Czy szczepienia są bezpieczne?

2020-02-24 9:38

Czy szczepienia są bezpieczne? Czy nie są zagrożeniem? Co z toksycznymi substancjami w szczepieniach czy autyzmem, który mogą powodować? Zgodnie z programem szczepień ochronnych obowiązującym w Polsce szczepienia są obowiązkowe. Jednak niektórzy próbują uchylić się od obowiązku szczepień. Dlaczego? Czy w obawie o bezpieczeństwo dziecka?

szczepienia malych
Autor: _photos.com

Bezpieczeństwo szczepionek nie podlega dyskusji. Kontroluje je sztab specjalistów oraz rządowa administracja. Czuwają nad nimi naukowcy w laboratorium i pielęgniarki w przychodni. To właśnie dzięki szczepieniom udało się wyeliminować wiele groźnych chorób, które dawniej dziesiątkowały całe narody.

Niestety, szczepionka, jak każdy lek, ma możliwe skutki uboczne. Historia 6-miesięcznej Basi z Kutna, która zmarła po podaniu szczepionki skojarzonej (prokuratura do tej pory wyjaśnia, co było przyczyną śmierci) – wywołała po raz kolejny temat zasadności niektórych szczepień niemowląt.

Warto wiedzieć: Szczepienia noworodków: warto wiedzieć! Wywiad z pediatrą-neonatologiem

W studiu "Dzień Dobry TVN" pediatra Bożena Ryczkowska skomentowała sprawę szczepień małych dzieci - jest to temat, który od dłuższego czasu dzieli lekarzy i rodziców na dwie grupy: tych, którzy są zwolennikami szczepienia maluchów i tych, którzy są temu przeciwni.

- Matka tak naprawdę powinna podpisywać zgodę na szczepienie - powiedziała doktor Ryczkowska.

Polecamy: Aktualny kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Dzień Dobry TVN/x-news