jego pomocy wskazuje Anna Rudzka, certyfikowany coach ICC.

Relacje rodzinne, relacje w związku
Autor: thinkstockphotos.com Couching rodzicielski pozwala rodzicom nabrać dystansu do relacji z dziećmi.

Spis treści

  1. Czytaj także: >> Jak być konsekwentnym rodzicem? [PORADNIK] >>
  2. Czytaj także: >> Bonding, czyli budowanie relacji między rodzicem a dzieckiem po porodzie >>
  3. Czytaj także: >> Nadopiekuńczy rodzice to niezaradne dzieci? O tym jak wychowujemy najmłodszych >>

Czy rodzice naprawdę potrzebują swojego coacha? Anna Rudzka*: Sądzę, że tak. Coaching to znak naszych czasów. I skoro przynosi tak wiele korzyści na polu biznesowym, to dlaczego nie wykorzystać jego możliwości w najbliższym człowiekowi otoczeniu – w rodzinie. Relacja pomiędzy dzieckiem a rodzicem jest najważniejszą relacją w ich życiu. Od niej wiele zależy. Zauważmy, że my jako rodzice niejednokrotnie nie mamy dystansu do tego, co robimy. Jesteśmy zestresowani, zapracowani i czasem nie zauważamy potrzeb naszego dziecka.

Czytaj także: >> Jak być konsekwentnym rodzicem? [PORADNIK] >>

Jak zatem należy zdefiniować coaching rodzicielski?To nic innego jak wsparcie procesu wychowawczego i rozwoju dziecka. W czasie procesu coachingowego wypracowywane są metody i możliwości dotarcia do naszej pociechy. Co jednak jest tutaj najważniejsze – to nie coach mówi nam co mamy robić, to my sami jako rodzice dochodzimy do sedna problemu i dowiadujemy się, jak go rozwiązać. Trener słucha, a następnie zadaje pytania, dzięki czemu rodzic i dziecko mają świadomość, że sami dotarli tam, gdzie leży źródło niepowodzeń.

Coach – osobisty trener rodziny?Można tak powiedzieć. Ktoś powie, że to wymysł i fanaberia, ale zastanówmy się, ile błędów wychowawczych powielamy i utrwalamy w naszym dziecku, a które mają swoje źródło  w naszym dzieciństwie. Zadaniem coacha jest uświadomienie rodzica jak ważne jest świadome wychowanie dziecka. Musi zrozumieć, że ma on ogromny wpływ na przekonania i postawy, które znacząco wpływają na dorosłe życie dziecka w zakresie budowania rodziny i kariery.

Czytaj także: >> Bonding, czyli budowanie relacji między rodzicem a dzieckiem po porodzie >>

Można zatem powiedzieć, że coaching rodzicielski to inwestycja w przyszłość?Zdecydowanie tak, bo pracujemy nie tylko z rodzicem, ale i z dzieckiem. Warto podkreślić, że tylko w takim kompleksowym wymiarze praca z coachem ma sens. Aby wiedzieć, co wpływa na niepożądane zachowania naszego dziecka, należy spojrzeć na siebie i zastanowić, się, jak moje działania wpływają na reakcje mojej pociechy. Z kolei w przypadku dziecka coach wzmacnia jego potencjał, podkreśla jego silne strony i pobudza kreatywność. To pozwoli młodemu człowiekowi na łatwiejsze wejście na rynek pracy, ale i na zdecydowanie prostsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Będzie je bowiem rozumiał, a co najważniejsze – będzie miał poczucie własnej odrębności i wyjątkowości.

Do kogo skierowany jest coaching rodzicielski?W mojej opinii do coacha zwrócić się powinni przede wszystkim rodzice dzieci w wieku szkolnym. W tym przypadku bardzo ważne będzie wsparcie rozwoju dziecka z naciskiem na usprawnienie komunikacji między rodzicem a ich pociechą. Matka lub ojciec musi zacząć słuchać z sercem, nie tylko z konieczności. Tego trzeba się nauczyć. Podkreślę raz jeszcze: coach nie daje gotowych rozwiązań. Coaching to proces uczenia się samego siebie i autorefleksji. To sposób na poznanie własnych możliwości oraz dostrzeżenie swoich wad i zalet. To inwestycja we własny rozwój osobisty.

Czytaj także: >> Nadopiekuńczy rodzice to niezaradne dzieci? O tym jak wychowujemy najmłodszych >>

Odnoszę wrażenie, że coach nie jest dla leniwych. Z pewnością nie, ale jeśli się nie pracuje, to się do niczego nie dochodzi. Nie można osiągnąć sukcesu, nie można być szczęśliwym. Trener wspiera, mobilizuje, pobudza do pracy z samym sobą i do pokonania własnych lęków i barier. Jasne określenie metod wychowawczych i edukacyjnych pozwoli na stworzenie silnych więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. A to z pewnością zaprocentuje w przyszłości. *Anna Rudzka – certyfikowany coach ICC, trener i ekspert biznesowy, więcej: lidergroup.edu.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza