WYCHOWANIE:MOJE DZIECKO PRZEKLINA! Jak reagować kiedy dziecko mówi brzydkie słowa

2013-05-02 14:52

Dziecko przeklina, a ty uznajesz to za swoją porażkę. Niepotrzebnie! Przekleństwa mogą pojawiać się wszędzie, nie jesteś zatem w stanie „odseparować” od nich dziecka. Możesz natomiast dowiedzieć się, jakie są przyczyny przeklinania u dzieci. Podpowiemy także, jak zareagować, gdy na uroczystym obiedzie u babci dziecko stwierdzi, że nie może przegryźć tego „cholelnego kotleta”.

dziecko przeklina
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. PRZEKLINANIE U DZIECI - przyczyny
  2. DZIECKO PRZEKLINA - jak reagować?
  3. DZIECKO PRZEKLINA - na to zwróć szczególną uwagę!

Prawidłowo przebiegający proces socjalizacji obejmuje wiele aspektów życia. Z jednej strony oznacza to, że twoja pociecha z łatwością uczy się nowych zabaw i prawidłowych zwyczajów, z drugiej – że równie lekko przyswaja niecenzuralne słowa i zaczyna przeklinać.

PRZEKLINANIE U DZIECI - przyczyny

Przeklinanie dorosłych najczęściej wiąże się z rozładowaniem emocji. Gdy kawa wyleje się na komputer, w pierwszym odruchu wielu z nas wyrzuca z siebie rozładowujące napięcie słówko. Jednak w przypadku dzieci przyczyny przeklinania często leżą gdzie indziej.•    Tu jestem!Dziecko przeklina, bo chce zwrócić na siebie uwagę. Dzieci są genialnymi obserwatorami. Z łatwością zatem zauważą, że kilkakrotne próby „zwykłego” zwracania na siebie uwagi nie odnoszą rezultatu – w przeciwieństwie do głośno wypowiedzianego przekleństwa. I chociaż tata czy mama nie wyglądają na zadowolonych, to w końcu ich uwaga skierowana jest dokładnie tam, gdzie chce kilkulatek – czyli na niego.•    Małe słówko, wielki efektZawsze opanowany tata, niezmiennie spokojna mama – a tu nagle, w ułamku sekundy można zobaczyć ich zupełnie inną reakcję! Cóż, dla dziecka, który właśnie odkrył „moc” przeklinania, wzbudzanie emocji może być niezłą zabawą. Co gorsza, dziecko może „eksperymentować” i na większej liczbie ludzi – przecież efekt będzie jeszcze wyraźniejszy, gdy język pójdzie w ruch podczas wizyty u cioci.•    Ale tata też tak powiedział!Gdy słyszymy przekleństwo w ustach naszej słodkiej czterolatki, w pierwszej myśli często zrzucamy odpowiedzialność na telewizję czy podwórko. Należałoby jednak zastanowić się, czy jesteśmy absolutnie pewni, że sami nigdy nie używamy niecenzuralnych słów. Wystarczy jeden raz, by dziecko to z łatwością podchwycił – i uznał jako mocny argument. Bo przecież skoro mój wspaniały tata tak mówi…•    Przeklinanie = zabawaPrzekleństwa w ustach małego dziecka brzmią inaczej – ich zniekształcanie oraz nieadekwatność sytuacji może wywołać u nas rozbawienie. I chociaż naprawdę trudno się opanować, słysząc: „gdzie są te kietynskie klocki?”, to zdecydowanie warto stłumić wybuch śmiechu. W przeciwnym razie nasze dziecko uzna, że przeklinanie jest czymś w rodzaju żartu i będzie to powtarzał w celu rozbawienia rodziców. Jeśli zamiast tego za którymś razem spotka się z mniej przyjemną reakcją, trudno będzie mu to zrozumieć.

DZIECKO PRZEKLINA - jak reagować?

Jak reagować w sytuacji, kiedy słyszymy z ust dziecka „pikantne” słówko? To oczywiście zależy od wieku pociechy. Trzy- czy czteroletnie szkraby najczęściej używają przekleństw jako nowości, sprawdzają reakcję rodziców. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem kompletne ignorowanie usłyszanego słowa. Brak spodziewanego efektu szybko sprawi, że nowa „rozrywka” stanie się nieatrakcyjna i dziecko o niej zapomni.W przypadku starszych dzieci, konieczna jest interwencja. Po pierwsze, należy przeprowadzić mały wywiad – czy dziecko w ogóle wie, co oznaczają używane przez niego słowa. Jeśli nie, konieczne jest proste, spokojne wyjaśnienie. Powiedz smykowi, że są to słowa obraźliwe i mówiąc tak a nie inaczej np. do mamy, sprawia jej wielką przykrość.Czasem dziecko bardzo łatwo nabywa „umiejętności” rozładowywania emocji poprzez przeklinanie. W takiej sytuacji należy jasno przedstawić sytuację panującą w domu – tutaj nie przeklinamy. Oczywiście możesz zaproponować smykowi słowa zastępcze, takie jak „o kurczę”. A jeśli dziecko się do nich nie stosuje – ostrzec dwa razy, po czym wprowadzić karę (np. wieczorny zakaz oglądania bajki). Co ważne, unikaj stosowania gróźb w stylu – „odpadnie ci język”. Dziecko najpierw będzie się bało, a potem zda sobie sprawę, że rodzice nie są wiarygodni.

DZIECKO PRZEKLINA - na to zwróć szczególną uwagę!

Pamiętaj, że wymagając od dziecka zaprzestania przeklinania, musisz świecić przykładem. Stwierdzenia w stylu „ja mogę!” są zwykłą hipokryzją i z pewnością nie pomogą w nawiązywaniu prawidłowych relacji z dzieckiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza