Pokolenie Z: co wyrośnie z dzieci, które dorastają w wirtualnym świecie?

2015-09-17 13:52

Nadchodzi pokolenie Z: dzieci, które zamiast książek wolą internet, zamiast sportu - siedzenie przed komputerem, a rozmowy z rówieśnikami w szkole zastępuje im wysyłanie wiadomości na portalach społecznościowych. O pokoleniu Z napisano i powiedziano już wiele złego. Ale czy współczesne dzieci i młodzież są rzeczywiście gotowym materiałem na bycie niezaradnym dorosłym? Pokolenie Z: jakie nadzieje możemy z nim wiązać i czego się obawiać?

Pokolenie Z
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Pokolenie Z to dzieci od urodzenia wychowywane wśród nowych technologii.

Spis treści

  1. Pokolenie Z: dlaczego nie?
  2. Pokolenie Z: dlaczego tak?

Najpierw było pokolenie X, czyli dzieci urodzonych w latach 70-tych XX wieku. Gdy dorośli, najbardziej zależało im na pracy i starali się równoważyć życie domowe z pracą zawodową. Po nich nastąpiło pokolenie X, czyli tych, którzy urodzili się w latach 80-tych. Już przy okazji tej generacji pojawiały się wątpliwości: "co z nich wyrośnie?". Są X, czyli jedną wielką niewiadomą. Co prawda w dzieciństwie chętnie korzystali z dobrodziejstw płynących z zabaw na podwórku, ale już gdy byli nastolatkami, zaczęli pogrążać się w internetowym świecie. Jeszcze gorzej ma być z pokoleniem Z, czyli dziećmi urodzonymi po 1990 roku. Mówi się o nich również "digital natives", a więc "rodowici cyfrowcy" - wychowują się w otoczeniu multimediów, jak żadne poprzednie pokolenie są zakorzenieni w wirtualnym świecie. Przedstawiciele pokolenia Z od momentu, gdy się obudzą aż do pójścia spać pozostają cały czas podłączeni do internetu. Nie wyobrażają sobie, by codziennie nie sprawdzać powiadomień przychodzących do nich za pomocą portali społecznościowych, większość z nich ma nie tylko smartfony, ale i tablety czy laptopy. Nad tekst przekładają działanie obrazu i dźwięku, a od informacji oczekują, by była krótka i treściwa. O pokoleniu Z powiedziano już wiele złego: co konkretnie i czy rzeczywiście nie można wiązać z nim większych nadziei?

>>Przeczytaj również: laptop czy komputer - który będzie lepszy dla dziecka?>>

Pokolenie Z: dlaczego nie?

Brytyjskie Muzeum Nauki przeprowadziło ankietę, dotyczącą pokolenia Z i jego uzależnienia od internetu, którą cytuje "Gazeta Wyborcza". Jak wynika z badań, aż 4/5 osób do 25. roku życia czuje zagubienie, gdy nie ma dostępu do internetu. Co więcej, o 30 procent więcej użytkowników woli surfować po sieci niż oglądać telewizję, a dla 60 procent młodych ludzi internet stanowi najważniejsze osiągnięcie XX wieku. Taki sam procent pokolenia Z diagnozuje się samodzielnie na podstawie danych zebranych w internecie.

Młodym ludziom zarzuca się więc, że za dużo czasu spędzają przed komputerem, a co za tym idzie - nie potrafią podjąć decyzji w realnym świecie, nie są samodzielni, nie chcą się ruszać. Skoro długo siedzą przed monitorem i nie uprawiają sportu - mają nadwagę. Często sięgają po zwolnienie z wf-u - jak wynika z badań GUS, aż 30 procent gimnazjalistów unika tych zajęć. Nazywani są również "pokoleniem kopiuj-wklej", które nie potrafi samodzielnie nic wymyślić, brak mu pasji, zaangażowania i zainteresowania światem. Jako że pokolenie Z spędza przed komputerem nawet kilka godzin dziennie, właśnie taką - pośrednią - formę komunikacji preferują. A skutkuje to tym, że mają problem z odczytywaniem czyichś emocji w świecie realnym, gdzie komunikatowi nie towarzyszy emotikon.

>>Przeczytaj również: po co kupować dziecku tablet?>>

Pojawiają się więc obawy, że gdy pokolenie Z osiągnie pełnoletność, będziemy mieć do czynienia z niezdarnymi, niezdecydowanymi dorosłymi, którzy nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości i którym nie tylko trudno powierzyć odpowiedzialne zadanie, ale i zdać się na ich pomoc. Czy jednak równoległe dorastanie w świecie online i offline ma tylko wady i źle wpływa na dzieci i młodzież?

Pokolenie Z: dlaczego tak?

- To bardzo zdolni młodzi ludzie. Pomysłowi, zafascynowani tym, co robią, nie znający ograniczeń technologicznych, jakie mieli ich rodzice - zauważa Kuba Marjański, dyrektor Biura Turystyki Aktywnej Kompas, które organizuje obozy rozwijające pasje. - Widzimy, jak zmieniają się zainteresowania dzieci na przestrzeni kilkunastu lat i podążamy za nimi. [...] Na naszych obozach siedmiolatek składa robota, dwunastolatek robi profesjonalną sesję i obróbkę zdjęć, piętnastolatek zgłębia tajniki sztuki operatorskiej - dodaje.

Bowiem pokolenie Z znacznie lepiej niż ich starsi koledzy czy rodzice radzi sobie z nowym sprzętem, który po raz pierwszy ma w rękach. Młodzi ludzie sami składają filmy na komputerze, tworzą recenzje i animacje. W tej kwestii zdecydowanie potrafią się ze sobą dogadać. Szybko opanowują podstawowe zasady programowania, robotyki, mechaniki i rozumieją, na jakiej zasadzie działa obróbka graficzna. Nie sprawia im trudności korzystanie z nowych narzędzi i aplikacji. Bardzo chętnie sięgają po nowinki i chcą się jak najwięcej o nich dowiedzieć. Pokolenie Z też jest kreatywne i ambitne - tworzą blogi i wideoblogi, nagrywają vine'y (krótkie klipy wideo) i dubsmashe (filmiki z podkładanym dźwiękiem). Instagram, Facebook i Snapchat nie mają dla nich tajemnic, i to zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek.

>>Dowiedz się również, czego najczęściej szukają dzieci w internecie>>

To w dużej mierze od rodziców i wychowawców zależy, jak ten potencjał wykorzystają. Dziecko nie musi spędzać czasu przed komputerem biernie, może się kreatywnie włączyć do wirtualnej i technologicznej rzeczywistości. A że najmłodsi są zainteresowani poznawaniem tajników nauki, świadczą tłumy, które chętnie udają się do nowoczesnych muzeów, biorą udział w wydarzeniach, w których mogą przeprowadzić różne eksperymenty.

Nadchodzi czas pokolenia Z - czy tak bardzo różni się ono od tych, które już były? Kiedyś czytaliśmy książki, zamiast, jak przodkowie, czerpać wiedzę z przekazów ustnych. Jeszcze wcześniej ci, co skupili się na mówieniu, zrezygnowali z tego, czym posługiwali się ich poprzednicy - polowania i zbieractwa. Być może ludzie pozostają cały czas tacy sami: każde pokolenie ma swoje wady i zalety, tylko zmienia się medium, którym się posługują?

>>Jak wygląda wychowywanie dzieci w dzisiejszych czasach? Dołącz do dyskusji na forum Mjakmama24.pl!>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza