Love bombing, czyli bombardowanie miłością: na czym polega ta metoda wychowawcza?

2021-07-13 11:16

"Love bombing" to po polsku "bombardowanie miłością". To, że rodzice kochają dzieci z wzajemnością, jest oczywiste. Nie wszyscy jednak wiedzą, że powstała nawet metoda wychowawcza, która właśnie na miłości się opiera. Przeczytajcie, na czym konkretnie polega "love bombing"!

miłość, dziecko, rodzic
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Love bombing oznacza intensywne okazywanie miłości dziecku i skupianie się wyłącznie na dziecku przez co najmniej 30 minut dziennie.

Bombardowanie miłością (love bombing) to metoda wychowawcza opracowana na podstawie obserwacji zachowań dorosłych. Rodzice (oprócz skrajnych przypadków) robią wszystko, by ich dzieciom było jak najlepiej: dbają o zdrowie swoich pociech, z cierpliwością, zwłaszcza w odniesieniu do tych najmłodszych, się nimi opiekują, wspierają ich rozwój i kibicują w pierwszych sukcesach.

Dla mamy czy taty okazywanie dziecku miłości jest jak najbardziej naturalne. To właśnie na podstawie tego uczucia stworzono love bombing, jedną z metod wychowawczych. Zobacz, na czym polega.

Spis treści

  1. Love bombing: na czym polega ta metoda wychowawcza?
  2. Wspólny wyjazd w ramach love bombing
  3. Jakie rezultaty ma przynieść love bombing?

Love bombing: na czym polega ta metoda wychowawcza?

Olivier James to brytyjski psycholog, który jest autorem love bombing. Na czym polega ta metoda, skoro wiadomo, że rodzice, nawet bez konieczności formułowania specjalnych tez, kochają dzieci? Chodzi dosłownie o bombardowanie najmłodszych swoim uczuciem: przytulanie, głaskanie, całowanie, łaskotanie. Co więcej, love bombing wymaga, by rodzic, w trakcie wykonywania tych czynności, był całkowicie skoncentrowany na dziecku.

Warto dodać, że brytyjski uczony zaznaczył, że taka dzienna porcja love bombing powinna wynosić co najmniej 30 minut. Wydawałoby się, że to nie jest dużo, jednak nierzadko, zabiegani w ciągu tygodnia rodzice, nie potrafią znaleźć nawet pół godziny, które poświęciliby wyłącznie dziecku.

Co ważne, czas na love bombing powinien być wyraźnie oddzielony od reszty dnia - dziecko ma wiedzieć, że jest w centrum uwagi. Te wspólnie spędzane chwile mają też sprawiać przyjemność mamie czy tacie - ich pociecha nie powinna odczuwać, że jej rodzice robią coś na siłę. Najlepiej, by tym rodzicielskim całusom towarzyszyła zabawa, może to być wspólny spacer czy przygotowywanie razem posiłku.

Jak wychowywać dziecko, które ma talent>>

Attachment parenting. Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Macierzyństwo: jak być dobrą mamą?

Wspólny wyjazd w ramach love bombing

Brytyjski psycholog kładzie szczególny nacisk na wspólny wyjazd jako jeden z ważniejszych elementów metody love bombing. Zadaniem rodzica jest znalezienie na taką wyprawę co najmniej dwóch dni, które spędzi razem z dzieckiem i skupiając się wyłącznie na nim. Co więcej, to dziecko, a nie mama czy tata ma pełnić funkcję głównego organizatora wyprawy.

Cały jej plan ma być dostosowany do oczekiwań pociechy, która razem z rodzicem opracowuje gry i zabawy, którym będą się poświęcań, listę miejsc, jakie odwiedzą, książek, które przeczytają. Rodzic ma jak najbardziej zachęcać dziecko do wyjazdu, mówić, że planuje go specjalnie dla dziecka, że to będą wyjątkowe wspólne chwile.

Love bombing zakłada, że podczas takiej wycieczki nie muszą obowiązywać zasady, które na co dzień stosuje się w domu, np. dziecko może pójść później spać, położyć się razem z rodzicem w jednym łóżku czy zjeść więcej słodyczy niż zazwyczaj. Trzeba jednak wcześniej poinformować dziecko, że to wyjątek i po powrocie do domu stare zasady będą obowiązywać.

Jakie rezultaty ma przynieść love bombing?

Stosowanie love bombing ma działać dobroczynnie na każde dziecko. Dzięki niej pociechy wzrastają w poczuciu, że są kochane, akceptowane, przez co ma wzrastać ich pewność siebie. Takie bombardowanie miłością pomaga również najmłodszym, którym dokuczają stany lękowe, którzy często miewają koszmary - dzięki love bombing ich lęki stają się mniej dokuczliwe.

Warto dodać, że love bombing jest metodą, którą poleca się rodzicom dzieci z nadpobudliwością psychoruchową, ma ona wpływać korzystnie również na najmłodszych, którzy często wpadają w histerię, mają napady złości. Jak twierdzi jej twórca, metoda love bombing sprawdza się u dzieci od 3. aż do 18. roku życia.

Podsumowując, love bombing, czyli krótkie codzienne bombardowanie dziecka miłością oraz praktykowanie tych samych zachowań na co najmniej dwudniowych wyjazdach, ma pozytywnie wpływać na dziecko - uspokajać je, wzmacniać jego poczucie własnej wartości, redukować napięcie, wzmacniać, tak potrzebne na początku życiowej drogi, poczucie bezpieczeństwa.

Dzięki love bombing dziecko staje się też bardziej otwarte, łatwiej ufa innym osobom, nie boi się nawiązywać nowych znajomości. Dzięki takiej podstawie, zbombardowaniu miłością w dzieciństwie, łatwiej mu wkroczyć w dorosłość.

W co się bawić z niemowlęciem?