Czy szczepienia są bezpieczne?

2020-02-24 9:38

Czy szczepienia są bezpieczne? Czy nie są zagrożeniem? Co z toksycznymi substancjami w szczepieniach czy autyzmem, który mogą powodować? Zgodnie z programem szczepień ochronnych obowiązującym w Polsce szczepienia są obowiązkowe. Jednak niektórzy próbują uchylić się od obowiązku szczepień. Dlaczego? Czy w obawie o bezpieczeństwo dziecka?

Bezpieczeństwo szczepionek nie podlega dyskusji. Kontroluje je sztab specjalistów oraz rządowa administracja. Czuwają nad nimi naukowcy w laboratorium i pielęgniarki w przychodni. To właśnie dzięki szczepieniom udało się wyeliminować wiele groźnych chorób, które dawniej dziesiątkowały całe narody.

Niestety, szczepionka, jak każdy lek, ma możliwe skutki uboczne. Historia 6-miesięcznej Basi z Kutna, która zmarła po podaniu szczepionki skojarzonej (prokuratura do tej pory wyjaśnia, co było przyczyną śmierci) – wywołała po raz kolejny temat zasadności niektórych szczepień niemowląt.

Warto wiedzieć: Szczepienia noworodków: warto wiedzieć! Wywiad z pediatrą-neonatologiem

W studiu "Dzień Dobry TVN" pediatra Bożena Ryczkowska skomentowała sprawę szczepień małych dzieci - jest to temat, który od dłuższego czasu dzieli lekarzy i rodziców na dwie grupy: tych, którzy są zwolennikami szczepienia maluchów i tych, którzy są temu przeciwni.

- Matka tak naprawdę powinna podpisywać zgodę na szczepienie - powiedziała doktor Ryczkowska.

Polecamy: Aktualny kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe i zalecane

Dzień Dobry TVN/x-news

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza