Robisz tak przy dziecku? Zgubny nawyk rujnuje jego dzieciństwo

2023-11-17 12:44

Wielu rodziców prawdopodobnie nieświadomie sprawia, że ich dzieci stopniowo tracą poczucie własnej wartości i przekonanie o tym, że są dla nich ważne.

Robisz tak przy dziecku? Zgubny nawyk rujnuje jego dzieciństwo
Autor: Getty Images Robisz tak przy dziecku? Zgubny nawyk rujnuje jego dzieciństwo

Trudno wyobrazić sobie codzienność bez smartfona, komputera czy tabletu. Urządzenie z dostępem do internetu które mamy pod ręką wręcz kusi, by wciąż zerkać w jego ekran. Wiedzą o tym młode mamy, które długie minuty spędzają na karmieniu niemowlaka, w ręce trzymając smartfona. Ojcowie na placach zabaw, scrollujący wiadomości lub przeglądający media społecznościowe.

Nic dziwnego, że nasze dzieci same chętnie korzystają z ekranów, często wpatrując się w nie zbyt długo. Ale naukowcy twierdzą, że nie jest to jedyne zagrożenie dotyczące ciągłego korzystania ze smartfonów przez rodziców. Phubbing ma inne, poważne konsekwencje.

Czytaj też: Powstały nowe wytyczne ws. czasu ekranowego dla dzieci. Możliwe do spełnienia?

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Czym jest phubbing?

Phubbing to termin złożony z dwóch angielskich wyrazów: phone (telefon) oraz snubbing (lekceważenie). Oznacza lekceważenie rozmówcy przez większe zainteresowanie tym, co wyświetla się na ekranie telefonu, niż prowadzenie rozmowy. Takie zachowanie to jednak nie tylko przejaw braku kultury. Negatywnie wpływa na relacje społeczne, a w przypadku więzi rodzica z dzieckiem, które czuje się ignorowane, powoduje obniżenie poczucia własnej wartości.

Bezustanne funkcjonowanie z telefonem w ręku pokazuje dziecku, że urządzenie jest dla rodzica tak ważne, że nie potrafi bez niego żyć. Smartfon towarzyszy także w czasie rozmowy czy zabawy, przez co sprawia, że dziecko czuje się przygnębione i odrzucone.

Felice Martin w Behavioural Health Associates of Georgia twierdzi, że ciągłe robienie zakupów przez internet, komunikowanie się z innymi w obecności dziecka, włączanie bajek na TouTube, a także rozmawianie przez telefon przy dziecku to oznaki uzależnienia od telefonu. Ma to bardzo negatywny wpływ na dziecko.

Czytaj też: Dziecko reaguje na twoje prośby, dopiero gdy krzyczysz? Założymy się, że robisz ten błąd

Smartfon buduje mur między tobą a dzieckiem

Urządzenie, które ma ułatwiać codzienne czynności jest zmorą naszych czasów, kiedy korzystamy z niego bez umiaru. Naukowcy od dawna alarmują, że dzieci, którym nie poświęca się odpowiedniej uwagi częściej mierzą się z trudnościami zarówno w dzieciństwie jak i później w dorosłym życiu. Przykładem takich deficytów mogą być problemy w budowaniu relacji a także depresja.

To oczywiste, że nie jesteśmy w stanie poświęcać swoim dzieciom 100% wolnego czasu. Warto jednak starać się za wszelką cenę maksymalnie wykorzystać ten, który nam pozostaje. Towarzysząc dziecku poświęćmy mu całą swoją uwagę, a telefon odłóżmy wówczas na półkę, a najlepiej wyłączmy dźwięk powiadomień.

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Czytaj też: „Żałuję, że mam dziecko”. Kiedy macierzyństwo nas przerasta, ale wstydzimy się o tym mówić