Moje dziecko chodzi na wagary – co robić?

2013-02-20 18:16

Każdy uczeń od czasu do czasu chodzi na wagary. Jednak notoryczne uciekanie z lekcji to problem: nie tylko powoduje zaległości w nauce, ale też zwykle sygnalizuje problemy dziecka. Co robić, gdy wagarowanie staje się zbyt częste?

Moje dziecko chodzi na wagary-co robic
Autor: _photos.com|photos.com Moje dziecko chodzi na wagary – co robić?

Spis treści

  1. Wagary: dlaczego dziecko wagaruje?
  2. Jak zapobiegać wagarom?

Wagary to nieodłączny element dorastania, wyraz nastoletniego buntu i sposób na przeżycie przygody. Jednak gdy powtarzają się za często, mogą stać się przyczyną zaległości w nauce, gorszych stopni, a nawet powtarzania klasy. Jeśli twoje dziecko nagminnie ucieka z lekcji, kluczowe jest znalezienie przyczyny problemu.

Wagary: dlaczego dziecko wagaruje?

Oto najczęstsze przyczyny wagarowania:

  • strach przed złymi ocenami, niepowodzenia w nauce, niechęć do nauki
  • konflikt z nauczycielem
  • odrzucenie przez grupę, wyobcowanie
  • destrukcyjny wpływ rówieśników, namawiających do wspólnych wagarów
  • trudna sytuacja w rodzinie (rozwód, złe relacje między rodzicami, nadmierne oczekiwania względem dziecka, brak wsparcia, ciepła, miłości ze strony rodziców)
  • niskie poczucie własnej wartości

Jak zapobiegać wagarom?

Przede wszystkim na bieżąco kontaktuj się z wychowawcą. Monitorowanie postępów dziecka w nauce to twój rodzicielski obowiązek. Dzięki temu w porę dowiesz się o wagarowaniu, a nie wtedy, gdy dziecko będzie zagrożone niezdaniem do następnej klasy. Rozmowy z dzieckiem o tym, co słychać w szkole, są ważne, ale nie zastąpią regularnego kontaktu z wychowawcą. Najważniejsze są relacje dziecka z rodzicami – musi ono czuć się kochane, wspierane, ważne, rozumiane, silne. Dziecko powinno wiedzieć, że to do rodziców warto zwrócić się z prośbą o pomoc, bo od nich tę pomoc zawsze dostanie. Jeśli dowiesz się o wagarach, nie rób awantur, a zapytaj o przyczynę. Często potrzebna jest wizyta u psychologa, który ustali powód wagarów. Może być tak, że potrzebna jest terapia, w której powinna uczestniczyć cała rodzina. Jeśli problemem są zaległości w nauce, pomóż dziecku nadrobić materiał lub zatrudnij korepetytora. Jeśli dziecko jest skonfliktowane z nauczycielem, porozmawiaj z nim, a gdy to nie pomoże, porozmawiaj z dyrektorem albo rozważ zmianę szkoły.

www.dlarodzinki.pl