Pozytywna dyscyplina: na czym polega ta metoda wychowywania dzieci?

2021-10-20 13:53

Pozytywna dyscyplina to metoda wychowawcza, która ma pomóc rodzicom zrozumieć swoje dzieci, a dzieciom - wyrosnąć na mądrych dorosłych, umiejących podejmować samodzielne decyzje.

Pozytywna dyscyplina
Autor: _photos.com|photos.com Pozytywna dyscyplina pozwala rodzicom lepiej zrozumieć potrzeby dzieci

Jeszcze tak niedawno propagowane bezstresowe wychowanie powoli odchodzi do lamusa. Okazuje się bowiem, że ta metoda wychowawcza nie zawsze zdaje egzamin i dzieci często wyrastają na rozkapryszonych i niesamodzielnych młodych ludzi.

Z drugiej strony, krzyczenie i klapsy tym bardziej nie należą do skutecznych sposobów na wychowanie szczęśliwego i pewnego siebie, a jednocześnie słuchającego rodziców z własnej woli, a nie ze strachu, dziecka. Alternatywą dla tych sposobów wychowywania dzieci jest pozytywna dyscyplina, czyli innymi słowy wychowywanie bez kar i nagród.

Spis treści

  1. Pozytywna dyscyplina: na czym polega ta metoda wychowawcza?
  2. Co pozytywna dyscyplina daje dziecku?
  3. Pozytywna dyscyplina: jakie korzyści płyną z niej dla rodzica?

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

M jak mama: Co powinno umieć 3-letnie dziecko?

Zobacz: Jak być konsekwentnym rodzicem? [PORADNIK]

Pozytywna dyscyplina: na czym polega ta metoda wychowawcza?

W założeniach pozytywna dyscyplina to metoda wychowywania dziecka bez nagród i kar. Rodzic, stosujący tę metodę pamięta, jak ważne jest okazywanie dziecku uczuć, tworzy w domu ciepłą atmosferę. Mama czy tata często rozmawiają z dzieckiem, przytulają je, zapewniają o swoich uczuciach, a przede wszystkim - rozmawiają z nim. Pozytywna dyscyplina bierze pod uwagę to, co dziecko myśli, czuje i czego się uczy. Koncentruje się na rzeczowej rozmowie, bez krzyku

Dowiedz się: Inteligencja emocjonalna dziecka - jak nauczyć dziecko emocji?

- Centrum pozytywnej dyscypliny stanowi poczucie przynależności. Każdy człowiek chce przynależeć do grupy, czuć się ważny i potrzebny. Złe zachowania dziecka wynikają z tego, że w danym momencie ono tego poczucia przynależności nie ma. Dlatego dzieci zrzucają rzeczy z półek w sklepie, chcą dopiec bratu albo siostrze. W takiej sytuacji trzeba dziecku zapewnić właśnie więcej poczucia przynależności -mówi w "Dzień dobry TVN" Joanna Baranowska, psycholog i propagatorka pozytywnej dyscypliny.

Dowiedz się także: Czym jest rodzicielstwo bliskości?

W jaki sposób zapewnić więc dziecku poczucie przynależności? Np. w sytuacji, gdy dziecko nie chce opuścić placu zabaw, a rodzic musi się udać do pracy? Istnieją dwa sposoby:

  1. Powiedzieć dziecku, że widzimy, że chce zostać na placu zabaw i że to rozumiemy. Zapewnić, że następnego dnia będzie mogło tam wrócić, ale akurat w danej chwili musimy plac zabaw opuścić. Trzeba więc zaznaczyć, że się rozumie potrzebę dziecka, ale jednocześnie poprosić je o opuszczenie placu zabaw.
  2. Czasem jednak samo rozmawianie nie pomaga, dziecko uparcie nie rusza się z miejsca. W takiej sytuacji trzeba wziąć dziecko na ręce, nie krzyczeć, nie tłumaczyć, b o w danym momencie to nie da, i wyjść z placu zabaw. Trzeba poczekać aż emocje, które dzieckiem targają miną i później spokojnie mu wytłumaczyć, dlaczego nie mogło zostać na placu zabaw.

Podjęcie tematu po raz drugi może nastąpić np. na drugi dzień. Czasem dzieci, a także rodzice, nie chcą wracać pamięcią do nieprzyjemnych spraw, ale właśnie na tym polega pozytywna dyscyplina. By dyscyplinować nie tylko dziecko, ale w pewnym sensie i rodzica. By rodzic dbał o omówienie i wyjaśnienie dziecku każdej sytuacji, która wywołała jego złość, niezrozumienie.

Podczas kolejnych podobnych wydarzeń dziecko zachowa się inaczej z własnej woli - jego zachowanie będzie wynikać ze zrozumienia, a nie ze strachu przed karą wymierzoną przez rodzica.

Czytaj: Wychowanie patriotyczne: jak nauczyć dziecko patriotyzmu?

Co pozytywna dyscyplina daje dziecku?

Realizując metodę pozytywnej dyscypliny, rodzic wiele spraw uzgadnia z dzieckiem. Nie jest ono tylko kimś, kto ma wysłuchiwać jego poleceń.

- Warto dać dziecku dużo przestrzeni do decydowania o kwestiach, które są dla niego ważne. Jakie wybrać buty, czy wyjść z domu skacząc, czy wybiegając. Rodzic nadaje natomiast wszystkiemu ramy i dba, by to funkcjonowało. To on decyduje przecież o tym, że trzeba wyjść z domu. Dziecko czuje się zaspokojone, że może decydować o swoim świecie, a rodzic wie, że do niego należy planowanie w szerszej perspektywie - dodaje Joanna Baranowska.

Czytaj także: Love bombing, czyli bombardowanie miłością - zobaczy, czym jest ta metoda wychowawcza

Pozytywna dyscyplina: jakie korzyści płyną z niej dla rodzica?

Pozytywna dyscyplina ma pomóc nie tylko dziecku, ale również rodzicom. Przede wszystkim w zrozumieniu zachowania dziecka, lepszym poznaniu jego potrzeb, myśli i uczuć. Dzięki pozytywnej dyscyplinie dzieci mają łatwiej radzić sobie z codziennymi czynnościami, które często budzą w nich duże zniecierpliwienie, zwłaszcza jeśli początkowo im nie wychodzą. Mycie zębów, ubieranie się, sprzątanie - to tylko niektóre z nich.

Ta metoda wychowawcza ma też pomóc rodzicom wychować dzieci mądre i pewne siebie, ale nie zarozumiałe. Z nich wyrosną odpowiedzialni i wrażliwi dorośli, którzy potrafią kontrolować swoje emocje i zachowanie oraz reakcje w trudnych sytuacjach. Osoby, które dobrze znają swoje najmocniejsze strony. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza