Dziadkowie obsypują twoje dzieci prezentami i rozpieszczają? Tak sobie z tym poradzisz

2023-03-08 10:38

Nie oszukujmy się, większość dziadków po prostu uwielbia rozpieszczać swoje wnuki. Niestety kupowanie zbyt dużej ilości i w dodatku drogich prezentów, może wpłynąć na roszczeniową postawę dziecka. Tak można tego uniknąć.

Dziadkowie z wnuczką
Autor: Getti Images Dziadkowie obsypują twoje dzieci prezentami i rozpieszczają? Tak sobie z tym poradzisz

Ogromna miłość do wnucząt to jedno. Kupowanie drogich i licznych prezentów to zupełnie coś innego. Dziadkowie rozpieszczają wnuki i chcą dla nich jak najlepiej. Chcą podarować im coś, czego tak bardzo pragną, żeby były szczęśliwe. Jeżeli jednak zapomną o umiarze, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Warto ustalić z dziadkami pewne granice. Wyjaśnić, jakie mogą być skutki kupowania przez nich dużej ilości prezentów dla wnuków i trzymać się najważniejszych ustaleń.

Zobacz także: Dziadkowie: ich prawo względem naszych dzieci [OPINIA PRAWNIKA]

Spis treści

  1. Negatywny wpływ dużej ilości prezentów
  2. Porozmawiaj o tym otwarcie
  3. Musisz być stanowcza
  4. Konto oszczędnościowe
  5. Bezcenny "prezent"
M jak mama - Dlaczego warto śpiewać dziecku kołysanki?

Negatywny wpływ dużej ilości prezentów

Kupowanie przez dziadków prezentów nie jest czymś złym. Problem pojawia się wtedy, gdy poprzeczka jest podnoszona coraz wyżej, ilość oraz wartość podarunków wymyka się spod kontroli. Dziecko zamiast cieszyć się, że odwiedzi dziadków, zaczyna się zastanawiać, co od nich dostanie.

Takie działanie skutkuje postawą roszczeniową, egoizmem, a także bardziej negatywnym wpływem na zachowanie w przyszłości. Z biegiem czasu może się okazać, że dziecko wcale nie chce spędzać czasu z dziadkami, a jedynie liczy na coraz to „lepsze” upominki.

Porozmawiaj o tym otwarcie

Jeżeli dziadkowie mają w zwyczaju kupowanie dużej ilości coraz droższych prezentów dla wnuków, warto powiedzieć, gdzie leży największy problem. Szczera i otwarta rozmowa może sprawić, że wspólnie znajdziecie równowagę, która będzie dla wszystkich korzystna.

Przykładem może być ustalenie z góry liczby prezentów na daną okazję. Jeżeli największym problemem jest jednak wartość prezentów, tu również warto z góry ustalić budżet.

Musisz być stanowcza

Stanowczość i ustalenie granic to podstawa, żeby osiągnąć sukces. Dziadkowie powinni wiedzieć, że rodzic nie zgadza się na przykład na to, żeby ich dziecko bawiło się zabawkami nieprzeznaczonymi dla danej grupy wiekowej.

Niekiedy trzeba jasno ustalić, że dziecko nie musi otrzymać wszystkiego, o czym tylko pomyśli. Jeżeli dzieci będą od razu otrzymywały to, czego nagle zapragną, stracą szacunek nie tylko do pieniędzy, ale również do tych rzeczy.

Ciekawym pomysłem na kupienie większego i droższego prezentu jest uzbieranie przez dziecko połowy tej sumy np. z kieszonkowego i dołożenie drugiej połowy przykładowo od dziadków.

Konto oszczędnościowe

Niektórzy dziadkowie po prostu lubią wydawać pieniądze "na wnuki". Chcą mieć pewność, że niczego im nie zabraknie lub że będą mogły mieć to, czego oni sami nie mieli będąc w ich wieku. To również trzeba zrozumieć.

Rozwiązaniem takiej sytuacji może być otwarcie konta oszczędnościowego dla dziecka. Dzięki temu dziadkowie zamiast kupowania wielu prezentów będą mogli wesprzeć wnuka na przyszłość. Co więcej, nauczą go tym samym, że warto oszczędzać pieniądze.

Bezcenny "prezent"

Innym rozwiązaniem może być zamiana prezentów materialnych na coś znacznie bardziej wartościowego. Jeżeli dziadkowie chcą spędzić czas z wnukiem, zamiast góry prezentów, niech podarują mu wspólnie spędzony czas.

Wycieczka do lasu, nad jezioro, wspólny wyjazd na wakacje lub zwyczajny spacer po okolicy i rozmawianie z dzieckiem o tym, co je interesuje, co lubi robić, z kim lubi się bawić lub co najchętniej jada na kolację, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Podkreślajmy, że więź z dzieckiem to nie jedynie dobra materialne. Znacznie wartościowe jest wspólne gotowanie, słuchanie opowieści sprzed lat lub historii z młodości własnych dziadków.

Jeżeli dziadkowie kupują prezenty, bo chcą czuć się potrzebni, można ich zaangażować w odrabianie lekcji lub w przygotowanie szkolnego projektu. Ich wiedza i inne spojrzenie na zadanie mogą okazać się bezcenne.

Takie działanie nie tylko pogłębia relację z dziadkami, ale również jest czymś, czego nie kupi się za żadne pieniądze.

Ponadto, pokazując dziecku, że czas spędzony z bliskimi jest ważniejszy, niż otrzymywane zabawki, uczymy je, co tak naprawdę ma znaczenie w życiu.

Czytaj także: Gdy dziadkowie wtrącają się w wychowanie dziecka — co robić?

Tylko 5 minut, a setki korzyści. Zrób to, jeśli wyrzucasz sobie, że masz dla dziecka za mało czasu