Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

2015-07-28 13:18

Roczne dziecko intensywnie się rozwija. Stawia pierwsze kroczki, doskonali sprawność manualną, wypowiada pierwsze proste sylaby lub wyrazy – wprost chłonie otaczającą go rzeczywistość. Dziecko w tym wieku uczy się przez obserwację i zabawę, która stymuluje i wzbogaca jego rozwój. Przeczytaj, jakie zabawy stymulują rozwój roczniaka.

Zabawy z dzieckiem
Autor: thinkstockphotos.com Zabawy z dzieckiem wspomagają jego rozwój i kreatywność!

Spis treści

  1. Zabawy z rocznym dzieckiem: tunel
  2. Zabawy z rocznym dzieckiem: malujemy farbami
  3. Zabawy z rocznym dzieckiem: podbijamy wodny świat

Twoje dziecko przestaje być niemowlęciem. Codziennie zdobywa nowe umiejętności, stawia pierwsze kroczki, naśladuje zachowania domowników, rozumie coraz więcej słów i stara się wykonywać polecenia. Zabawa z dzieckiem w tym wieku powinna być prosta, ale i absorbująca. Nasz bobas jest żądny nowych wrażeń, jednak nadal nie umie zbyt długo się skupić. Zabawa powinna rozwijać kreatywność dziecka, jego wyobraźnię lub wspomagać rozwój ruchowy. Stanowi również dobrą okazję do pogłębiania łączących nas z maluchem więzi uczuciowych.

Zabawy z rocznym dzieckiem: poznajemy różne faktury

Umieść na stoliku dziecka kilka miseczek, wsypując do każdej z nich inny produkt. Kasza, fasola, groch, makaron, orzechy - ważne, aby produkty różniły się od siebie wielkością i fakturą. Następnie razem z dzieckiem badaj, opisuj i dotykaj poszczególnych produktów. Możesz również użyć tkanin o różnej fakturze, a więc ścierek, zmywaków, ręczników, foli bąbelkowej i wraz z dzieckiem chodzić po nich bosymi stopami.

Zabawy te wpływają na koncentrację dziecka oraz stymulują motorykę małą. Nie bądź zawiedziony, jeżeli maluch po kilku minutach zajmie się czymś innym - to naturalne, że dzieci w tym wieku szybko się nudzą.

Zabawy z rocznym dzieckiem: tunel

Zbuduj razem z dzieckiem tunel z przedmiotów codziennego użytku. Możesz użyć krzeseł i koca, kartonów, poduszek. Maluch będzie się doskonale bawić, przechodząc przez tunel, na którego końcach czekają na niego rodzice. Zabawa ta pomaga rozwijać sprawność ruchową dziecka.

Zobacz:

Jak wspierać dziecko w rozwoju ruchowym?

Pomysły na prezent dla rocznego dziecka

Rozwój niemowlaka: jak pobudzać jego zmysły?

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt

Zabawy z rocznym dzieckiem: malujemy farbami

Do tej zabawy przyda nam się folia malarska i jak największy brystol, pamiętajmy również o zakupie odpowiednich farb, przystosowanych do potrzeb dzieci poniżej 3. roku życia.

Razem z dzieckiem maluj palcami po kartonie. Narysuj mamę, tatę, domek - pokaż, że można stworzyć coś z niczego i namalować co tylko zechcemy. Roczniak oczywiście nie namaluje konkretnych obrazków, ale będzie się świetnie bawił, widząc, że sam może coś stworzyć. Wykorzystajmy tą zabawę do nauki kolorów.

Wspólne malowanie rozwija kreatywność i pomysłowość dziecka, kształtuje ruchy rąk i sprawność palców, co jest kluczowe dla nauki rysowania i pisania w przyszłości.

Zabawy z rocznym dzieckiem: podbijamy wodny świat

Kąpiel nie musi być tylko codziennym zabiegiem higienicznym, może stanowić również doskonale źródło nowych wrażeń i bodźców. Zabierz do wanny różne naczynia i pojemniki, w tym także dziurkowane i nieszczelne. Pokaż dziecku, jak przelewać wodę z jednego pojemnika do drugiego i co się stanie, gdy w pojemniku są dziurki. Pozwól mu na samodzielne eksperymenty. Do zabawy w wodzie możemy wykorzystać również płyny barwiące wodę, kulki musujące i pieniące się płyny do kąpieli. Pamiętajmy, aby korzystać jedynie z delikatnych produktów, przeznaczonych dla najmłodszych.

Zabawy z rocznym dzieckiem: pobudzamy smaki

Zabawa ta ma na celu zachęcenie niemowlaka do próbowania nowych rzeczy, oswojenie go z różnorodnością barw, konsystencji, smaków i zapachów.

Przygotuj dla dziecka po kilka kawałeczków dowolnych warzyw i owoców. Czym bardziej kolorowe i różnorodne, tym lepiej. Możesz również użyć dodatkowo pieczywa, gotowanego makaronu, kaszy i ryżu. Układaj wraz z dzieckiem kształty, buźki, zwierzątka, zachęcając jednocześnie do powąchania i polizania produktów. Pamiętaj, aby nie namawiać go zbyt intensywnie do spróbowania - dzieci bywają przekorne i może to przynieść odwrotny efekt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza