Godło Polski - kolorowanka do druku

2018-11-08 9:12

Bezpłatna kolorowanka godło Polski do druku. Pobierz i daj swojemu dziecku godło do kolorowania. Przeczytaj też, jaka jest historia godła Polski i jaki ma ono związek z legendą o Lechu, Czechu i Rusie.

Godło Polski kolorowanka
Autor: Dział projektów internetowych ZPR

Spis treści

  1. Godło Polski - wzór
  2. Godło Polski a legenda o Lechu, Czechu i Rusie
  3. Godło Polski - historia
  4. Godło Polski dziś
  5. Kolorowanka godło Polski -  godło do kolorowania
  6. Czym zajmują się posłowie? Wideo

Godło Polski to symbol Rzeczpospolitej Polskiej. Wzór godła to biały orzeł w złotej koronie zwrócony w prawą stronę. Jego wizerunek został ściśle opisany w Konstytucji RP.

Godło Polski - wzór

"Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy" - czytamy w 28 art. ustawy zasadniczej.

Konstytucja precyzuje nie tylko wizerunek orła, ale również tło na którym się znajduje. Określa kolory czerwieni i bieli, które określone są w załączniku nr 2.

Czytaj:

Flaga Polski - 5 faktów o fladze i kolorowanka do druku

Jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości?

Godło Polski a legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Historia godła Polski związana jest z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, która po raz pierwszy została spisana w 1273 roku w "Kronice Wielkopolskiej".

Zgodnie z legendą, Lech, założyciel państwa Polan, odpoczywał przed zmierzchem okolicach Poznania, gdy ujrzał na drzewie duże gniazdo. Znajdował się w nim orzeł z trzema pisklętami.

Nagle ptak rozpostarł skrzydła. Gdy Lech ujrzał ten widok na tle zachodzącego słońca, zachwycił się i postanowił umieścić wizerunek orła w swoim herbie. Miejsce, w którym osiadł, nazwał zaś Gniezdnem (dziś znanym jako Gniezno).

Godło Polski - historia

Pierwszego wizerunku orła upatrywano na denarach Bolesława Chrobrego. Wizerunek ptaka nie był jednak zbyt wyraźny i uczeni do dziś spierają się o to, czy na pewno był to orzeł, czy może paw lub kogut.

Wiadomo na pewno, że orzeł pojawiał się w XII wieku na chorągwiach książąt piastowskich. Początkowo używano go w śląskich liniach Piastów, następnie w kolejnych liniach. Jako oficjalny herb państwa zaczął być używany w 1295 roku przez Przemysława II.

Czytaj:

Hymn narodowy - tekst hymnu do druku

Jak nauczyć dziecko patriotyzmu?

Godło Polski dziś

Wizerunek orła zmieniał się z wieku na wiek. Dzisiejsza forma została ustanowiona wzorowana jest na tej z epoki Stefana Batorego. Została ustanowiona w 1927 roku.

Kolorowanka godło Polski -  godło do kolorowania

GODŁO POLSKI - POBIERZ KOLOROWANKĘ DO DRUKU

Godło Polski kolorowanka
Autor: Dział projektów internetowych ZPR

Zobacz też inne kolorowanki dla dzieci

Ważne wydarzenia w historii Polski. Czy wiesz kiedy się odbyły?

Pytanie 1 z 10
Co wydarzyło się w 966 roku?

Czym zajmują się posłowie? Wideo