Dzieci same w domu przez tydzień. Szokujące, co robiły dziewczynki, a do czego posunęli się chłopcy

2023-03-07 15:06

Ten eksperyment miał pokazać, czy starsze dzieci dadzą sobie radę pozostawione bez opieki dorosłych. Dzieci podzielono na grupy względem płci, a całość pokazano na początku lat 2000. w dwóch programach telewizyjnych. Efekty eksperymentu są szokujące, a eksperci do dziś twierdzą, że to doskonała lekcja... zwłaszcza dla rodziców chłopców.

dzieci same w domu
Autor: You Tube screenshot Eksperyment miał pokazać na ile samodzielne będą dzieci pozostawione bez opieki.

W 2002 roku, wyemitowano programy "Boys alone" i "Girls alone", które do dziś są szeroko komentowane na całym świecie. Twórcy eksperymentu podzielili dzieci na grupy zgodnie z płcią. 10 dziewczynek w wieku 10-11 lat miało mieszkać bez opieki dorosłych przez tydzień, podczas gdy 10 chłopców w wieku 11-12 lat miało pozostawać w grupie rówieśników, bez kurateli dorosłych przez 5 dni. Co istotne, dzieci z obydwu grup nie znały się wcześniej.  

Zobacz też: Płacisz dziecku za pozmywanie lub odkurzenie pokoju? Psychologowie mają zdanie na ten temat

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Sprawdź: Twój facet miga się od prac domowych? Mężczyźni radzą, co zrobić, żeby skutecznie go zaangażować

Domy, w których pozostawiono dzieci, były monitorowane 24 godziny na dobę, we wszystkich pomieszczeniach. Umieszczono w nich mnóstwo zabawek, gier, książek, artykułów papierniczych i sprzętów sportowych, by dzieci miały co robić. W ramach przygotowania do udziału w eksperymencie, wszystkie dzieci przeszły też podstawowy kurs gotowania, by dać sobie radę bez pomocy dorosłych. Reguły eksperymentu dawały dzieciom możliwość rezygnacji i powrotu do domu, w dowolnym momencie. 

Dziewczynki gotowały i dzieliły się obowiązkami

W domu dziewczynek panował względny spokój i porządek przez cały czas trwania eksperymentu. Samodzielność nie sprawiała im najmniejszego trudu. Szybko podzieliły się obowiązkami - wyznaczyły grafik co do sprzątania i gotowania. Jadły ciepłe posiłki, gromadząc się przy wspólnym stole, nawet piekły ciasta. Dużo rozmawiały, robiły sobie makijaże i fryzury, urządziły pokaz mody, wspólnie grały w gry i zajmowały się zabawami plastycznymi.

Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Dwie z dziesięciu dziewczynek padły ofiarami złośliwości reszty, przez co jeszcze przed upływem tygodnia postanowiły opuścić dom. 

Chłopcy podzielili się na... gangi

Chłopcy jednak zdecydowanie przebili problemy z domu dziewcząt. Przez cały czas trwania eksperymentu jedli tylko szybkie posiłki - słodycze, płatki z mlekiem, kanapki. Posiłki spożywali oddzielnie, często na podłodze lub w trakcie zabawy, do tego nie myli po sobie naczyń. Ich dom był pełen śmieci, a sami chłopcy się nie kąpali i nie zmieniali ubrań. 

Ich "zabawy" były niebezpieczne i niszczyły dom, w którym mieszkali. Jeździli rowerami po schodach, malowali ściany, organizowali bójki kijami z ogródka, oblewali się wiadrami wody. Już w połowie eksperymentu narósł konflikt między chłopcami. Podzielili się wówczas na gangi, między którymi wybuchła "wojna". 

Skąd taka różnica w zachowaniu rówieśników?

Według socjologów wyniki eksperymentu to obraz tego, jak wychowujemy dziewczynki, a jak chłopców. Mimo upływu lat, stereotypy płciowe w wychowywaniu dzieci wciąż istnieją, a dzieci je chłoną. Dziewczynki mają być grzeczne i dobrze zorganizowane, a chłopcy przecież "później dorastają", a łobuzowanie uznaje się za etap ich rozwoju.

W doskonały sposób podsumowała to na swoim Instagramie @ilonakostecka, autorka książek dla dzieci, blogerka pisząca o rodzinie bez stereotypów, a prywatnie mama dwójki dzieci - syna i córki.

- Ciągle zwracamy uwagę na to, żeby dziewczynki wychowywać bardziej jak chłopców (żeby były odważne i pewne siebie), ale może warto też chłopców wychowywać bardziej jak dziewczynki: od małego uczyć troski o innych i SIEBIE, odpowiedzialności czy zamiast chowania emocji wyrażania ich, ale w inny niż agresja sposób? - zastanawiała się Kostecka w jednym z postów w swoich social mediach. 

Dowiedz się: Jak zmusić faceta do pomocy w domu? Czytelniczki radzą

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza