Czy można pić alkohol kiedy dziecko jest pod naszą opieką?

2014-09-04 12:18 Anna Kuliberda
Czy można pić alkohol kiedy dziecko jest pod naszą opieką?
Autor: thinkstockphotos.com Picie alkoholu przez rodziców, którzy mają pod opieką dzieci jest tematem wywołującym żywe dyskusje

Picie alkoholu przez rodziców, którzy mają pod opieką dzieci wciąż jest kontrowersyjnym tematem. Czy faktycznie nie można pić alkoholu, gdy dziecko jest pod naszą opieką?

Picie alkoholu przez rodziców, którzy mają pod opieką dzieci jest tematem wywołującym żywe dyskusje. Z jednej strony mamy potępienie wszystkich tych, którzy uważają, że to zachowanie patologiczne i niepasujące do wizji odpowiedzialnego rodzicielstwa. Z drugiej strony są jednak głosy, które apelują o więcej wyrozumiałości dla niewielkiej ilości alkoholu wypijanego w obecności dzieci, bo przecież każdy dorosły ma prawo się napić. Kto w tym sporze ma rację?

Podzielone społeczeństwo

Gdy słyszymy w mediach, że wydarzył się nieszczęśliwy wypadek z udziałem dziecka np. utonięcie lub wypadnięcie z okna, a przy tym dowiadujemy się, że rodzice byli pod wpływem alkoholu, nasuwa się nam jedna myśl - to na pewno wina pijanych rodziców. Alkohol we krwi rodziców sprawia, że przestają nas obchodzić wszelkie szczegóły tragedii np. to, że był to wypadek i rodzice nie przyczynili się do zgonu ich pociechy, a zawartość alkoholu była minimalna. Większość z nas wyraża swoje święte oburzenie i szybko wysuwa wnioski, że jak nic była to patologiczna rodzina, w której nie powinno chować się dziecko.

Ciekawym jest fakt, że większość krytykujących tę rodzinę, często ma na swoim sumieniu podobne zachowanie. No bo czy nie zdarzyło się nigdy nikomu napić się alkoholu mając pod opieką dziecko? I to nieważne, że był wieczór, dziecko spało, a ta ilość alkoholu zamknęła się w małej butelce piwa. Fakt jest faktem – alkohol jest we krwi, a dziecko pod naszą opieką. Jedyna różnica i szczęście, że w tej całej sytuacji nie doszło do żadnego nieszczęśliwego zdarzenia.

PICIE ALKOHOLU PRZED CIĄŻĄ wpływa na rozwój dziecka? >>

Prawo jest prawem

Na tle różnych i bardzo rozbieżnych opinii jedynie prawo jest stanowcze i jednoznaczne. Każdy rodzic, który ma pod opieką dziecko, a jest pod wpływem alkoholu (każdej ilości) może mieć postawiony zarzut karny narażenia dziecka na utratę zdrowia i życia. Tyczy się to nie tylko sytuacji, w których dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, ale również każdej innej. Wystarczy „życzliwa sąsiadka”, która poinformuje policję o fakcie spożywania alkoholu przez rodziców, którzy opiekują się dzieckiem, a już grozi tym rodzicom ograniczenie praw rodzicielskich. Dla niektórych może wydawać się to kuriozalne, ale tak wygląda strona prawna problemu. Rodzicom, którzy na przykład pójdą z dzieckiem do restauracji i tam sami wypiją po lampce wina, a w trakcie kolacji dziecko idąc do łazienki, potknie się i na skutek upadku umrze, zostaną postawione zarzuty karne. Gdyby tej lampki wina nie było w ich organizmie, nie ponieśliby żadnych konsekwencji prawnych. Warto mieć to na uwadze.

Rodzicielstwo = abstynencja?

Każdy zapewne zapyta – czy wobec tego bycie rodzicem to przymusowa abstynencja do uzyskania przez dziecko 18. roku życia? Tak być oczywiście nie musi, pod warunkiem, że jako rodzice wykażemy się ogromną odpowiedzialnością. Alkohol jest dla dorosłych, rodziców także, ale to nie oznacza, że można go pić kiedy i gdzie się chce. Każdy rodzic powinien mieć na uwadze dobro dziecka, dlatego jeśli zamierzamy danego dnia napić się alkoholu, oddajmy dziecko pod opiekę kogoś bliskiego. Jeśli dziecko jest z nami, jeden rodzic zawsze powinien być trzeźwy. Jeżeli tata ma ochotę na piwo, mama tego dnia powinna unikać alkoholu. Jeśli mama wypije kilka lampek wina na rodzinnej uroczystości, tata nie powinien się przyłączać. To uchroni nas nie tylko przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo samego dziecka. Bowiem nawet mała ilość alkoholu ogranicza naszą czujność i spowalnia reakcje. Choćbyśmy bezpośrednio nie przyczynili się do wypadku z udziałem naszego dziecka, alkohol może sprawić, że nie udzielimy dziecku właściwej i szybkiej pomocy, a to w konsekwencji może zaważyć nawet na życiu naszej pociechy. To chyba najlepszy argument za tym, by nie zatracać rodzicielskiej odpowiedzialności w imię choćby jednego drinka.

ALKOHOL A OPIEKA NAD DZIECKIEM: Czy rodzice mogą sięgać po alkohol, gdy dziecko śpi? >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE