WYCHOWANIE DZIECKA: problemy współczesnego macierzyństwa

2014-08-29 15:04

Współczesne matki dały się zapędzić w perfekcyjne macierzyństwo. Mają poczucie, że nie tylko one same muszą być idealne - zadbane, pracujące i dbające o dom, męża i dziecko, ale także ich pociechy. Matki mają poczucie totalnej porażki, jeśli ich dzieci nie są geniuszami.

WYCHOWANIE DZIECKA: problemy współczesnego macierzyństwa
Autor: thinkstockphotos.com Współczesne matki nie mają łatwego zadania - zostają same z wieloma problemami, często mają też poczucie totalnej porażki

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka jest coraz trudniejsze?
  2. Wychowanie dziecka: jak znaleźć złoty środek?

Idealna figura miesiąc po ciąży, świetna praca, zadowolone oraz zadbane dziecko-geniusz, które mówi biegle w obcym języku - znasz to? Taki jest właśnie obraz współczesnej matki lansowany przez media, a nawet zwykłe kobiety. Matki dały się zapędzić w perfekcyjne macierzyństwo i mają poczucie totalej klęski, jeśli obraz ten nie pasuje do rzeczywistości.

Wychowanie dziecka jest coraz trudniejsze?

Profesor Anna Giza-Poleszczuk, socjolożka, w rozmowie z portalem Onet.pl zauważa istotne zmiany, które zaszły w postrzeganiu macierzyństwa na przestrzeni lat. Dawniej młode matki miały po prostu łatwiej - nie zastanawiały się, czy nadszedł odpowiedni czas na dziecko, bo tak naprawdę ten czas nigdy nie nadchodzi, miały wsparcie swoich matek, ciotek, babek, sąsiadek i przyjaciółek. Teraz jest zupełnie inaczej - często matki zostają same z nowymi wyzwaniami, które pojawiają się wraz z dzieckiem, spada na nie ogromna odpowiedzialność, że nie tylko muszą dbać o siebie, partnera i potomka, ale przede wszystkim sprawić, by dziecko było małym geniuszem. Jeśli nie jest, zaczynają się obwiniać. Boją się, że zostaną okrzyknięte mianem toksycznych. Czują, że jeśli odpowiednio nie zadbają o rozwój i wykształcenie swojego potomka, to spotkają się z krytyką. Nie chcą być gorsze od innych matek. To wszystko rodzi ogromny strach przed posiadaniem dziecka.

WYCHOWANIE DZIECKA: prawie połowa matek w Polsce nie uczy dzieci samodzielności w kuchni >>

- Efekt jest taki, że młode kobiety boją się zostawać matkami. Nie dlatego że nie mają pieniędzy, tylko wyczuwają ogromną odpowiedzialność. Poza tym został zdewaluowany przekaz tradycji – dziadkowie są źli, to ci, którzy przegrzewają dziecko. A współczesnej matce odebrano wszystkie naturalne kompetencje do wychowania dziecka i zostawiono poczucie winy. Kiedyś wierzono, że kobieta ma naturalne odruchy, które jej pomogą, gdy stanie się matką - wyjaśniła socjolożka w rozmowie z Onet.pl.

Co gorsze, według profesor Anny Gizy-Poleszczuk, obecnie rodzice często nie biorą pod uwagę, że dziecko nie jest wehikułem spełnienia ich wszystkich zadań i aspiracji. Przez to dzieci są przeciążane i zamęczane zajęciami dodatkowymi.

- To, co dziecku jest potrzebne w myśl mojego tradycyjnego światopoglądu, to dużo serdeczności, czułości i poczucie bycia użytecznym - wyjaśniła Anna Giza-Poleszczuk w rozmowie z portalem Onet.pl.

Wychowanie dziecka: jak znaleźć złoty środek?

W jaki sposób można zachować zdrowy rozsądek w konfrontacji z oczekiwaniami wobec rodziców? Socjolożka podkreśla, że najważniejszy jest kontakt z samym sobą i dzieckiem, zwrócenie uwagi na uczucia oraz potrzeby własne i potomka. Nie warto płynąć z prądem, bo nawet jeśli wszystkie dzieci biegle mówią po angielsku, to i tak za jakiś czas nie będzie mieć to znaczenia. Nikt też nie odda matce chwil, które mogła spędzić wspólnie z dzieckiem zamiast na siłowni.

WYCHOWANIE DZIECKA: 9 ważnych zasad, które każdy ojciec powinien wpoić swojej córce  >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza