WYCHOWANIE DZIECKA: uzależnieniom dzieci mogą zapobiec wartości wyniesione z domu

2014-08-18 17:04

Polskie dzieci coraz wcześniej sięgają po używki. Z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że 40 procent nastolatków w wieku 15 lat próbowało alkoholu, a 25 procent sięgnęło po narkotyki. Jak przekonują psycholodzy, uzależnieniom mogą zapobiec wartości wyniesione z domu.

Uzależnienia dzieci
Autor: thinkstockphotos.com Rodzice powinni starać się być jak najbliżej swoich dzieci. Znając ich przyjaciół, szybciej zauważą niepokojące sygnały, gdy dziecko zacznie mieć problemy z używkami.

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka: dziecko to lustrzane odbicie rodzica?
  2. Wychowanie dziecka: ufaj, ale czuwaj

Wychowanie dziecka to proces żmudny i długotrwały. Nie wszyscy rodzice potrafią sprostać temu zadaniu, a konsekwencje zlekceważenia przez nich tego obowiązku mogą być tragiczne.

Wychowanie dziecka: dziecko to lustrzane odbicie rodzica?

Z danych zebranych przez psychologów wynika, że dzieci przejmują postawy i wzorce zachowań od swoich rodziców. Jeśli w domu panuje ciepła i rodzinna atmosfera, a rodzice odnoszą się do siebie z miłością i szacunkiem, dziecko automatycznie będzie się zachowywało tak samo. W przypadku ciągłych kłótni, życia w stresie, braku poczucia bezpieczeństwa i obserwowania patologii, większe jest prawdopodobieństwo, że dziecko sięgnie po używki.

Bezstresowe wychowanie to pojęcie SZTUCZNE? >>

- Dzieci ze zdrowych rodzin, w których na przykład nie ma problemu alkoholowego, na ogół nie wpadają w te patologie, choć jeden wyjątek pewnie się zdarzy. 99 proc. alkoholików styka się z pijaństwem we własnym domu. Jeżeli uzdrowimy własny dom, my jako rodzice, to prawdopodobnie stworzymy dla naszych dzieci takie warunki, w których one będą wiedziały, że po alkohol sięga się symbolicznie, w chwili jakiejś uroczystości, ale nie na skalę, która by przekraczała możliwość kontroli - mówi agencji Newseria Lifestyle doktor psychologii Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Wychowanie dziecka: ufaj, ale czuwaj

Wakacje to czas, w którym sporo dzieci popada w nałogi. Nie mają tak wielu obowiązków, zmieniają miejsce pobytu, poznają nowych ludzi, czują się wolne - te wszystkie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo sięgnięcia po używki. Rodzice powinni w tym czasie wykazywać się szczególną czujnością i zwracać uwagę na zachowanie swoich dzieci. Warto na bieżąco czuwać nad ich towarzystwem, interesować się z kim się przyjaźnią i w jakich miejscach spędzają wolny czas. Zajmuje to niewiele, a może uchronić dziecko przed katastrofą. Nie mówiąc już o tym, że kumplowanie się z własnym dzieckiem jest po prostu świetnym uczuciem!

Newseria
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza