Moje dziecko chodzi na wagary – co robić?

2013-02-20 18:16 Agata Nowicka

Każdy uczeń od czasu do czasu chodzi na wagary. Jednak notoryczne uciekanie z lekcji to problem: nie tylko powoduje zaległości w nauce, ale też zwykle sygnalizuje problemy dziecka. Co robić, gdy wagarowanie staje się zbyt częste?

Wagary to nieodłączny element dorastania, wyraz nastoletniego buntu i sposób na przeżycie przygody. Jednak gdy powtarzają się za często, mogą stać się przyczyną zaległości w nauce, gorszych stopni, a nawet powtarzania klasy. Jeśli twoje dziecko nagminnie ucieka z lekcji, kluczowe jest znalezienie przyczyny problemu.

Wagary: dlaczego dziecko wagaruje?

Oto najczęstsze przyczyny wagarowania:

  • strach przed złymi ocenami, niepowodzenia w nauce, niechęć do nauki
  • konflikt z nauczycielem
  • odrzucenie przez grupę, wyobcowanie
  • destrukcyjny wpływ rówieśników, namawiających do wspólnych wagarów
  • trudna sytuacja w rodzinie (rozwód, złe relacje między rodzicami, nadmierne oczekiwania względem dziecka, brak wsparcia, ciepła, miłości ze strony rodziców)
  • niskie poczucie własnej wartości

Jak zapobiegać wagarom?

Przede wszystkim na bieżąco kontaktuj się z wychowawcą. Monitorowanie postępów dziecka w nauce to twój rodzicielski obowiązek. Dzięki temu w porę dowiesz się o wagarowaniu, a nie wtedy, gdy dziecko będzie zagrożone niezdaniem do następnej klasy. Rozmowy z dzieckiem o tym, co słychać w szkole, są ważne, ale nie zastąpią regularnego kontaktu z wychowawcą. Najważniejsze są relacje dziecka z rodzicami – musi ono czuć się kochane, wspierane, ważne, rozumiane, silne. Dziecko powinno wiedzieć, że to do rodziców warto zwrócić się z prośbą o pomoc, bo od nich tę pomoc zawsze dostanie. Jeśli dowiesz się o wagarach, nie rób awantur, a zapytaj o przyczynę. Często potrzebna jest wizyta u psychologa, który ustali powód wagarów. Może być tak, że potrzebna jest terapia, w której powinna uczestniczyć cała rodzina. Jeśli problemem są zaległości w nauce, pomóż dziecku nadrobić materiał lub zatrudnij korepetytora. Jeśli dziecko jest skonfliktowane z nauczycielem, porozmawiaj z nim, a gdy to nie pomoże, porozmawiaj z dyrektorem albo rozważ zmianę szkoły.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE