Czy można wychodzić na dwór z chorym dzieckiem? Zobacz, co mówią lekarze

2023-04-04 9:27

Twoje dziecko kaszle, ma katar i gorączkę? Czasem lekarz definitywnie zakazuje wyjścia z dzieckiem na dwór, ale niekiedy świeże powietrze jest potrzebne. Sprawdź, czy z chorym dzieckiem można wyjść na spacer i kiedy lepiej byłoby zostać z nim w domu.

czy-wychodzić-z-dzieckiem-na-dwór
Autor: thinkstockphotos.com Czy można wychodzić na dwór z dzieckiem, które ma katar?

Czy wychodzenie na dwór z chorym dzieckiem to dobry pomysł? Ekspercie twierdzą, że tak, oczywiście wszystko w granicach rozsądku i z uwzględnieniem rodzaju choroby i nasilenia jej objawów. Małe dziecko może wyjść na dwór, gdy jest przeziębione, w niektórych przypadkach jest to nawet korzystne. Wychodzenie na zewnątrz nie pogorszy infekcji wirusowej, może jednak nasilić niektóre objawy.

Spis treści

  1. Czy wyjść na spacer z dzieckiem, które ma katar?
  2. Czy wyjść na spacer, gdy dziecko ma biegunkę i wymiotuje?
  3. Czy wyjść na spacer z dzieckiem, które ma zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha?
  4. Co ze spacerem, gdy dziecko przyjmuje antybiotyk?
  5. Jakie są zasady bezpiecznego spaceru z chorym dzieckiem?
Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Czy wyjść na spacer z dzieckiem, które ma katar?

Katar u niemowlaka i katar u dziecka, o ile nie ma podwyższonej temperatury, nie jest powodem do siedzenia w domu. Zakatarzony maluch może wyjść na spacer nawet w chłodny, lecz bezwietrzny dzień. Świeże powietrze pomoże obkurczyć naczynia śluzówki nosa, ułatwić oddychanie i sprzyja szybszemu pokonaniu katarku.

Czy wyjść na spacer, gdy dziecko ma biegunkę i wymiotuje?

Niemowlę i dziecko, które ma biegunkę lub wymiotuje, powinno zostać w domu. Także wtedy, gdy jest świeżo po infekcji układu pokarmowego i jest wyraźnie osłabione. Poza tym zmiana pieluchy na zewnątrz w sytuacji biegunki jest niekomfortowa i trudna. 

Czy wyjść na spacer z dzieckiem, które ma zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha?

Jeśli dziecko ma zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha, powinno zostać w domu, aż do momentu całkowitego wyjścia z choroby. Może to się zbiec z końcem kuracji antybiotykowej, ale na pewno wcześniej dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza.

Sprawdź: Kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

Biegunka u dzieci - przyczyny i leczenie rozwolnienia

Co ze spacerem, gdy dziecko przyjmuje antybiotyk?

Jeśli dziecko przyjmuje antybiotyk (np. z powodu anginy), ale nie ma już dolegliwości (tzn. nie boli je gardło i nie ma gorączki), mimo wszystko powinno zostać w domu, by móc spokojnie się wykurować. Poza tym w czasie przyjmowania antybiotyku ma osłabiony układ odpornościowy i łatwo może złapać kolejną infekcję.

Warto wiedzieć

Jakie są zasady bezpiecznego spaceru z chorym dzieckiem?

  1. W przypadku chorego dziecka mówimy jedynie o spacerze, a nie meczu piłki nożnej na świeżym powietrzu czy wyprawy rowerami. Malec nie powinien się przemęczać ani nie mieć sposobności do gwałtownego rozgrzania organizmu, a następnie jego wyziębienia.
  2. Ubierz dziecko na cebulkę, abyś łatwo mogła zdjęć bądź założyć jedną warstwę ubrań.
  3. Spacer nie powinien być długi. W przypadku niemowlaka wystarczy 20 minut, a starszego dziecka około godziny.
  4. Nie wychodź na spacer, gdy jest mróz, pada deszcz lub wieje silny wiatr, jak również wtedy, gdy jest upał.

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie