WYCHOWANIE DZIECKA: problemy współczesnego macierzyństwa

2014-08-29 15:04

Współczesne matki dały się zapędzić w perfekcyjne macierzyństwo. Mają poczucie, że nie tylko one same muszą być idealne - zadbane, pracujące i dbające o dom, męża i dziecko, ale także ich pociechy. Matki mają poczucie totalnej porażki, jeśli ich dzieci nie są geniuszami.

WYCHOWANIE DZIECKA: problemy współczesnego macierzyństwa
Autor: thinkstockphotos.com Współczesne matki nie mają łatwego zadania - zostają same z wieloma problemami, często mają też poczucie totalnej porażki

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka jest coraz trudniejsze?
  2. Wychowanie dziecka: jak znaleźć złoty środek?

Idealna figura miesiąc po ciąży, świetna praca, zadowolone oraz zadbane dziecko-geniusz, które mówi biegle w obcym języku - znasz to? Taki jest właśnie obraz współczesnej matki lansowany przez media, a nawet zwykłe kobiety. Matki dały się zapędzić w perfekcyjne macierzyństwo i mają poczucie totalej klęski, jeśli obraz ten nie pasuje do rzeczywistości.

Wychowanie dziecka jest coraz trudniejsze?

Profesor Anna Giza-Poleszczuk, socjolożka, w rozmowie z portalem Onet.pl zauważa istotne zmiany, które zaszły w postrzeganiu macierzyństwa na przestrzeni lat. Dawniej młode matki miały po prostu łatwiej - nie zastanawiały się, czy nadszedł odpowiedni czas na dziecko, bo tak naprawdę ten czas nigdy nie nadchodzi, miały wsparcie swoich matek, ciotek, babek, sąsiadek i przyjaciółek. Teraz jest zupełnie inaczej - często matki zostają same z nowymi wyzwaniami, które pojawiają się wraz z dzieckiem, spada na nie ogromna odpowiedzialność, że nie tylko muszą dbać o siebie, partnera i potomka, ale przede wszystkim sprawić, by dziecko było małym geniuszem. Jeśli nie jest, zaczynają się obwiniać. Boją się, że zostaną okrzyknięte mianem toksycznych. Czują, że jeśli odpowiednio nie zadbają o rozwój i wykształcenie swojego potomka, to spotkają się z krytyką. Nie chcą być gorsze od innych matek. To wszystko rodzi ogromny strach przed posiadaniem dziecka.

WYCHOWANIE DZIECKA: prawie połowa matek w Polsce nie uczy dzieci samodzielności w kuchni >>

- Efekt jest taki, że młode kobiety boją się zostawać matkami. Nie dlatego że nie mają pieniędzy, tylko wyczuwają ogromną odpowiedzialność. Poza tym został zdewaluowany przekaz tradycji – dziadkowie są źli, to ci, którzy przegrzewają dziecko. A współczesnej matce odebrano wszystkie naturalne kompetencje do wychowania dziecka i zostawiono poczucie winy. Kiedyś wierzono, że kobieta ma naturalne odruchy, które jej pomogą, gdy stanie się matką - wyjaśniła socjolożka w rozmowie z Onet.pl.

Co gorsze, według profesor Anny Gizy-Poleszczuk, obecnie rodzice często nie biorą pod uwagę, że dziecko nie jest wehikułem spełnienia ich wszystkich zadań i aspiracji. Przez to dzieci są przeciążane i zamęczane zajęciami dodatkowymi.

- To, co dziecku jest potrzebne w myśl mojego tradycyjnego światopoglądu, to dużo serdeczności, czułości i poczucie bycia użytecznym - wyjaśniła Anna Giza-Poleszczuk w rozmowie z portalem Onet.pl.

Wychowanie dziecka: jak znaleźć złoty środek?

W jaki sposób można zachować zdrowy rozsądek w konfrontacji z oczekiwaniami wobec rodziców? Socjolożka podkreśla, że najważniejszy jest kontakt z samym sobą i dzieckiem, zwrócenie uwagi na uczucia oraz potrzeby własne i potomka. Nie warto płynąć z prądem, bo nawet jeśli wszystkie dzieci biegle mówią po angielsku, to i tak za jakiś czas nie będzie mieć to znaczenia. Nikt też nie odda matce chwil, które mogła spędzić wspólnie z dzieckiem zamiast na siłowni.

WYCHOWANIE DZIECKA: 9 ważnych zasad, które każdy ojciec powinien wpoić swojej córce  >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza