"Mamo, nikt nie chce się ze mną bawić". Zamiast pouczać, pokaż dziecku te 4 umiejętności

2024-03-03 16:56

„Mamo, on się nie chce ze mną bawić”. Kiedy dziecko przybiega do ciebie z płaczem i tymi słowami, trudno szybko znaleźć dobre rozwiązanie. Każdy rodzic chce przecież, żeby jego dziecko miało wielu przyjaciół. Jednak za tym jednym zdaniem wypowiadanym przez dziecko, często kryje się brak umiejętności mówienia o swoich potrzebach i uczuciach. Oto 4 umiejętności społeczne, których warto nauczyć swoje dziecko, aby jak najlepiej odnajdowało się wśród rówieśników.

Mamo, nikt nie chce się ze mną bawić. Zamiast pouczać, pokaż dziecku te 4 umiejętności
Autor: Getty Images "Mamo, nikt nie chce się ze mną bawić". Zamiast pouczać, pokaż dziecku te 4 umiejętności

„Nie chcą się ze mną bawić”, „Nikt mnie nie lubi” – brzmi znajomo? Wielu rodziców, słysząc te słowa, nie zawsze wie, jak może pomóc. Często zaprzeczają, nie wyobrażając sobie, że ich pociecha może mieć problem z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami.

Mając dziecko otwarte i śmiałe, możemy nigdy nie stanąć przed wyzwaniem rozmowy z podopiecznym na temat nawiązywania kontaktów. Dla niektórych dzieci odnalezienie się w grupie rówieśniczej to jednak duże wyzwanie.

Kiedy więc dziecko przychodzi i mówi, że nikt go nie lubi i nikt nie chce się z nim bawić, nie zaprzeczajmy. Spytajmy, dlaczego tak uważa i nauczmy je tych jakże ważnych umiejętności społecznych. Są nieocenione w skutecznej komunikacji z innymi.

Zobacz także: Relacje w szkole. Jak pomóc pierwszakowi odnaleźć się wśród kolegów?

Spis treści

  1. Umiejętność dzielenia się
  2. Współpraca buduje relacje
  3. Umiejętność słuchania
  4. Kontakt wzrokowy pokazuje pewność siebie
Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Umiejętność dzielenia się

Dzielenie się jest szczególnie trudne dla najmłodszych dzieci. Maluchy w wieku 3-6 lat często nie lubią dzielić się zabawkami, czy smakołykami. Badania opublikowane w czasopiśmie "Psychological Science" pokazują jednak, że już 2-latki potrafią się dzielić. Kluczem jest jednak, aby już na wczesnym etapie dziecko tego nauczyć.

Umiejętność dzielenia się pomaga w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Wystarczy spojrzeć, jaką ma to moc, gdy wybieramy się z dzieckiem na plac zabaw. Dzielenie się łopatką, wiaderkiem lub samochodzikiem to pierwszy krok, aby wspólnie spędzić czas.

Przedszkolaki mogą zobaczyć, że dzieląc się klockami, od razu mają z kim się bawić. Uczmy tej umiejętności jednak z rozwagą. Nie zmuszajmy do dzielenia się ulubionym misiem lub samochodzikiem, jeżeli dziecko wyraźnie nie jest jeszcze na to gotowe.

Współpraca buduje relacje

Kolejną umiejętnością, na którą warto zwrócić uwagę, jest współpraca. To ona buduje dobre i zdrowe relacje. Dzieci, które to potrafią, lepiej radzą sobie w grupie rówieśniczej.

Psychologowie od zawsze podkreślają, że człowiek jest istotą społeczną, a współpraca z innymi osobami jest po prostu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania na każdym etapie rozwoju. Dobra współpraca jest ważna wśród najbliższych, a z czasem wśród całkowicie obcych ludzi, których dziecko dopiero zacznie poznawać.

Nawiązywanie współpracy z dziećmi w przedszkolu, szkole i na dalszych etapach edukacji, wystawia je na prawdziwą próbę rozwijania umiejętności społecznych i adaptacji. Dobra współpraca rozwija bowiem u dziecka dobrą komunikację.

Umiejętność słuchania

Ucząc dziecko słuchania, w pierwszej kolejności podkreślamy, że istotne jest nieprzerywanie drugiej osobie. Słuchanie to jednak dużo więcej. To kolejny punkt dobrej komunikacji. Słuchanie ze zrozumieniem, wczucie się w problemy innych, okazanie współczucia, a także fundament rozwijania empatii.

Dzięki rozwijaniu u siebie umiejętności słuchania pokazujemy innym, że są dla nas ważni.

Warto o tym rozmawiać z dzieckiem. Dawać dobry przykład, gdy to one coś do nas mówią. Nie przerywamy, nie ignorujmy, nie myślmy w tym czasie o sprawach, które mamy do załatwienia. Bądźmy tu i teraz z dzieckiem, jego problemami, ucząc je, jak wielką wartość ma umiejętność uważnego słuchania innych.

Czytaj także: Dlatego dziecko cię nie słucha? 3 nieoczywiste błędy, które popełnia każdy rodzic

Kontakt wzrokowy pokazuje pewność siebie

Jedną z ważniejszych umiejętności społecznych jest także nauczenie dziecka utrzymywania kontaktu wzrokowego. Niektórzy mogą czuć się onieśmieleni, mniej pewni, oceniani, ale warto mimo to powtarzać, jak ważne jest patrzenie w oczy podczas rozmowy.

Dzięki nawiązywaniu kontaktu wzrokowego dziecko może wzmocnić swoją pewność siebie. Kontakt wzrokowy buduje również zaufanie, pogłębia więź i pokazuje szczere intencje.

Kiedy osoba ucieka wzrokiem i nie potrafi spojrzeć rozmówcy prosto w oczy, może to świadczyć o nieszczerości, znudzeniu, poczuciu winy lub ukrywaniu przed kimś prawdy.

Zachęcajmy więc dziecko do patrzenia w oczy, chwalmy je, gdy robi postępy.

Czytaj także: Twoje dziecko cię nie słucha, tkwisz w toksycznym związku? Może ci pomóc "paradoks króla Salomona"

Mów tak do dziecka przed snem. To najlepszy sposób na wzmocnienie więzi

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza