Astygmatyzm u dziecka: objawy, leczenie, przyczyna

2011-10-12 10:27

Astygmatyzm, to wada wzroku, która według statystyk dotyczy aż aż 40 proc. ludzi na świecie. To niepokojące, szczególnie w przypadku dzieci, bo astygmatyzm nieleczony może prowadzić u nich do powstania zeza i innych powikłań. A warto wiedzieć, że kłopoty z widzeniem (choć niekoniecznie astygmatyzm!) ma co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat.

Astygmatyzm u dziecka
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Astygmatyzm dziecięcy: jak powstaje
  2. Astygmatyzm dziecięcy: objawy
  3. Astygmatyzm dziecięcy: leczenie

Astygmatyzm to wada wzroku, która może być może być wrodzona lub rozwinąć się nawet starszym wieku. Towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności. Nie można jej wyleczyć, ale wcześnie wykryta i korygowana nie przeszkadza dziecku w rozwoju, tak jak mogłaby zaszkodzić niezdiagnozowana.

Astygmatyzm dziecięcy: jak powstaje

Astygmatyzm to wada, u której podstaw leży wadliwa budowa rogówki (wypukłej zewnętrznej warstwy gałki ocznej, która pełni w oku pełni rolę soczewki). Zdrowa rogówka jest równomiernie wypukła – ma postać odciętego fragmentu kuli. W przypadku astygmatyzmu rogówka jest jakby odcięta od elipsy (jaja). W wyniku tego w jednej osi jest bardziej wypukła. A to sprawia, że bardziej wypukła oś ma większą moc optyczną, a płaska - mniejszą.

Astygmatyzm dziecięcy: objawy

Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi, ale nieostro – kontury i poszczególne punkty w przestrzeni wydają się być zamazane (nie ważne, czy są one blisko czy daleko). Pojawiają się zniekształcenia obrazu podobne jak w krzywym zwierciadle. Taki rodzaj widzenia może powodować bóle głowy, pieczenie, przemęczenie oczu – objawy te są takie same w przypadku dzieci i dorosłych. Dodatkowo najmłodsi mogą skarżyć się na trudności z koncentracją. Dzieci czytając, pochylają głowę nad kartką. Oprócz tego mrużą i trą oczy, siadają blisko telewizora, zabawki zbliżają do twarzy. Dla dzieci z astygmatyzmem charakterystyczne są też rysowanie postaci ludzkich do góry nogami oraz niechęć do pisania i czytania.

Astygmatyzm dziecięcy: leczenie

Niestety nie można w żaden sposób zapobiec tej chorobie. Można za to skutecznie minimalizować jej objawy. Im wcześniej tym lepiej - dzięki temu wzrok dziecka nie ulegnie pogorszeniu (nieleczenie astygmatyzmu połączonego z jednostronnym gorszym widzeniem może doprowadzić do trwałej utraty wzroku w słabszym oku). Astygmatyzm korygują okulary lub soczewki cylindryczne, (odcięte od cylindra wzdłuż jego długiej osi). W przypadku astygmatyzmu dziecięcego lepiej nie zdejmować okularów zbyt często, bo to znacznie pogarsza widzenie. Skuteczną korekcję astygmatyzmu można także przeprowadzić laserowo, ale dopiero u dorosłej osoby (po 21. roku życia).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza