"Żałuję, że nie wiedziałam tego o emocjach jako dziecko". A ty uczysz tego swoje pociechy?

2023-02-15 16:26

Emocje towarzyszą nam przez całe życie i choć są niezbędne, często się ich wstydzimy. Kiedy ulegamy złości lub chce nam się płakać, zdarza się, że zagłuszamy w sobie te odczucia. Psycholog Hilary Jacob wymienia 5 rzeczy o emocjach, których żałuje, że nie nauczyli jej wcześniej rodzice. Wiedzę tę powinno mieć każde dziecko.

Chłopczyk rozmawia z mamą
Autor: Getti Images Emocje to biologiczne komunikaty. Psycholog wymienia 5 prawd o emocjach, których powinniśmy uczyć dzieci

Psycholog Hilary Jacob w artykule na portalu psychologytoday.com zwraca uwagę, że emocje są częścią codziennych doświadczeń każdego z nas. Pełnią funkcję biologicznych komunikatów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Wiedza, czym są emocje i jak nami kierują, pozwala poradzić sobie z troskami i niepewnością. Świadome wyrażanie emocji to coś, na czym powinniśmy skupić największą uwagę, bo przyda się w dorosłym życiu.

Specjalistka żałuje, że jako dziecko nie wiedziała tych 5 rzeczy o emocjach.

Zobacz także: 6-latek pokazał tacie, jak się zachować, gdy emocje biorą górę. Jego dojrzałość zdumiewa

Spis treści

  1. Emocje to nie słabość
  2. Emocje to część naszego życia
  3. Emocje nas chronią i uczą
  4. Blokowanie emocji szkodzi zdrowiu
  5. Nauczymy się rozumieć emocje
Czy rodzic powinien mówić dziecku "nie płacz"?

Emocje to nie słabość

Powtarzając dziecku, aby nie płakało, nie krzyczało i natychmiast się uspokoiło, zaprzeczamy temu, co właśnie czuje. Z czasem może mieć wrażenie, że emocje, które przeżywa, są złe, bo okazuje nimi swoją słabość.

Psycholog podkreśla, że emocje to coś zupełnie normalnego. Czując je i przeżywając, sprawiamy, że nasz mózg pracuje prawidłowo. Wręcz podkreśla, że każdy jest do nich na swój sposób podłączony i odczuwa zarówno smutek, gniew, radość, obrzydzenie, strach, jak i wiele, wiele innych.

Problem pojawia się, gdy ktoś próbuje nam wmówić, że emocje to coś złego, ocenia nas na ich podstawie, a nawet zawstydza. Wówczas rodzi się niepokój, a czasem tak właśnie zaczyna się depresja.

Emocje to część naszego życia

Psycholog zaznacza, że to emocje sprawiają, że czujemy, że żyjemy. Myśli to tylko płaski obraz, któremu emocje dodają głębi i barw.

Bez emocji świat byłby szaro bury, zaprogramowany na działanie, pracę, obowiązki domowe. Nie byłby tak wyjątkowy i pełen wrażeń.

Emocje nas chronią i uczą

Emocje to także pewnego rodzaju ochrona przed zagrożeniem. Strach napędza nas do ucieczki przed niebezpieczeństwem. Niekiedy każe się ukryć, wycofać, aby złapać dystans lub całkowicie nie mieszać się w sprawy, które nie są dla nas. Gniew z kolei budzi organizm do działania. Dzięki niemu możemy wykorzystać naszą energię, aby obronić się w sytuacji konfliktowej. Obrzydzenie chroni nas przed trującymi potrawami, a czasami również przed toksycznymi ludźmi. Odczuwając smutek, pragniemy przede wszystkim pocieszenia i wsparcia najbliższych.

Psycholog zwraca również uwagę na ekscytację, która napędza do odkrywania czegoś nowego, szukania wyzwań.

Blokowanie emocji szkodzi zdrowiu

Próbując przekonać dziecko, aby nie płakało, nie złościło się lub nie wybrzydzało przy jedzeniu, uczymy je tłumić emocje. Psycholog podkreśla, że to nie jest dobra droga.

Ignorowanie emocji pozbawia nas energii niezbędnej do przeżywania i czucia, które pomagają odnaleźć drogę do lepszego życia.

Psycholog zauważa, że wszelkie lęki, depresja i zaburzenia osobowości mają swoją główną przyczynę właśnie w blokowaniu emocji. Zamiast mówić o tym, co nas boli, martwi i sprawia ogromny ból, tłumimy to w sobie. Niestety, takie rozwiązanie często szkodzi naszemu zdrowiu.

Nauczymy się rozumieć emocje

Ogromne znaczenie ma według specjalistki zrozumienie emocji. Dzięki temu, że potrafimy je rozpoznać i dostrzec, co się za nimi kryje, lepiej poznajemy samych siebie, swoje uczucia, pragnienia i potrzeby.

Jeżeli dziecko pozna, co kryje się pod gniewem i złością, którą odczuwa, będzie umiało lepiej sobie z nią poradzić. Jeżeli czegoś się obawia i zauważy, że tak naprawdę to gdzieś głęboko ukryty smutek, obniży własne poczucie niepokoju. Z taką wiedzą może łatwiej poradzić sobie z prawdziwym problemem i zadbać o swój komfort psychiczny.

Na to wszystko potrzeba oczywiście czasu i cierpliwości, ale jeżeli jako rodzice zrobimy pierwszy krok i będziemy tłumaczyć dzieciom, że emocje to nie powód do wstydu, a ich zaprzeczanie, tylko może zaszkodzić, zrobimy dla nich coś wielkiego. Nauczymy, jak patrzeć na siebie pod kątem emocji, które są nieodzowną częścią naszego życia.

Źródło: psychologytoday.com

Czytaj także: Uśmiechnięta depresja — problemy, których nie widać

Płacz może być wymuszony, ale emocje prawdziwe. "Nie udawaj" - to najgorsze, co możesz powiedzieć