Dwulatek wrócił ze żłobka z gorączką. Tak dawał o sobie znać rak wątroby

2023-11-09 9:39

Zwykła wizyta u pediatry poskutkowała szeregiem badań, które szybko ujawniły, że dziecko ma raka wątroby. Nowotwór jest w zaawansowanym stadium, chłopiec jest w trakcie leczenia.

Dwulatek wrócił z przedszkola z gorączką. Tak dawał o sobie znać rak wątroby
Autor: Getty Images/Gofundme.com @Vanessa Hyland Dwulatek wrócił z przedszkola z gorączką. Tak dawał o sobie znać rak wątroby

Nowotwór u dziecka to chyba najgorsza diagnoza, jaką mogą usłyszeć rodzice. Rokowania bywają różne, jednak rodzice oczami wyobraźni widzą zwykle przyszłość w czarnych barwach. Przewidują, że proces leczenia będzie długi i trudny, a dziecko będzie cierpieć z powodu bólu i chemioterapii, której stosowanie daje różne skutki uboczne.

Rodzice maluchów wiedzą jednak, że podjęcie leczenia jest konieczne, a ich maluch (wraz z jednym z nich) swój dziecięcy pokój będzie musiał zmienić na łóżko na oddziale szpitalnym.

Rozpoznanie choroby zawsze wiąże się z wielkim szokiem, który miesza się ze strachem i poczuciem niesprawiedliwości. Właśnie takie odczucia towarzyszyły mamie małego Lachlana Hylanda, u którego zupełnie nieoczekiwanie zdiagnozowano raka wątroby.

Jakie są objawy nowotworów w obrębie jamy brzusznej?

To miała być zwykła wizyta u pediatry

Vanessa Hyland nie spodziewała się słów, które usłyszy od lekarza. To miała być zwyczajna planowa wizyta u pediatry spowodowana wystąpieniem u dziecka gorączki. Dwulatek wrócił do domu z gorączką, która jednak u dzieci w tym wieku towarzyszy wielu infekcjom. Jeśli nie jest szczególnie wysoka, rodzice zwykle nie udają się do pediatry od razu, ale w domu starają się zbić temperaturę za pomocą leków.

W przypadku małego Lachlana z Queensland gorączka była wysoka, dlatego mama postanowiła poszukać lekarza. Kiedy ten zobaczył i zbadał dziecko, od razu dostrzegł niepokojący objaw. Stwierdził, że obwód brzuszka chłopca jest powiększony, czego mama dziecka nie była świadoma. Tłumaczyła sobie, że brzuchy dzieci tak właśnie wyglądają. Zaniepokoiło ją dopiero zachowanie pediatry, który postanowił skonsultować swoje przypuszczenia z przełożonym.

Czytaj też: Lekarz powtarzał, że to zapalenie migdałków. Dwulatka zmarła kilka dni później

Rak wątroby w czwartym stadium

Chłopcu zrobiono badania krwi i USG jamy brzusznej. Jak przekazano mamie dziecka, markery stanu zapalnego były niepokojące. Niedługo później już wiadomo było jaka jest przyczyna stanu chłopca. Okazało się że dwulatek ma wątrobiaka zarodkowego - raka wątroby, w dodatku w czwartym stadium.

Hepatoblastoma, bo tak nazywa się ten rodzaj nowotworu, najczęściej diagnozuje się właśnie u dzieci poniżej 2. roku życia.

Już dziewięć dni po pierwszej wizycie u lekarza przeprowadzono operację. Obecnie chłopiec jest po trzeciej dawce chemii i jak przekazała jego mama, był to najgorszy dzień do tej pory. Organizm dziecka jest bardzo osłabiony, czeka go jeszcze długi proces leczenia.

"14 dni temu nasze życie było idealne i normalne, a teraz mieszkamy w szpitalu dziecięcym i mamy dziecko z rakiem wątroby" - przekazała mama chłopca w rozmowie z dailymail.co.uk

Ten objaw raka wątroby może pozostać niezauważony

Vanessa Hyland przekazała również, że dopiero po czasie przyjrzała się dokładniej zdjęciom synka, na których widać jego goły brzuszek. Znając już diagnozę przyznała, że faktycznie wygląda na nieco opuchnięty, jednak niewprawne oko może tego nie dostrzec.

Przyjaciele rodziny zorganizowali zbiórkę na platformie www.gofundme.com. Po chemioterapii chłopca czeka prawdopodobnie rekonstrukcja wątroby.

Źródła: Daily Mail, Gofundme.com

Czytaj też: Obgryzał paznokcie, tydzień później zaczął mieć halucynacje. Diagnoza była szokiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza