Bilans 10-latka – ocena zdrowia i przystosowania dziecka do szkoły

2013-04-23 11:47

Bilans 10-latka to kolejne badanie profilaktyczne, które ma na celu ocenę poziomu rozwoju i zdrowia dziecka, a także zmian, jakie nastąpiły w czasie pierwszych lat nauki w szkole. Dowiedz się, jak wygląda bilans zdrowia dziecka w wieku dziesięciu lat.

bilans 10 latka ocena zdrowia i przystosowania dziecka do szkoly
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Bilans 10-latka – jak wygląda badanie bilansowe dziecka dziesięcioletniego
  2. Jak przygotować dziecko do badań
  3. Bilans zdrowia dziecka

Bilans zdrowia dziesięciolatka powinien być przeprowadzany w obecności rodziców lub opiekunów dziecka i ma na celu sprawdzenie, czy nasza pociecha prawidłowo i zdrowo się rozwija, a także ocenę przystosowania dziecka do szkoły.

Bilans 10-latka – jak wygląda badanie bilansowe dziecka dziesięcioletniego

Podczas badania bilansowego dziesięciolatka lekarz zbiera wywiad od rodziców, pyta o to, jak przebiegała ciąża, poród, jak rozwijało się dziecko w okresie niemowlęcym, czy nasza pociecha cierpi na jakieś choroby przewlekłe lub czy ma wady wrodzone. Szczególną uwagę podczas bilansu dziesięciolatka lekarz zwraca na czynniki ryzyka wczesnego rozwoju miażdżycy u dziecka, do których należą: otyłość, nadciśnienie i obciążenia rodzinne (choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu).

Lekarz pyta rodziców o sposób odżywiania dziecka, sprawdza wzrost i wagę, mierzy ciśnienie, bada dziecko pod kątem wad postawy, a także ocenia jego wzrok i stan uzębienia. Podczas bilansu dziesięciolatka lekarz powinien sprawdzić rozwój piersi u dziewczynek i obecność jąder w mosznie u chłopców. Na podstawie badania, przeprowadzonego wywiadu, informacji podanych przez wychowawcę klasy oraz dokumentacji z poprzednich badań bilansowych lekarz dokonuje oceny stopnia rozwoju fizycznego i psychospołecznego dziecka, jego przystosowania do zajęć szkolnych, a ponadto kwalifikuje je do zajęć wychowania fizycznego.

Jak przygotować dziecko do badań

Badania lekarskie to dla każdego dziecka ogromny stres. W jaki sposób przygotować dziecko na pobranie krwi? Jak uspokoić pociechę przed wizytą u lekarza? Co zrobić, by dziecko nie bało się podczas rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej? Jak rozmawiać z dzieckiem i jak przygotować je do badań? Zapytalismy o to pediatrę.

Bilans zdrowia dziecka

Czym jest bilans zdrowia dziecka? Jak często należy je wykonywać? Jakie badania musi przejść dziecko w ramach bilansu zdrowia? Czy bilans zdrowia dziecka jest obowiązkowy? Dlaczego warto przestrzegać terminów i przychodzić z dzieckiem do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada pediatra.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza