Infekcje u dzieci – kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych

2021-10-13 8:30

Infekcje u dzieci można dzielić według kalendarza dziecięcych infekcji wirusowych. Pewne choroby pojawiają się bowiem częściej jesienią i zimą, inne zaś wczesną wiosną, co ma związek z określoną aktywnością wirusów. Jak więc wygląda kalendarium dziecięcych infekcji?

kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych
Autor: Getty images Jesienią i zimą przeziębienia najczęściej wywoływane są przez rhinowirusy, adenowirusy i koronawirusy.

Za dziecięce infekcje równie często obwiniamy pogodę, co rówieśników dziecka, którzy – zdaniem wielu rodziców – roznoszą wirusy w żłobku czy przedszkolu.

Prawda, jak zwykle, leży po środku: niektóre wirusy aktywne są w chłodne dni, inne lepiej czują się wtedy, gdy za oknem panuje piękna pogoda (i wtedy zwykle atakują), ale wszystkie, by przetrwać, potrzebują nosicieli.

Często więc, by zarazić całą przedszkolną grupę, wystarczy jedno chore dziecko, jednak typ infekcji zależy zwykle od pory roku. Poniżej przedstawiamy kalendarz dziecięcych infekcji wirusowych.

Spis treści:

  1. Które wirusy atakują wiosną?
  2. Które wirusy atakują latem?
  3. Które wirusy atakują jesienią i zimą?
M jak mama: Objawy bostonki

Które wirusy atakują wiosną?

Wiosną i wczesnym latem dzieci najczęściej atakują koronawirusy (jest ich w sumie kilkadziesiąt typów), adenowirusy, rhinowirusy (maluch może zetknąć się z jednym z ponad 110 typów tego wirusa) oraz wirus RSV, szczególnie groźny dla wcześniaków.

Infekcje, które wywołują te wirusy, dają objawy, które zwykle określa się jako przeziębienie: chore dziecko kaszle, jest zakatarzone, ma podwyższoną temperaturę.

Infekcje wywołane przez rhinowirusy zwykle ograniczone są do nosa i gardła – zazwyczaj jest to zwykły nieżyt nosa, niekiedy jednak wirusy te atakują również zatoki i ucho środkowe. Wirus RSV atakuje dolne drogi oddechowe, adenowirusy natomiast – gardło.

Wiosną i wczesnym latem dzieci częściej chorują również na różyczkę, wywoływaną przez wirusy z rodziny Togaviridae. Choroba ta w większości przypadków przebiega bezobjawowo, w części natomiast objawia się charakterystyczną bladoróżową wysypką.

Polecamy: Adenowirusy u dzieci powodują ostre infekcje. Jak je leczyć?

Późna zima i wczesna wiosna to również okres, w którym szczególnie często występują zakażenia rotawirusowe. W przypadku zakażeń rotawirusowych najpierw zwykle pojawia się niewielka gorączka (ma ją 77 proc. zakażonych dzieci), a także wymioty, czasem bardzo intensywne, które nie trwają jednak dłużej niż jedną, dwie doby.

Potem – choć u niektórych dzieci równocześnie z wymiotami – zaczyna się biegunka. Stolce są wodniste, niekiedy tryskające, malec może oddawać ich nawet kilkanaście w ciągu doby.

Inną chorobą, która najczęściej występuje wiosną, jest ospa wietrzna. Ospą można zarazić się przez cały rok, jednak szczyt zachorowań przypada na wiosnę – okres między marcem, a majem.

Określana jest jako „wietrzna”, gdyż wirus VZV (Varicella zoster virus), który ją wywołuje, przenosi się wraz z powietrzem, nieraz na dalekie odległości. Bardzo łatwo się nią więc zarazić, zwłaszcza, że chorzy zarażają innych nawet na dwa dni przed tym, jak u nich samych wystąpią objawy choroby.

U małych dzieci zwykle zaczyna się od wysypki, natomiast starsze dzieci najpierw zwykle mają gorączkę, do której dołączają się objawy grypopodobne – brak apetytu, ból gardła, złe samopoczucie.

U nich również szybko pojawia się wysypka, najpierw na główce, a następnie, w ciągu 24 godzin, na całym ciele: twarzy, tułowiu, kończynach, niekiedy też na błonach śluzowych jamy ustnej i narządach płciowych.

Czytaj: Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Infekcja wirusowa, czy bakteryjna? Jak sprawdzić, z jaką infekcją mamy do czynienia

Które wirusy atakują latem?

W cieplejsze dni dzieci najczęściej chorują na infekcje wywoływane przez wirusy paragrypy 3 i MPV (ludzkiego matapneumowirusa). Wirus paragrypy 3 wywołuje zakażenie dróg oddechowych, z kolei wirus MPV – zapalenie oskrzelików o niejednokrotnie ciężkim przebiegu.

Zakażenie wirusem paragrypy 3 zazwyczaj jest dość łagodne i daje objawy przeziębienia. Z powodu wirusa MPV najczęściej i najciężej chorują dzieci, które nie skończyły 5. roku życia.

U nich infekcje mogą mieć zarówno postać banalnego i szybko ustępującego zakażenia górnych dróg oddechowych (objawiającego się katarem i kaszlem), jak i poważnej choroby dolnych dróg oddechowych – zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc, zapalenia tchawicy lub groźnego szczególnie dla niemowląt zapalenia krtani.

Które wirusy atakują jesienią i zimą?

Jesień i zima to czas, kiedy dzieci chorują zdecydowanie najczęściej, czemu sprzyja wiele czynników: zmienna pogoda, nie do końca jeszcze wykształcona odporność, smog, niedobór promieni słonecznych, a także duża aktywność niektórych grup wirusów.

O tej porze roku szczególnie częste są przeziębienia wywoływane przez rhinowirusy, a także zakażenia dróg oddechowych wywoływane przez adenowirusy i koronawirusy.

Szczególnie niebezpiecznym wirusem, aktywnym głównie o tej porze roku jest wirus grypy A, B lub C. Wywołana przezeń grypa może mieć bardzo ciężki przebieg. Początkowo jej objawy przypominają przeziębienie, ale w odróżnieniu od niego, grypa rozwija się bardzo szybko.

Typowym objawem jest wysoka gorączka (przekraczająca 39°C). Niemowlę i małe dziecko tak samo jak chory dorosły odczuwa silne bóle mięśni i stawów. Może mieć katar i suchy kaszel, brak apetytu, a także biegunkę.

Wirusem, który również często atakuje zimą i wiosną, jest wirus opryszczki (HSV - herpes simlex virus). Wirus ten najlepiej czuje się w niskich temperaturach: w nich właśnie jest w stanie przetrwać i rozprzestrzeniać się.

Zakażeniu sprzyja zaś wyziębienie organizmu, a także jego osłabienie, związane z tzw. wiosennym przesileniem.

Czytaj: GRYPA czy PRZEZIĘBIENIE - jak odróżnić od siebie te dwie choroby?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza