WYCHOWANIE DZIECKA: uzależnieniom dzieci mogą zapobiec wartości wyniesione z domu

2014-08-18 17:04

Polskie dzieci coraz wcześniej sięgają po używki. Z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że 40 procent nastolatków w wieku 15 lat próbowało alkoholu, a 25 procent sięgnęło po narkotyki. Jak przekonują psycholodzy, uzależnieniom mogą zapobiec wartości wyniesione z domu.

Uzależnienia dzieci
Autor: thinkstockphotos.com Rodzice powinni starać się być jak najbliżej swoich dzieci. Znając ich przyjaciół, szybciej zauważą niepokojące sygnały, gdy dziecko zacznie mieć problemy z używkami.

Spis treści

  1. Wychowanie dziecka: dziecko to lustrzane odbicie rodzica?
  2. Wychowanie dziecka: ufaj, ale czuwaj

Wychowanie dziecka to proces żmudny i długotrwały. Nie wszyscy rodzice potrafią sprostać temu zadaniu, a konsekwencje zlekceważenia przez nich tego obowiązku mogą być tragiczne.

Wychowanie dziecka: dziecko to lustrzane odbicie rodzica?

Z danych zebranych przez psychologów wynika, że dzieci przejmują postawy i wzorce zachowań od swoich rodziców. Jeśli w domu panuje ciepła i rodzinna atmosfera, a rodzice odnoszą się do siebie z miłością i szacunkiem, dziecko automatycznie będzie się zachowywało tak samo. W przypadku ciągłych kłótni, życia w stresie, braku poczucia bezpieczeństwa i obserwowania patologii, większe jest prawdopodobieństwo, że dziecko sięgnie po używki.

Bezstresowe wychowanie to pojęcie SZTUCZNE? >>

- Dzieci ze zdrowych rodzin, w których na przykład nie ma problemu alkoholowego, na ogół nie wpadają w te patologie, choć jeden wyjątek pewnie się zdarzy. 99 proc. alkoholików styka się z pijaństwem we własnym domu. Jeżeli uzdrowimy własny dom, my jako rodzice, to prawdopodobnie stworzymy dla naszych dzieci takie warunki, w których one będą wiedziały, że po alkohol sięga się symbolicznie, w chwili jakiejś uroczystości, ale nie na skalę, która by przekraczała możliwość kontroli - mówi agencji Newseria Lifestyle doktor psychologii Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

Wychowanie dziecka: ufaj, ale czuwaj

Wakacje to czas, w którym sporo dzieci popada w nałogi. Nie mają tak wielu obowiązków, zmieniają miejsce pobytu, poznają nowych ludzi, czują się wolne - te wszystkie czynniki zwiększają prawdopodobieństwo sięgnięcia po używki. Rodzice powinni w tym czasie wykazywać się szczególną czujnością i zwracać uwagę na zachowanie swoich dzieci. Warto na bieżąco czuwać nad ich towarzystwem, interesować się z kim się przyjaźnią i w jakich miejscach spędzają wolny czas. Zajmuje to niewiele, a może uchronić dziecko przed katastrofą. Nie mówiąc już o tym, że kumplowanie się z własnym dzieckiem jest po prostu świetnym uczuciem!

Newseria