Gra państwa miasta - pobierz grę pdf do druku

2017-10-18 15:39

Gra państwa miasta (inaczej inteligencja) to kultowa gra, która wspaniale rozwija wiedzę dziecka. Przygotowaliśmy dla was grę państwa miasta, którą możecie bezpłatnie pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Państwa miasta - pobierz grę pdf do druku
Autor: Redakcja

Spis treści

  1. Gra państwa miasta: zalety
  2. Gra państwa miasta: dla kogo?
  3. Gra państwa miasta: zasady
  4. Gra państwa miasta: jak grać w państwa miasta?
  5. Gra państwa miasta: kto wygrywa?
  6. Gra państwa miasta do druku

Gra państwa miasta inaczej zwana jest grą w inteligencję. Rodzice wspominają ją z sentymentem, bo sami często grali w nią w dzieciństwie. To bardzo prosta gra, do której właściwie nic nie jest potrzebne, poza długopisem i kartką papieru. I wiedzą w głowie, bo główną zaletą gry państwa miasta jest rozwijanie wiedzy dziecka.

Gra państwa miasta: zalety

Gra państwa miasta to wspaniała gra, która rozwija wyobraźnię, zmusza dziecko do logicznego myślenia i ułatwia zapamiętywanie. Grając w państwa miasta, szybciej nauczysz swojego malucha państw, miast, krain geograficznych. W nieświadomy sposób przyswoi on wiedzę, dobrze się bawiąc z rodzicami. Ogromne znaczenie ma również to, że to gra "analogowa". Spędzając w ten sposób wolny czas z dzieckiem, odrywasz je od komputera, poprawiasz zdolność pisania i koncentracji. Gra państwa miasta ma same zalety!

Gra państwa miasta: dla kogo?

Gra państwa miasta to dobra gra dla dzieci szkolnych. Dziecko powinno potrafić samodzielnie zapisywać słowa i znać podstawowe krainy geograficzne, zwierzęta, rośliny. Jeśli jednak macie w domu trzyletnie dziecko (albo czteroletnie) w wieku przedszkolnym, możecie powoli wprowadzać je w świat gry państwa miasta. W takim przypadku zmieńce zasady gry: wybierzcie wyłącznie proste kategorie (np. zwierzęta, rośliny), w których dziecko sobie poradzi, a wybrane wyrazy wypowiadajcie na głos, zamiast je zapisywać.

Gra państwa miasta: zasady

Na czym polega gra państwa miasta? Dzielimy kartkę papieru na sześć podstawowych kategorii (może być więcej, jeśli grupa graczy ma na to ochotę) albo korzystamy z gotowego szablonu, który dla was przygotowaliśmy. Podstawowe kategorie to: państwo, miasto, zwierzę, roślina, rzecz, sławna osoba. Jeśli gracze mają chęć grać również w samochody, krainy geograficzne, rzeki itp. to mogą oczywiście to zrobić, dopisując kolejne kategorie do swojej kartki.

Gra państwa miasta: jak grać w państwa miasta?

Mamy już kartkę z kategoriami. Jak grać w państwa miasta? W grę może grać od dwóch do kilkunastu osób. Zasady są następujące: jedna osoba odlicza w pamięci litery alfabetu, a siedząca obok niej w wybranym przez siebie momencie mówi "stop". Litera, na której się zatrzyma, jest literą, której będzie dotyczyła gra. Jeśli np. wyliczanka zatrzyma się na literze "D", gracze muszą wypełnić swoje kartki, wpisując w odpowiednie rubryki wyrazy na literę "D". Czyli wpisują państwo rozpoczynające się od litery "M", np. Mołdawia, miasto - Moskwa, zwierzę - mysz, roślina - marchew, rzecz - miska, sławna osoba - Adam Małysz.

Gra państwa miasta: kto wygrywa?

Pierwsza osoba, która wypełni wszystkie kategorie, mówi "Stop" i zaczyna liczyć do 10. Gdy skończy, wszyscy gracze muszą odłożyć na bok długopisy. Zaczyna się sprawdzanie wypełnionych pól. Jeśli państwo wpisała tylko jedna osoba, a pozostali gracze nie wypełnili tej kategorii, otrzymuje ona 15 punktów. Jeśli wszyscy gracze wpisali różne państwa - każdy otrzymuje po 10 punktów. Jeśli państwa się powtarzają, gracze, którzy wpisali takie same wyrazy otrzymują po 5 punktów. Wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów. Oczywiście, im rzadsza litera, tym lepsza zabawa, bo można uzyskać większą liczbę punktów.

Gra państwa miasta do druku

Gra państwa miasta - pobierz bezpłatnie PDF do druku

Pobierz również kolorowanki dla dzieci:

Państwa miasta PDF
Autor: materiał archiwalny