5 gier i zabaw dla 5-latka - idealne gry i zabawy na wakacje lub nudne popołudnia

2021-06-28 8:34

Jak zająć dziecko w wieku 5 lat w domu? Jakie zabawy i gry mu zaproponować? Czy są jakieś zajęcia, które zajmą go na dłużej? Przekonajcie się, jakie są nasze propozycje gier dla 5-latka.

3 gry dla 5-latka - nie tylko planszowe gry idealne na wakacje lub długie popołudnia
Autor: Getty images Nie tylko planszowe gry idealne na wakacje lub długie popołudnia

Jakie gry i zabawy w domu zaproponować 5-latkowi? Dobre planszowe gry zna każda mama – pewnie ma też kilka z nich w domu. Jednak prawdziwe wyzwanie zaczyna się, kiedy wszystko się znudziło, a mama musi wymyślić grę sama.

Przy dwójce dzieci zawsze można bawić się w chowanego, raz-dwa-trzy baba Jaga patrzy albo stary niedźwiedź mocno śpi. Im więcej osób, tym lepsza zabawa. A teraz pomysły na gry i zabawy, które zaskoczą każdego 5-latka!

Spis treści

  1. Zabawy językowe dla 5-latka
  2. Gra z kostką rubika
  3. Angielski jako zabawa?
  4. Tor przeszkód
  5. Zabawy plastyczne

Zabawy językowe dla 5-latka

Zacznijmy od ćwiczeń językowych. Niektóre maluchy w wieku 5 lat mają problemy z wymową. Możesz w formie zabawy przemycić ćwiczenia logopedyczne, które wzmocnią język i nauczą dziecko lepszej nad nim kontroli.

Trzymanie płatka czubkiem języka na podniebieniu tuż za zębami – wzmocni język i usprawni wymawianie głoski „cz”. Zróbcie to na wyścigi – daj dziecku kukurydzianego chrupka i zaproponuj, że będziecie mierzyć czas, jaki utrzyma płatek na podniebieniu.

Możecie też bawić się językiem przed lustrem – przy pełnym rozwarciu szczęk niech dziecko zatacza kółka językiem bez ruszania brodą. To wcale nie będzie łatwe dla 5-latka. Zabawy przed lustrem pozwolą także dziecku na lepsze zrozumienie tego, jak język się porusza. Zagrajcie w klaskanie językiem, kląskanie, powysyłajcie sobie buziaczki.

Możecie też grać w powtarzanie trudnych słów – albo słów, które zaczynają się od ostatniej litery poprzedniego słowa – mama-ananas-sowa-alpy-yeti-irys-sztuczka itp. To wzbogaci zasób słów dziecka.

Czytaj również: Ile słów powinno mówić dziecko w wieku dwóch-trzech lat, a ile w wieku sześciu?

Jak zrobić slime z pianki do golenia? 5 prostych kroków

Gra z kostką rubika

Gra dla 5-latka wymyślona samemu w domu? Zróbcie razem kostkę z papieru lub weźcie kostke rubika i oklejcie ją papierem, a na każdej „stronie” kostki napiszcie, ile razy ma coś być zrobione. Przykładowo: 30 sekund, 4 razy, raz, dwa razy, następne pytanie, 10 sekund, 7 razy.

Następnie przygotujcie kolorowe karteczki z różnymi pomysłami: Zarycz jak lew, pokaż jak chodzi ślimak, jak skacze żaba, jak klekocze bocian, jak robi słoń, jak skacze kangur, jak tupta jeż i wszystko, co wpadnie ci do głowy. Karteczki wrzućcie do miski i pozwól dziecku losować kartkę i następnie rzucać kostką. Przy okazji dziecko poćwiczy naukę jednostek czasu i liczenie. A zabawa będzie przednia!

Angielski jako zabawa?

Bardzo dobrym i kreatywnym pomysłem na spędzanie czasu z dzieckiem jest nauka angielskiego w formie gier i zabaw. Aby ułatwić wam zabawę możecie pokazywać kolory i nazywać je, malować zwierzątka kredą na tablicy, a potem uczyć się ich nazw i odgłosów, śpiewać piosenki i rymowanki.

Tor przeszkód

Tor przeszkód przygotowany w domu to świetna alternatywa dla deszczowej pogody. Dziecko może wyszaleć się w domu robiąc kontrolowany bałagan i pokonując tor przeszkód – np. z kanapy, fotela, kilku koców i pufy. Przechodzenie pod stołem, który może być przykryty kocem i udawać norkę tygrysa szybko zmęczy dziecko i pozwoli mu na wyładowanie energii.

Zabawy plastyczne

Są dla dziecka bardzo rozwijające. Pomagają mu poznawać świat, kolory, otoczenie, doświadczać różnych nowych faktur. Piankoliny i ciastoliny to świetny sposób na zabicie nudy. Takie zabawy wykorzystywane są przy terapii sensorycznej, co tylko dowodzi, że pomagają dziecku w rozwoju.

Możecie, żeby robić coś innego niż zwykle, pokusić się o wyklejenie butelkowego stworka z ciastoliny właśnie. Zobaczysz, jak dziecko zaangażuje się z radością i będzie doklejać butelce oczy, uszy, a rączki możecie zrobić z wykałaczek.

Czytaj również: Ścieżka sensoryczna – czym jest i jak zrobić ją w domu?

10 zabaw rozwijających koordynację wzrokowo-ruchową

M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?